"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ ÜZERİNDE BİRLEŞMEMİZ LAZIM"

Selahattin Demirtaş, geçtiğimiz günlerde bir dizi aydın, akademisyen, sanatçı, vb. isme bir mektup gönderdi. Mektup gönderdiği kişilerden birisi de, Avukat Figen Çalıkuşu'ydu. Figen Çalıkuşu, son dönemde başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin kaçak olması üzerine bir dizi davalarla kamuoyunun gündeminde olan bir isim. Aynı zamanda CHP'de de siyaset yapan Çalıkuşu, önümüzdeki dönemin potansiyel milletvekili adaylarından birisi olarak da görülüyor.

Gazete Grafiti olarak, Selahattin Demirtaş'ın mektubun ardından mikrofonumuzu Figen Çalıkuşu'na uzattık. Çalıkuşu'nun verdiği cevapları, konuyu bağlamında tutmak, anlam genişlemesi, daralması ya da kaymasına meydan vermemek adına, yazım düzeltmeleri yaparak, olduğu gibi yayınlıyoruz.

Türkiye'nin demokratikleşme sürecine sağlayacağı katkıya inancımızla, bu süreçte katkı koyan ve koyacak olan tüm aktörleri selamlıyoruz.

Gazete Grafiti

GG - Bütünlüklü olarak metin hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Figen Çalıkuşu - Çok olumlu buldum. İnsanın içini hareketlendiren, “evet, olmalı. Neden yapılmıyor. Böylesi bir yaklaşıma hep birlikte sahip olmamız gerekir” denen bir metin. Bu anlamda başarılı buldum. Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında da böyle bir profil çizmişti. Demokrasiye yönelimi hedefleyen bir tarzı vardı. Bu nedenle de Türkiye genelinde bir sempati ile karşılanmıştı.
Bu metnin arkasında durulması gerekir, aydınlar harekete geçer diye düşünüyorum. Henüz öylesi bir organizasyon başlamış değil. Herkes şu anda paylaşıyor, gruplarda paylaşılıyor. Neden olmasın? Türkiye hepimizin. Türkiye’nin geleceği üzerine birleşmemiz lazım. Okuduğum zaman satırlarda da bunu gördüm.
GG - “İttifak” sözcüğünden kaçınması daha farklı bir örgütlenme modeli önermesi, genel siyaseti nasıl etkiler?
Figen Çalıkuşu - Siyasi kimliğini bir kenara bırakarak yaptığı bir çağrı olarak görmek lazım. Orada diyor ki; “gazeteci, yazar, akademisyen, sanatçılara bunu gönderiyorum.” Beklentisi, siyasetin dışında bir sivil inisiyatif oluşması. O alanı bir araya getirmesi. Oraya bir ses bombası atıyor. O anlamda, ki bence, bütün bir değişim ve dönüşümü, siyaseten beklemek de yanlış. Karşılıklı mayalanacak bir hamur gibi görmek lazım. Çok büyük bir bunalım içerisindeyiz. Çok büyük bir harabiyet yaşayan bir dönemdeyiz. Bundan sonrasında gelecek olan yeni dönemde, yeni günlerde, Türkiye çok hasarlı çıkacak. Elimizde çok ciddi, yatağa düşmüş, umutsuz görünen bir hasta var. Aslında siyaset kurumunun dışında da sivil inisiyatiflerin de rol alması gerekiyor. Bu siyasetin de elini rahatlatır. Onu da güçlendirir. Çünkü şimdiye kadar benim gördüğüm, siyasi partiler, partililerine güveniyorlar. Onlara bakıyorlar.
Aslında bu altılı masa, geniş kitlelerle şu anda tam bir duygudaşlık yaşıyor değil. 28 Şubat metni çok güzel bir metindi, toplum daha o metni içselleştiremedi. Toplum onu almadı henüz. Aslında bu kitlesel duygudaşlık yaşanabilse, çok daha anlamlı olur. O zaman muhalefete yönelik eleştiriler de azalır. Şimdi karşılıklı bir güvensizlik var. Muhalefet, toplumda kendilerine olan mırıldanmaları, eleştirileri duyuyorlar. Toplum da muhalefetteki eksikliği görüyor ve konuşuyor.
Bu olumsuzluğu gidermek anlamında, aydınlara, sanatçılara, yazarlara, akademisyenlere de elbette iş düşüyor. Çünkü burada, ortak bir ufka bakacaksak, yeni ortak bir iyiye yürüyeceksek, ne yapmak lazım? İdeolojileri, dayatmaları bir kenara bırakmak lazım. Çünkü, belli bir reçete var. O reçetenin öncelikle uygulanması lazım. O uygulanacak reçetede de herkes hemfikir. Ne istiyoruz? Öncelikle hukuk devletini istiyoruz. Ekonominin hemen yola girmesini istiyoruz. Devletin çöken kurumlarının ayağa kalkması ve bağımsız kurumlar haline gelmesini istiyoruz. Hiçbir kesim buna “hayır” diyemez. Bu en acil olarak önümüze getirilmesi gereken plan. Buna, herkesin birlikte sahip çıkması lazım. Buna birlikte sahip çıkabilmek için de, bu toplumun hakikaten dönüşümü, değişimi yaratabilecek insanlarına da rol düşüyor. O anlamda da birbirini tamamlayıcı bir hareket olarak görülüyor.

16 May 2022 - 16:18 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.