HÜSEYİN KARAKUŞ'UN GÖREVDEN ALINMASI ŞIK DEĞİLDİ - NUSRET BAYAR RÖPORTAJ 2

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar ile röportajımızın ikinci bölümünü yayınlıyoruz.

Gazete Grafiti – Antalya Millet İttifakı’nda en başarılı illerden birisi oldu. Gerek 2018 genel seçimleri gerekse 2019 yerel seçimlerinde rol model bir il olarak öne çıktı. Seçimlerin ardından her iki partinin il yönetimleri değişti. Bugün Millet İttifakı ile ilişkileri nasıl sürdürülebilirlik olarak görüyorsunuz?

Nusret Bayar – Bugün Millet ittifakı ile ilişkileri 10 üzerinden 10 puan olarak görüyorum. Sayın Mehmet Başaran ile çok güzel bir diyalogumuz var. Aramızda abi – kardeş ilişkisi vardır. Bizim sadece İyi Parti değil, diğer partilerle de, Saadet Partisi ile de sıkıntımız yok. Hepsi, Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı’ndan onay verilmiş, resmi partileridir. Hepsinin kendisi nezdinde bir kitlesi vardır. Onlara da saygımız sonsuzdur. Saadet Partisi, Deva Partisi, Gelecek Partisi. Hiçbirisi ile sıkıntımız yok.

Gazete Grafiti – Cevabınızda özellikle vurguladığınız bir bölüm var. “Hepsi, Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı’ndan onay verilmiş, resmi partileridir” Bu vurgudan yola çıkarak, HDP de Antalya’da güçlü. CHP – HDP ilişkisi, CHP İyi Parti ilişkini etkiliyor mu?

Nusret Bayar – Bizim HDP ile olan iletişimimizi ya da İyi parti ile olan iletişimimizi, onların başkaları ile olan iletişimini tarafları çok ilgilendirmez. Biz kendi aramızdaki bağlantıya bakarız. Antalya’nın sorunlarının çözümüne bakarız. Yüzümüzü Antalya’nın sorunlarına çevirmiş bir Millet İttifakı var, bu konuda da hiçbir sıkıntımız yok. Yolumuza devam ediyoruz.

Gazete Grafiti – Sayın Muhittin Böcek’in rahatsızlığının başlarında, Seyit Torun Antalya’ya gelene kadar Sayın Böcek’in rahatsızlığı ile ilgili olarak bir iletişim boşluğu oluştu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nusret Bayar – Böyle bir eleştiriyi kabul etmiyorum. Sayına Böcek hastaneye yatmadan önce görüşmemizde, “başkanım ben kendimi iyi hissetmiyorum, belediye meclisine katılamayacağım” dedi. Ertesi gün Kaş’a çalışmaya gittik. Akşam döndüğümüzde Muhittin Başkan’ın hastaneye yattığını duyduk. Birgün sonra baktık ki, gazetelerde “CHP İl Başkanı Covid 19 hastasıyken ilçelere çalışmaya gitti” diye yazıldı. Bunu ilk defa size söylüyorum. Ben Kaş ziyaretini bu hastalık gündeme gelmeden yaptım.  Ben hemen test yaptırdım ve sonuç negatif çıktı. 5 gün sonra bir daha yaptırdım, yine negatif çıktı. Hafta sonu da gençlik kollarının toplantısına katıldım. Benim covid saçtığım yazıldı. Ama doğrusu böyle.

Gazete Grafiti – Başkanın sağlığı ile ilgili bilgilendirmede bir zafiyet yok muydu?

Nusret Bayar – Hayır, yoktu. Ben şuna karşıyım. Göstermelik, anlık bilgilendirmelerine karşıyım. Biz rahatsızlığı öğrenir öğrenmez sosyal medyadan geçmiş olsun dileklerimizi ilettik, ardından da başkanımızla telefonda konuştuk. Şunu mu yapayım yani. “Ben bugün başkanımızla görüştüm, bunları, şunları konuştuk” sosyal medyaya bunu mu vereyim? Biz oğlu Gökhan Böcek ile görüştük. Ailenin isteği, açıklama yapılmaması yönündeydi. Biz de buna saygı duyduk. Seyit Torun’u da Antalya’ya davet eden benim. Sağolsun geldi, geldikten sonra da oturduk konuştuk. Kendisine anlattık. Burada haksız bir eleştiri var. Kamuoyu da bir açıklama istiyor. Bunu bizim yapmamız çok doğru değil. Bunu kim yapmalıydı? Büyükşehir Belediyesi basın birimi yapmalıydı. Seyit Torun gelmeden önce de bu yapılmalı, biz de bunu kamuoyu ile paylaşmalıydık. Seyit Bey geldikten sonra da bunu yaptık zaten.

Gazete Grafiti – Muhittin Böcek’in hastanede son dönemlerinde Büyükşehir Belediyesi’nde ‘vekalet krizi’ yaşandı. Cansel Çevikol’un imza yetkileri elinden alındı, Genel Başkan buradayken vekalet yazısı çıktı. Ardından Hüseyin Karakuş göreve geldi. Bu süreçlerde sessiz kaldınız, Sayın Karakuş görevden alınınca, “bu kararı doğru bulmuyoruz, Sayın Belediye Başkanımızın bu karardan döneceğini ümit ediyoruz” diye açıklama yaptınız. Öncesindeki sessizlik nedendi, bu açıklama neden yapıldı? Hüseyin Karakuş’un görevden alınmasından sonraki açıklama, il yönetimini Hüseyin Karakuş’un arkasına geçirdi. Bu durum il yönetimi ile Muhittim Böcek arasında tartışma oluşturmadı mı?

Nusret Bayar – Daha önce de söylediğim gibi. Örgütle belediye oturur konuşur, karşı karşıya da gelebilir, yanyana da gelebilir. Ama hiçbir zaman sıkıntı oluşmaz. Mehmet Hacıarifoğlu’nu Muhittin Başkanımız görevlendirmiştir. Genel Başkanımızın Antalya’daki ziyaretinde bu söyledikleriniz yaşanmıştır. Biz de bunun üzerine Pazar günü Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimizi ilde toplayıp, konuyu tartıştık, Mehmet Hacıarifoğlu’nun arkasında olduğumuzu gösterir fotoğrafımızı çektik koyduk. Bu sessizlik mi? Sonra da İçişleri Bakanlığından Mehmet Hacıarifoğlu’nun görevde olduğu yazısı geldi.

Gazete Grafiti – O yazı Cumartesi akşam geldi.

Nusret Bayar – Bizim toplantımız ile bu yazının ilgisi yok. Biz cumartesi karar aldık, ertesi gün de toplantıyı yaptık. Mehmet Hacıarifoğlu’nun arkasında olduğumuzu, devlette devamlılığın esas olduğunu belirttik. Ondan sonraki süreçte verdiğimiz mesaj yanlış anlaşıldı. Orada şunu söyledik. Elbette belediye başkanı çalışacağı kişileri kendisi belirler. Biz, Sayın Muhittin Böcek’in yaptığı davranışın şık olmadığını belirttik. Göreve gelir gelmez attığı iki imzadan birinin bu olmaması gerektiğini belirttik. Bu şık olmadı. Bir hafta sonra yapabilirdi bunu. Sayın Karakuş’u çağırıp, “ben sizinle çalışmak istemiyorum” diyebilirdi. Bu konuda örgütlerden rahatsızlıklar meydana geldi, biz de rahatsızlıkları ilettik ve gözden geçirilmesinde yarar var, takdir belediye başkanımızındır dedik. Burada şuna gelmek istiyorum. Biz doğruysa da söyleriz, eğriyse de söyleriz. Ama takdir belediye başkanımızındır.

Gazete Grafiti – Son dönemde CHP kadroları ile ilgili çeşitli kriminal durumlar ile CHP yönetim kadrolarının Muratpaşa Belediyesi’nde çalışması ile ilgili yerel ve ulusal basında bir gündem oluştu. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Nusret Bayar – Belediyede çalışan arkadaşlarımız il başkan yardımcısı olduktan sonra belediyeye girmiş olsalardı, eleştiriler haklıydı. Benim de karşı olduğum durumdur bu. Makamı kullanmayacaksın. Orada çalışan arkadaşlarımız, zaten orada çalışıyorlardı. Aynı zamanda bu arkadaşlarımız sabah sekizde mesaisine gidip, akşama kadar çalışıp, sonrasında siyasi süreçlere katılan arkadaşlarımızdır. Biz toplantı saatlerimizi, bu arkadaşlarımızın çalışma saatlerine göre ayarladık ve akşam saatlerine koyduk. Bu haksız bir eleştiridir. Elbette ki CHP’li insanlar CHP’li belediyelerde çalışmak durumundadır. Çünkü başka yerde iş bulamıyorlar. Bu olayları gündeme getirmek, AKP’nin çırpınmasıdır. Serik’deki arkadaşımıza böyle bir iftira var mı, var. Yargılama devam ediyor mu, ediyor. Bu nedir, iddiadır, yargıya taşırım. Yargılama devam ediyor. Buna karşılık diyoruz ki, Serik’teki 500 bin TL ne olacak?

Gazete Grafiti – Yargı sonuçlanana kadar tasarrufta bulunmayı düşünüyor musunuz bu yöneticilerle ilgili?

Nusret Bayar – İl yönetimi olarak böyle bir şey olacağını zannetmiyorum.

15 Oca 2021 - 13:26 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.