Böyle gelmiş böyle gitmez

Din, dil, ırk, cinsiyet, statü, sınırlar, paradan ve vücudumuzdan ibaret değiliz; biz insanlar olarak bunlar değiliz, hepimiz bundan daha fazlasıyız. Bir an önce bunun farkına varıp birbirimize hayatı yaşanmaz kılmaktan vazgeçmeliyiz. Özümüz, kalbimiz, ruhumuz görüntümüzden daha fazlası; kendimizi beden yanılgısının tuzağından kurtarmalıyız.

Bu dünyada kendiniz gibi düşünmeyen insanları yok sayamazsınız, biz ve onlar diye dışladıklarınıza zulmedemezsiniz. Kimse sizin gibi düşünmek zorunda değil. Kimse sizin gibi yaşamak zorunda değil.

“Böyle gelmiş, böyle gidecek.” diye düşünmek gibi yanlış bir algınız varsa silin onu kafanızdan. Eskilerin önyargılarını, kirini ve pasını zihninizde tutmak zorunda değilsiniz, daha kabullenici ve saygı duyan düşünceleri seçebilirsiniz.

Anlamıyor olabilirsiniz, algılamakta sorun yaşıyor olabilirsiniz; ama sırf siz anlamıyorsunuz diye kimse sizin düşündüğünüz gibi yaşamak zorunda değil! Herkesi farklılıklarıyla kabul etmek zorundasınız! Hem de bütün canlıları. Bu dünya sadece insanların, erkeklerin, zenginlerin, siyasetçilerin dünyası değil! Bu dünya kadınların, çocukların, öğrencilerin, herhangi bir dine inananların, herhangi bir dine inanmayanların, her ülkenin, her çiçeğin, her ağacın, keçinin, ineğin, koyunun, kuşun, senin, benim dünyam! Ve benim dünyamda zulme, eşitsizliğe, adaletsizliğe, dışlamaya, hor görmeye, nefret söylemlerine, hedef göstermeye, ayrımcılığa, baskıya yer yok! Kabul etseniz de, etmeseniz de bu dünya hepimizin ve hepimizin olmaya devam edecek!

Öncelikle dilinizi cinsiyetçi söylemlerinizden bir an önce arındırın! Kadınları savunurken dahi kadınlar üzerinden ettiğiniz küfürler, hor görüp hakaret olarak isimlerini kullandığınız hayvanlar, trafikte küçümsediğiniz kadınlar, parası veya statüsüne bakıp ezmeye çalıştığınız insanlar sizden daha aşağıda değil; ama onlarla eşit de değilsiniz; çünkü bu tavırlarla siz daha aşağılık bir hale geliyorsunuz. Lütfen egonuzdan sıyrılın, size şu ana kadar öğretilenleri en başından itibaren sorgulamaya başlayın. Kutsal olan tek şey yaşam, gerisi sadece bakış açısı!

İnsanlara yapılan her türlü zulüm ve şiddetin son yıllarda artmasını sadece seyredenler veya "Aman bana bir şey olmasın." mantığıyla bunlardan haberi yokmuş gibi davranan ya da kendi çıkarına gömülmekten haberi ve bilgiyi sadece tek bir kaynaktan alıp başka kaynaklara bakmaya cesaret dahi edemediğinden gerçeklerden haberi olmayanlar, tepki göstermeyenler, seslerini çıkarmayanlar, kendi çıkarları uğruna sessizliğe gömülenler, siz de en az o zalimce eylemleri yapanlar kadar suçlusunuz ve aynı zihniyete, aynı gözlere sahipsiniz! Mesela bugün sesinizi çıkarmadığınız bir kadın cinayeti, yarın sizin bir akrabanızın başına gelebilir!

Bütün erkeklerin tek adam olmak istedikleri şiddet dolu bu dünyada, bütün erkek egemen toplumlarda, değişimi yine bizler, dünyaya ve yaşama saygı duyanlar sağlayacağız!

Şiddetinizden de, iyi halinizden de, takım elbisenizden de, geleneklerinizden de, zihniyetinizden de, nefretinizden de bıktık!

İnsan güçlüdür. İnsanlar birlikte daha güçlüdür. Doğaya ve farklılıklara saygı duyarak yaşayan insanlar en güçlüdür. Bakın doğaya, nasıl hazırlandı ilk bahara yapraklarını döken ağaç, nasıl kurtuldu eskiden, nasıl yeniliyor şimdi kendini görmüyor musunuz? Sen de yenile kendini, ağacın yapraklarını döktüğü gibi kurtul dar bakış açından, herkesi olduğu gibi kabul et, kendini ve dünyayı sınırlı bakış açından kurtar, kendini başka canlardan üstün görme, egonu aş, başkalarının duygularını ve hayatını düşünüp harekete geç. Hadi kendini de, bizi de özgürleştir! Hadi, bir de böyle dene! Kimse sana nereye bakacağını söyleyemez, hadi kaldır kafanı yukarı!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Funda Alpaslan Talay - Mesaj Gönder

# kadın

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.