Kepez, sadece ‘Kepez’ değildir.

Antalya’da yerel seçimlerde iki stratejik ilçe bulunuyor. Bunlardan birisi Kepez, diğeri de Kumluca’dır. Seçimi kazanmak isteyen, bu iki ilçede başarılı olmak durumundadır.

Bugün Kepez’i masaya yatıracağız. Kumluca’da durum henüz netleşmediği için, önümüzdeki günlerde inceleyeceğiz.

Öncelikle Kepez için şu saptamayı yapmakta fayda var.

Türkiye için İstanbul ne ise Antalya için de Kepez odur. Zira Kepez, özellikle CHP için, kazanılması durumunda aynı İstanbul gibi sosyal psikolojik etkileri olan bir ilçedir. Kepez’i kazanan parti, Antalya’da psikolojik üstünlüğü ele geçirecektir. Kepez’in bu önemi, kendisini Antalya’da diğer 18 ilçeden ayıran bir konumdadır ve aday belirleme parametreleri farklılaşmaktadır.  

CHP ekseninde bunu biraz açmamız lazım.

Son dönemde, özellikle Özgür Özel’in kurultayı ‘örgüt’ vurgusu yaparak kazanmasından sonra, ‘örgütten gelen aday’ vurgusu, daha önceki dönemlere göre daha fazla dile getirilir hale geldi. CHP’nin son dönemlerini gözönüne aldığımızda haklı da bir talep. Ama bir de siyasetin gerçeği var. Toplamda başarılı olabilmeniz için bazı stratejik yerlerde siyasetin gerçeği içerisinde kalmanız lazım.

İşte Antalya için Kepez, siyasetin gerçeğinin hem de en çıplak hali ile yaşandığı bir bölge.

Bu koşullar altında Kepez adaylığı için kriterler diğer 18 ilçeden farklı olmak durumundadır. Çünkü ilk defa CHP Kepez’i kazanabilme noktasına gelmiştir.

CHP’nin Kepez’i kazanabilme durumuna gelmesinin de iki nedeni bulunuyor.

Birincisi; şehir merkezinden (Muratpaşa, Konyaaltı), Kepez’e kayan demografik yapı. Bu demografik kayma sonucunda Kepez’de CHP’li seçmen oranı günden güne arttı.

İkinci neden ise; üç dönemdir Kepez’de Belediye Başkanlığı yapan ve önemli bir toplumsal tabanı olan Hakan Tütüncü’nün bu dönemde aday olmayacak olması.

Gelelim CHP adaylarına

CHP İlçe eski Başkanı Önder Kurnaz, Belediye Başkan adayı olacağı için Kepez İlçe Başkanlığı’na aday olmayacağını açıklamış ve Gökhan Ölmez’i aday göstermişti. Ardından da Kepez’e hızlı bir giriş yaparak kampanyasına başlamıştı.

Kamuoyunda adı dillendirilen bir diğer isim de ANET Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Kocagöz’dü. Kocagöz de, geçtiğimiz günlerde miting gibi bir açıklama ile aday adaylığını ilan etti.

Dün de, CHP İl eski Başkanı Nuri Cengiz, Kepez aday adaylığını açıkladı.

Görünen o ki, bir sürpriz yaşanmazsa, adaylık yarışı Mesut Kocagöz ile Önder Kurnaz arasında geçecek gibi görünüyor.

Aday adaylarına bakacak olursak;

Mesut Kocagöz, 2019’da da aday adayı olmuş, hatta adaylığı açıklanmıştı. Ancak, örgütten gelen tepkiler nedeni ile adaylığı çekilmiş, Murat Dinç aday olarak gösterilmişti. Mesut Kocagöz de, Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapmış, ANET Yönetim kurulu başkanı ve Genel Müdürü olarak görevlerine devam etmişti. Bu görevleri sırasında da, başta gençlik kolları olmak üzere, örgütün bütün taleplerini karşılamış, örgüt ile ilişkilerini sıcak tutmaya devam etmişti. Bunun yanısıra, Kepez Belediye Başkan Yardımcılığı ile başlayan yerel yönetim kariyerinde, iki dönem bu görevde kalmış, sonrasında da iki dönem de ANET Yönetim Kurulu Başkanlığı ile yerel yönetim kariyerine devam etmişti. Bu veriler Mesut Kocagöz’ün yerel yönetim konusundaki liyakatini de ortaya koyuyor.

Mesut Kocagöz’ün bir de toplumsal destek boyutu var. Kocagöz’ün siyasi geçmişi, bugün Kepez’de çok farklı siyasal kimlikleri bünyesinde birleştiriyor. Örneğin açıklamasında CHP dışında bir tarafta İyi Partililer varken, diğer tarafta Ak Partililer vardır. Ya da bir tarafta sol kanattan, HDP’ye yakın isimler varken, diğer tarafta Alevi kanaat önderi diyebileceğimiz isimler buluşuyordu. Anlaşılan o ki Kocagöz, toplumsal konsensusu önemli ölçüde sağlamış gibi görünüyor.

Diğer tarafta Önder Kurnaz, ‘partili başkan’ vurgusuna ağırlık vererek parti içi dinamikleri güçlü tutmaya çalışıyor. Çok net bir şekildi, İlçe Başkanı Gökhan Ölmez, Kurnaz’ın yanında. Bir diğer önemli destekçisi, CHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Deniz Demiröz. Bunlar isim bazında Kurnaz ile birlikte yürüyen isimler. Ama Önder Kurnaz en önemli gücünü, dayısı iş insanı Şükrü Ceylan’dan alıyor. Ceylan, Antalya’da önemli figürlerden birisi ve Önder Kurnaz’ın adaylığa giden yolda Genel Merkez ayağı için en önemli destekçilerinden.

Bunun yanısıra, Önder Kurnaz’ın belediyecilik deneyiminin Kocagöz’e göre çok daha sınırlı olması bir diğer parametre. Zaten Mesut Kocagöz de buna gönderme yaparak, “belediyeciliği öğrenmeye değil, belediyecilik yapmaya geliyoruz” diyor.  

Önder Kurnaz’ın yaslandığı toplumsal taban konusunda elimizde bir veri olmadığı olmadığı için değerlendirme yapmak yanlış olur. Ama Kurnaz’ın ilçe başkanlığı dönemindeki bazı tasarrufları, kendisi için sıkıntı yaratıyor.

Toparlayacak olursak; Önder Kurnaz ağırlıklı olarak Genel Merkez ilişkilerine, Mesut Kocagöz de, sahip olduğu birikim, deneyim ve yaslandığı toplumsal tabana güveniyor.

CHP çevrelerinde yapılan şu saptamayı da buraya not düşelim: “Önder Kurnaz olursa gençlik, Mesut Kocagöz olursa Yönetim olmayacak”

Nuri Cengiz, aday adaylığını yeni açıkladı. Nuri Cengiz ile ilgili olarak da, CHP İl Başkanlığı dönemi dışında, henüz elimizde yeterli veri olmadığı için bir değerlendirme yapmak yanlış olur. Ancak, İl Kongresinde Nuri Cengiz’i, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in desteklediğini unutmayalım. Bu destek burada da sürerse, denklem değişebilir. Bunu bir not olarak buraya düşelim.

Son olarak, Mesut Kocagöz adaylığını açıkladığı gün, Kepez İlçe Başkanı Gökhan Ölmez, Ankara’da Önder Kurnaz ile kulis görüşmelerindeydi. Elbette her yiğidin gönlünde bir aslan yatar ama işin içinde temsil durumu söz konusu ise o zaman gönülde yatan aslan da olsa eşitlik ilkesi uygulanmalıdır. Ölmez, bu ilkeyi unutmuşa benziyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Taş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.