Temsiliyet

Herkes birilerini temsil ettiğini iddia ediyor. Özellikle son süreçte herkes bu çok iddialı oldu ya da birçok kişi alevileri ya da Tahtacıları temsil ettiği noktasında büyük iddialarda bulunuyor.

Dostlar, aleviler ve Tahtacılar okuyan, yazan ve sorgulayan insanlardır. Onun için bir Alevi olarak benim de söz hakkım olduğunu söylüyorum. Bizleri temsil ettiğinizi iddia etmeyiniz.

Mesela Alevilerin yaklaşık onu aşkın örgütlenmesi var. Bu örgütlenmelere üye olaAlevi de var, olmayan da var. Yani ben senin üyen değilsem, sen beni temsil etmiyorsun. Benim adıma konuşma ya da beyanat verme hakkına sahip değilsin. Ancak kendi üyelerin ve yanında duranlarla ilgili temsil ya da söz hakkın olur. Yani Sayın AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü YILMAZ, ancak kendi üyelerini temsil edersin. Tüm Aleviler adına söz söyleme, karar verme hakkına sahip değilsin.

Kaldı ki DEM Parti Antalya Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Kemal BÜLBÜL de 25.02.2024 tarihli aday tanıtım toplantısında dediği gibi tamamiyle Alevileri, Tahtacıları ve hatta bütün Kürtleri temsil etmiyor. Gerek AKD Genel Başkanının, gerek DEM Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayının söylemlerinde sık sık dile getirdiği üzere bizler oyları, düşünceleri ipotek altında bir toplum zümre yada kişiler yığını değiliz.

AKD Genel Başkanının beyan ettiğinin tersine ben istediğim adaya istediğim şekilde oy vermeye Anayasal olarak haizim ve öyle yapacağım. Sayın Kemal BÜLBÜL 300 bilemediniz 400 kişi ile yaptığı mitingde beyanı üzerine biz Tahtacı, türkmen, alevi hatta kürtler bile (Kürtler bile derken ayrımcılık yapmak için söylemiyorum. Bu kesim üzerinde daha etkin olduklarını iddia ettikleri için söylüyorum.) sizin vesayetiniz altında olmayan ve sizden bağımsız hareket edecek olan onları, yüzleri, binleri hatta on binleri ve yüz binleri tanıyorum.

Artık tüm Alevileri, tüm Kürtleri, tüm onları, tüm bunları temsil ettiğinizi iddia etmekten vazgeçin. Emin olun sizlerin bu iddialarından kaynaklı ve hegamonyanızdan kaynaklı Mesut KOCAGÖZ'e , Muhittin BÖCEK'e ve hatta İsa YILDIRIM a oy verecek kökenleriniz var. Yani Aleviler, Tahtacılar ve Kürtler var. Sizler, bizlerin oyuna ipotek koyamazsınız. Kendi üyeleriniz haricinde kimsenin oyu için pazarlık yapamaz, ahkam kesemezsiniz. Bizler, kimleri seçeceğimizi ve kimlere oy vereceğimizi iyi biliriz.

Kaldı ki sizlerin içinden ve hatta yönetiminden AKP'ye gidenleri, aday olanları gördüğümüz ve bildiğimiz haliyle bizlere hükmedemezsiniz. Bence federasyon derhal toplanmalı ve sizi federasyon üyeliğinden ihraç etmelidir. Hatta federasyon, yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyesi AKP ye geçen, transfer olan birileri var ise onlarında acilen ihraç etmelidir. Çünkü toplumumuz ÇEDES'i zorunlu din derslerini bize dayatan bir parti içerisinde yer alan ve asimile edilmemize katkı sağlayan pir parti içerisinde yer alacak herhangi bir kişi içinde barındırmayacaktır.

Onun için lütfen tüm toplumumuzu temsil ettiğinizi iddia etmeyip ona oy yok buna oy çok hesabına gitmeyin. Kimsenin sizi dinlediği, dinleyeceği ve de kaale alacağı yok. Şunu açık ve net yüreklilikle söylüyorum ki sizin hakim olduğunuzu iddia ettiğiniz toplum Kepez de Mesut KOCAGÖZ, Büyükşehir de Muhittin BÖCEK'i size rağmen destekleyecek ve kazandıracaktır. Kimsenin oyu, kimsenin ipoteği altında değildir.

Bundan sonra konuşmalarınızda ve hitaplarınızda sadece ve sadece üyeleriniz adına konuşunuz. Hatta üyelerinizin bir kısmı adına konuşunuz. Çünkü eminim üyelerinizde bile sizi dinlemeyecek insanlar var. Örneğin, 108 şubesi bulunan alevi kültür derneklerinin hadi ben abartıyorum 70.000 üyesi varken Türkiye de yaklaşık olarak 2024 yılında 25, 30 milyon alevi var. Yani yüzde beşi bile temsil etmiyorsunuz. Sayın Genel Başkan ve de Sayın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı bundan sonraki konuşmalarınızda oy verir yada vermez. Ne kadarına hakim olursunuz o da bilinmez, sadece ve sadece üyeleriniz adına konuşunuz. Biz Alevi ve Tahtacıları ve hatta Kürtlerin tamamını temsil etmiyorsunuz. Bu da burada tarihe bir not olarak kalsın. Şunu da fark etmedik zannetmeyin, AKP'den aday olarak yada CHP ye kaybettirmek için aday çıkararak bizleri enayi yerine koyuyorsunuz ve biz bunun farkındayız. Sizin bu planınızı bozacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gazi Sönmez - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.