ÖRGÜT SİYASETİNİ, BELEDİYE BELEDİYECİLİĞİNİ YAPAR - NUSRET BAYAR RÖPORTAJI - 1

Son dönemlerde çeşitli kriminal durumlarla ilgili olarak basında Antalya CHP İl Örgütü tartışılıyor. Daha önce de, Büyükşehir Belediyesi'ndeki 'vekalet savaşları' nedeni ile gündemdeydi. Sürekli CHP Antalya İl Örgütü, tartışmaların odağında yer alıyor.

Peki, tartışmaların merkezindeki örgütün başkanı ne düşünüyor? Eleştirilere nasıl cevap veriyor? İşte bu soruları Nusret Bayar'a sorduk. O da yanıt verdi.

Görüşmeyi özellikle 'söyleşi' formatında düzenledik. İstedik ki, Nusret Bayar'ın yanıtları kendi cümleleri ile vücut bulsun. Her ne şekilde olursa olsun, biz aktarıcı olarak yanıtlarda anlam kaymalarına yol açmayalım.

Bugün söyleşinin birinci bölümünü yayınlıyoruz. Bu bölümde 11 aylık yönetim süreci ve örgüt belediye ilişkileri ele alındı.

Gazete Grafiti – Göreve geldiğinizden bugüne 11 ay geçti. Bu 11 ayı CHP Antalya İl Yönetimi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nusret Bayar - Biz 9 Şubat 2020’de il kongresinde göreve geldik. İlk bir ay ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri ile geçti. Bir ay sonra, 11 Mart’tan itibaren, bizim sokağa çıkacağımız dönemde, dünyayı sarsan Covid 19 virüsü Türkiye’de kendisini göstermeye başladı. Ardından da sokağa çıkma yasağı vb. tedbirler gündeme geldi. Bu süreç hala da devam ediyor. Buna rağmen biz sokaktaydık. Kaş’taydık. Korkuteli Dereköy’deki kömür yatağı açma çalışmasına karşı eylemdeydik. Öbür tarafta, Gazipaşa’da Selinus Plajındaydık. Arkasından Gündoğmuş’daydık. Oradaki taş ocağı açma ve doğayı katletme çalışmaları vardı. Elmalı’daydık, Serik’teydik. Serik’teki 500 bin TL rüşvet olayının takibindeydik. Üstelik, iki bakan konu ile ilgili daha tek bir cümle kurmadılar. Hem Genel Başkanımız, hem grup sözcülerimiz hem de il olarak gündeme getirmemize rağmen, hem iki bakan hem de AKP Antalya İl Başkanı Ethem Taş daha tek bir açıklama yapmıyorsa, burada bir şey var demektir. Bu olayın bir de şöyle bir yanı var. Antalya’nın konuşulduğu bir ortamda, bürokratlar dışında Cumhur İttifakı’nın tarafları ile buluşuyorsunuz. Antalya sadece Cumhur İttifakı’ndan ibaret değil ki. Antalya’yı konuşuyorsan, Antalya’da Millet İttifakı’nın da milletvekilleri var. Milet İttifakı’nın da il başkanları var. Onu niye davet etmiyorsunuz? Biz de Antalya ile ilgili gördüklerimizi anlatalım. Neden birleştirmeden ziyade ayrıştırmaya götürüyorsunuz. MUÇEV diye bir şey var. Nedir MUÇEV? Muğla’da kurulan A.Ş. Örneğin Kekova'da Demre Belediyesi'ne verdiler Sonra, yüzen iskele Belediyeden alınıyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Gazete Grafiti - Bu konuştuklarımız genel siyasete ve parti politiklarına dönük. Siz kongre sürecinde yumruğu masaya vuracağınızı söylediniz ve kürsüden de İsa Akdemir adını gündeme getirdiniz. bugün dönüp baktığımızda; birincisi, İsa Akdemir yerinde, ikincisi ise masaya yumruğu vurabildiniz mi, vurduysanız nasıl vurdunuz?

Nusret Bayar - Masaya yumruğu vurmak, masayı devirmek anlamına gelmez. İsa Akdemir şu anda orada, doğrudur. Biz İsa Akdemir'in neden orada olmamas gerektiğini belediye başkanımıza söyledik. "Yanlış" dedi. İsa Akdemir orada olmamalı, çünkü AKP'den kalan bir bürokrattır. İsa Akdemir'in görev yaptığı dönemde, partili muhtarlarımıza ikinci sınıf muamele yaptığını söylediler. Bundan dolayı İsa Akdemir "oradan gitmelidir" dedim. Başarı için herkes kendi kadrosunu kurmalıdır. Nasıl hükümet kendi kadrosunu kuruyor, belediye de kendi kadrosunu kurmalıdır. Bu yanlışları dile getirmek, siyasetin görevidir. Ama bunu görevden alacak olan da belediye başkanıdır. Başkanın yetkisindedir. Biz belediye başkanının yetkisine karışmayız. Biz yanlışı söyleriz. Bizim görevimiz belediyenin iç işlerine karışmak değildir. Bizim görevimiz, doğru şeyleri halka anlatmaktır. Belediye için yapılan yanlış eleştirilere tampon görevi görmektir. "Yanlış söylüyorsunuz" demektir. Ama belediyemizin de yaptığı yanlış birşeyler varsa da, "sayın belediye başkanım, bu böyle olmaz. Bunu tekrar gözden geçirmenizde fayda var" demektir. Sadece Büyükşehir için de demiyorum. Bütün belediyeler için söylüyorum. Siyaset ayağı olarak bunu söylemek görevimiz. Bunlar nedir? Bunlar bürokratik ve siyasi anlamda masaya yumruğu vurmaktır. Biz bu rahatsızlıkları söyledik, söylüyoruz. Bu kişinin görevden alınması gerekir mi gerekir. Örgüt bunu istiyor. Belediye başkanımız alır, almaz. Onu bilemem. O belediye başkanının görevi. Ama biz hastalık olarak bunu bu şekilde söyleyelim.

Gazete Grafiti - İsa Akdemir bu konuda kamuoyunda tartışılan isim. Ama İsa Akdemir gibi Menderes Türel döneminden kalan bürokratlar var. Bu değerlendirmeniz onları da kapsıyor mu

Nusret Bayar - Tabi. Elbette. Söylediğim gibi belediyeler başarı elde edecekse, kendi bürokratları ile çalışmalıdır. Başbakan, önceden gelen bürokratlarla çalışıyor mu? Çalışmıyor. Bugün tek adam rejiminde Cumhurbaşkanı kendi ekibini kuruyor. Benim söylemek istediğim bu. takdir belediye başkanımızındır. Belediye başkanlarımızındır.

Gazete Grafiti - Belediyeler konusuna girmişken, belediye siyaset ilişkisi, belediye örgüt ilişkisi içerisinde belediye başkanlarının örgüte çok fazla müdahil oldukları, örgütün iradesini başkanlara teslim ettikleri konusunda bir eleştiri var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Nusret Bayar - Belediye başkanlarımızla bir sıkıntımız yok. Bugün hangi belediye başkanımızı arasak, "gel bir oturalım, konuşalım" desek, otururuz, konuşuruz. Öyle bir sıkıntımız yok. Onu söyleyeyim. Büyükşehir belediye başkanımız Muhittin Böcek ile çok oturduk, konuştuk, sohbet ettik. Sağlığına kavuştuğu zaman da yine oturacağız, konuşacağız. Hizmetlerini konuşacağız, yapacaklarımızı konuşacağız.
Gazete Grafiti - Bu açıklamalarınızı, belediye başkanlarının örgüt üzerinde baskı yoktur şeklinde mi anlayalım?  

Nusret Bayar - Belediye başkanlarının örgüt üzerinde baskısı var mıdır? Bence yoktur. Nasıl baskı yapacaklar? Bizim de belediyeler üzerinde baskımız yoktur. Biz iki kurumuz. Biz niye baskı yapalım belediye başkanlarına. Belediye başkanları bizim başkanlarımızdır. Belediyelerimizin daha iyi sosyal belediyecilik yapmaları yönünde karşılıklı fikir alşverişi yaparız. Belediye başkanları, belediye başkanlıklarını, örgütler de siyasetini yapar. Daha önce de söylediğim gibi, yanlış birşey varsa, söyleriz. Mesela, Konyaaltı'nın Fenix'e verilen 17 kat ile ilgili gruptan 10+1 geçirdik. Zemin artı 10 kat. Bu nedir? Grup toplantısında komisyondan gelen raporu tartıştık, zemin artı 10 dedik. Ama bizim belediyemiz 17 kat vermiş. O görevini yapar, biz görevimizi yaparız. Yanlışları da söyleriz.

Gazete Grafiti - Kongrede bir diğer sloganınız, "birlikte yöneteceğiz" şeklindeydi. Bu cümleyi ne kadar hayata geçirdiniz, geçirmediğiniz yerler varsa, neden geçiremediniz?

Nusret Bayar - "Birlikte yöneteceğiz" dedik, birlikte yönetiyoruz. Bu partinin Danışma Kurullar vardır. 3 aylık, 5 aylık çalışmların oturulup konuşulduğu, yol haritasının tartışıldığı çizildiği ve hedef belirlenildiği danışma kurulları vardır. Biz bunu, ppandemiden dolayı, birkaç ilçe dışında yapamadık. Önümüzdeki süreçte pandemi koşulları rahatladıkça, küçük ilçelerimizde yapmaya devam edeceğiz. Büyük ilçelerimiz de pandeminin etkisine bağı olarak daha ileri tariherde gerçekleştirilecek. Birisi bu. Diğeri ise, bizim partide görev yapmış il başkanlarımız ile milletvekillerimiz ile ayda bir toplantı proramımız vardı. Ama bu süreçte yine pandemi nedeni ile gerçekleştirilemedi. Aralık ayı içerisinde yapalım dedik. Bu sefer de eski il başkanları ile görüştüğümüzde sağlık durumları ile bazı tedirginlikler gündeme geldi. Bu nedenle "ileriki bir tarihe erteleyelim, katılım daha yüksek olsun" diye düşündük.

Gazete Grafiti - Geçtiğimiz ay, eski il başkanları ve milletvekilleri ile bir toplantı organize ettiniz. Bu toplantı önce Byükşehir Belediyesi'nde gerçekleşecek denildi, sonra da Muratpaşa Belediyesi'nde. Bu tür toplantıların belediye binasında yapılması sizce doğru mu?

Nusret Bayar - Öncelikle, Büyükşehir belediyesi kesinlikle söz konusu olmadı. Bunu ben de sizin gibi basından duydum, onu söyleyeyim. Muratpaşa belediyesi'nde olmasının özel bir nedeni yok. Belki Muratpaşa Beledyesi'nin yıllardır aynı yükü çektiğinden dolayı Muratpaşa demişizdir, Konyaaltı'da olabilir, Döşemealtı da olabilir, Kumluca, Finike de olabilir. Her belediyemiz olabilir. İkinci toplantıyı Konyaaltı'nde, üçüncü toplantıyı da Döşemealtı'da yapacaktık. Büyükşehir de olabilir. Bu konuda farklı değerlendirme, "öküz altında buzağı aramak" gibi olur. 

YARIN: Millet ittifakı, HDP, Büyükşehir Belediyesi, 'vekalet krizi', CHP ile ilgili iddialar

13 Oca 2021 - 17:24 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.