YURT DIŞINDA KURULU TÜRK LOJİSTİK DAĞITIM AĞI KURULUŞLARI, 60 MİLYON TL’YE KADAR DESTEKLENECEK

Gümrükleme, dağıtım, katma değerli lojistik hizmetleri ve tedarik zinciri yönetimi hizmetlerinden en az birini yerine getiren yurt dışında kurulu lojistik dağıtım ağı (YILDA) kuruluşları, dapolama ve işletme gibi giderlerinin yüzde 70'i oranında ve 60 milyon TL’ye kadar desteklenecek. Karara göre; ş...

Gümrükleme, dağıtım, katma değerli lojistik hizmetleri ve tedarik zinciri yönetimi hizmetlerinden en az birini yerine getiren yurt dışında kurulu lojistik dağıtım ağı (YILDA) kuruluşları, dapolama ve işletme gibi giderlerinin yüzde 70'i oranında ve 60 milyon TL’ye kadar desteklenecek. Karara göre; şirketler, destek unsurlarından en fazla beş yıl süreyle yararlanabilecek.

Yurt dışı lojistik dağıtım ağlarının desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararın amacı, “ihracatın etkin ve kapsamlı akışını sağlamak, ihracatın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin etmek ve önemli pazarlardaki ihracat performansını istikrarlı kılacak altyapı olanaklarını oluşturmak olarak açıklandı.

KARAR TÜRK SERMAYELİ ŞİRKETLERİ KAPSIYOR

Destekleme kararı, ilgili ülkede en az 5 bin metrekare depo alanına veya ilgili ülke plakalı en az 50 ticari araca sahip Türkiye'de yerleşik lojistik şirketleri ya da bunlar tarafından kurulan ve en az yüzde 51 oranında hissesine sahip olunan Türk sermayeli şirketleri kapsıyor. Bu şirketler, Ticaret Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşları ve sektörel çatı kuruluşları ile ilgili hizmet sektöründeki diğer iş birliği kuruluşları tarafından belirlenecek.

EN FAZLA 60 MİLYON TL'YE KADAR DESTEK

Buna göre; Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen YILDA şirketlerinin yurt dışında ilk kez kurulan tesisleri, bu tesisler ile entegre çalışacak dağıtım ağının cep depolarının ve bu ağın işletilmesine yönelik giderleri ile yurt dışı stratejik varlık (YSV) kiralanması ve işletmesi giderleri, yüzde 70 oranında ve YILDA başına en fazla 60 milyon TL'ye kadar desteklenecek.

YURT DIŞI KİRALAMALARINDA İLK 2 YIL YÜZDE 70 DESTEK SAĞLANACAK

Bu kapsamda, yurt dışında kiralanan üçüncü parti lojistik hizmetlerinin satın alındığı, bakanlıkça uygun görülen cep depolar ve tesislerin giderlerine, ilk iki yıl yüzde 70, diğer yıllar yüzde 50 oranında ve YILDA başına yıllık en fazla 24 milyon TL'ye kadar destek sağlanacak.

Bu şirketlerin reklam tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yüzde 50 oranında ve YILDA başına yıllık en fazla 3 milyon liraya; bu şirketlerde yurt dışında istihdam edilen, nitelikleri bakanlıkça belirlenen, aynı anda en fazla bir kişinin brüt ücretleri, ilk iki yıl yüzde 70, diğer yıllar yüzde 50 oranında ve YILDA başına yıllık en fazla 4,8 milyon TL tutarında desteklenecek.

YILDA'LARDA TÜRK MENŞELİ ÜRÜNLERE EN AZ YÜZDE 50 ORANINDA YER TAHSİS EDİLECEK

Yük sahipleri ve taşımacılarını aynı platformda buluşturmak üzere Ticaret Bakanlığı tarafından uygun görülen navlun borsalarının kurulumu ve teknik altyapısının oluşturulmasına yönelik giderlere de yüzde 60 oranında ve en fazla 3,6 milyon TL tutarında destek verilecek.

Şirketlerin YILDA destek kapsamına alınması için iş birliği kuruluşları tarafından fizibilite raporunu da içeren bir projeyle Ticaret Bakanlığı'na başvurulması ve projenin bakanlıkça uygun bulunması gerekiyor.

Bu kapsamda kurulan ve işletilen YILDA'larda Türk menşeli ürünlere en az yüzde 50 oranında yer tahsis edilecek

DESTEK SÜRESİ EN FAZLA 5 YIL

Karara göre; iş birliği kuruluşları destek unsurlarından en fazla 5 yıl süreyle yararlanılabilecek. Ticaret Bakanlığı, performans kriterleri kapsamında yapacağı değerlendirme sonucunda, son üç yıl boyunca performans kriterlerini karşılayan YILDA'lara beş yılı aşmamak üzere ilave destek süresi verebilecek. Toplam destek süresi 10 yılı aşamayacak. Performans kriterlerini birbirini izleyen üç yıl boyunca karşılamayan YILDA'lar destek kapsamı dışında bırakılacak.

BİR YIL İÇİNDE DESTEKLENEN YILDA SAYISI 8’İ GEÇEMEYECEK

Karar kapsamında her yıl desteklenecek YILDA sayısı Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek. Yıllara sâri olmak üzere desteklenen YILDA sayısı toplam sekizi geçemeyecek.

Destek süresi dolmadan destek kapsamından çıkarılan YILDA yerine Ticaret Bakanlığı'nca yeni bir YILDA destek kapsamına alınabilecek. Bu durum, desteklenecek YILDA sayısında artışa neden olamayacak ve destek kapsamına alınan YILDA için destek süresi, kapsamdan çıkarılan YILDA'nın yararlandığı süre mahsup edilmek suretiyle belirlenecek.

Destekleme ödemesi, dolaylı vergiler de dahil olmak üzere TL ve dolar karşılığı TL olarak Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan (DFİF) yapılacak.

20 Nis 2022 - 11:46 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.