İlk uyarı

Bu mesleğin en güzel tarafı, senin farkında olmadan yaptığın bir hatayı ya da eksik bıraktığın bir noktayı okurların sana göstermesidir. Bu yolla karşılıklı bir gelişme ve geliştirme hali söz konusudur.

İşte buna örnek durumu yaşadım. Dün “Neden beklediniz?” başlıklı bir yazı kaleme aldım ve CHP Antalya Büyükşehir Adayı olan Muhittin Böcek’in CHP İl Örgütü ziyaretine bir paragraf ile değindim. Ardından yazıya gelen tepkiler, önemli bir eksiği bana hatırlattılar.

O eksik de, Muhittin Böcek’i karşılamaya gelen kitlenin analiziydi.

Eleştiriler haklıydı. Çünkü olağan CHP kitlesinden farklı bir kitle karşılamıştı Muhittin Böcek’i.

Muhittin Böcek’i karşılayan kitlenin üçte birinin İyi Partililerden oluştuğunu dünkü yazıda belirtmiştim.

Fark burada değildi, hatta bu beklenendi.

Ancak, karşılamaya gelen CHP kitlesinde bir farklılık vardı.

Temsil boyutunda baktığımızda, Muratpaşa dışında bütün ilçe başkanları, sınırlı sayıda yöneticileri ve ilçe belediye başkan adayları alandaydı. Bunun yanısıra, dış ilçelerden kaldırılan otobüslerle gelen ilçe üyeleri de bekliyordu Muhittin Başkan’ı.

Ancak, özellikle merkez ilçe başkanları, sınırlı sayıda yöneticileri ve belediye başkan adayları dışında alanda CHP’li yok denecek kadar azdı.

Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü Muhittin Böcek ile özellikle merkez ilçe tabanı arasındaki soğukluğun henüz geçmediğinin göstergesi olarak karşımızda duruyordu.

Biliyoruz ki, Merkez ilçelerde, özellikle Muratpaşa’da Muhittin Böcek’e her durumda karşı olan bir tabanın olduğunu biliyoruz.

Ancak Cumartesi karşılamasındaki fotoğraf, bu durumun sadece bu kitle ile sınırlı olmadığını işaret etmesi bakımından anlam taşıyor ve buraya bir işaret koymayı zorunlu kılıyor.

Çünkü, artık eylemli olarak başlayan seçim sürecinde direklere bayrakları bu kitle asacak.

Mahallerde kapıları bu kitle çalacak.

En önemlisi de, seçim günü sandıklarda oyları bu kitle koruyacak.

Cumartesi günü çekilen bu fotoğrafı, Muhittin Böcek adına ‘ilk uyarı’ olarak okumak ve buna göre tedbirleri almak, gömleğin ilk düğmesinin doğru iliklenmesi anlamına gelecek.

Yine dünkü yazıya gelen bir başka haklı eleştiri noktası da şurası: Muhittin Böcek – Muratpaşa geriliminden bahisle, Muratpaşa’nın karşılamada bulunmadığını yazmıştım. Bana, Muhittin Böcek’in konuşmasında kullandığı şu cümleler gönderildi: “İhaneti de gördüm, dualarınızı da iyi niyetleri de gördüm. Bize çamur atmak isteyenler oldu, yine olacak. Varsın olsun.” Ve bunu niye yazmadığım soruldu.

Haklı bir soruydu.

Muratpaşa İlçe Örgütü’nün, temsilen de olsa, orada olmaması nasıl bir yanlış ise konuşmanın girişinde kullanılan bu ifadeler de o kadar yanlıştı.

Seçim sürecine giriyoruz. “ihanet”, “çamur atmak”, vb. ifadeler, üstelik parti içi bir organizasyonda kullanılmaktan özellikle imtina edilmesi gereken anlatımlar. Bugün, “ihaneti”, “çamur atmayı” öncelemenin değil, ötelemenin zamanı.

Bu nedenle, Muhittin Başkan’ın metin yazarları parti içi çekişmeleri kaşıyan bu konularda daha özenli davranarak, ‘herkesin başkanı’ sloganına uygun metinler üretmeleri gerekiyor.

Sonuç olarak, bazı yazıları okurlar yazar ve iyi ki varlar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Taş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.

02

Büyük Başkan! - İyi günler lütfen yorumu ayne ln yayınlamanızı rica ediyorum çünkü bu mesele çok sıktı ve bayatladı. Teşekkürler kaleminize sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 11:56
01

Büyük Başkan! - Muhittin Böcek her konuşmasında "ihanet" den bahsediyor ama imzalı verdiği vatandaşa dağıttığı kitaplarda bile ihanetin kimler tarafından yapıldığını bir türlü ya anlatamıyor! Ya da aynen bir zamanların ünlü "Secret" kitabında olduğu gibi aslında herhangi bir gizem ya da ihanet yok bunun sadece kurgu ve algıdan ibaret olduğunu gösteriyor. Siyasette sürekli mağduru oynamak en kolayı " Bu ülkede bir şiir okuduğu için mağdur olup yıllarca bu ülkeyi bu mağduriyetin siyasi kazancı ile yönetmenlerde var ya da sadece ihanet kelimesi arkasına başarısız ve eleştiri hakkını gasp eden bir algı yönetimi var.

Artık bunların bir kenarda olması ya da çıkın kardeşim açık açık söyleyin! Bana ihanet eden şu kişiler, şunu tertiplemişlerdir, oyunlarını şöyle bozdum.vs. 1.5 yıl hastalığı ile yattı tüm Antalya dua etti ama bir türlü ona o günlerde cenaze yeri arayanları değilde belediye yönetimsiz kalmasın diye o dönem İçişleri Bakanlığı tarafından ataması yapılan bürokratlara, onların yakınındaki isimlere sürekli bir öteleme ve suçlama yöneltti. Peki dinlediniz mı Sayın Böcek! Gidip yanlarına hakkına girmek istemiyorum birinci ağızdan duymak istiyorum dediniz mi?

İktidar partisi adayı geçmiş dönem tüm belediye başkanlığı yapmış siyaset büyükleri diye anlattığı insanlar ziyaret ediyor peki siz ? Sadece kibir görüyoruz. İhanet varsa belge vardır! Bunu yaptığınız sürece başarılı değil küskün yaratırsınız ki bu en başta Parti'nizin Muratpaşa gibi üyesiyle ve sayısıyla değerli olan teşkilatı ile başlayan daha sonra işten attığınız emekçilerle devam eder. Unutmayın arıda böcek bal yapıyor ama bir de bir b. böceği var gübre taşıyor peki ya siz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 11:55