CHP’Lİ TOPRAK’TAN KADIN CİNAYETLERİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NA AÇILAN DAVAYA TEPKİ: "ERDOĞAN, YALAN VAATLERDE BULUNURKEN KADINLARIN GÜVENCESİ SÖZLEŞMELERİ FESH EDİYOR"

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara vaatlerini hatırlatarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davasını eleştirdi. Toprak, “Bir yandan kadınlara yalan vaatlerde bulunulurken diğer yandan kadınların güvenc...

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara vaatlerini hatırlatarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davasını eleştirdi. Toprak, “Bir yandan kadınlara yalan vaatlerde bulunulurken diğer yandan kadınların güvencesi olacak sözleşmeler hızla feshediliyor, yasalar değiştiriliyor. Kadın cinayetleri katlanarak artıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunu yayınladı. Toprak raporunda, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların yakınlarıyla yaptığı iftardaki “Şiddetin kendisiyle birlikte sebepleri kaldırana kadar amasız, fakatsız bu şekilde mücadeleyi sürdüreceğiz” sözlerini anımsatarak, eleştirdi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadına şiddet ve kadın cinayeti mağdurlarının yakınlarına iftar verirken kadına şiddeti, kadın cinayetlerini önleyeceğini vaat ederken, aynı gün iktidarın valisi-savcısı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ni kapatmak için dava açıyor” diyen Toprak şöyle tepki gösterdi:

“Kadına şiddeti, cinayetleri, kadınlara ve çocuklara cinsel istismar ve tecavüzü önlemeyi amaçlayan, kadınları tüm dünyada koruma altına alan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını çeken kendisiydi.

Tecavüze uğrayan kadının tecavüzcüsüyle evlendirilerek cezasız kalmasını öneren şu anda atadığı Adalet Bakanıydı.

İktidarın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın icraatları, söylemleri, eylemleri hiçbir hukuki ve adil ölçüyle uyuşmuyor. Bir yandan kadınlara yalan vaatlerde bulunulurken diğer yandan kadınların güvencesi olacak sözleşmeler hızla feshediliyor, yasalar değiştiriliyor. Kadın cinayetleri katlanarak artıyor.”

“SANKİ YASALARA UYARMIŞ GİBİ MİLLETİN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR”

Toprak, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davanın Arabistan’a devredilmesini de “Adalet Bakanı, İstanbul’da katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının Suudilere havale edilme kararının hukuka-yasaya uygun olduğunu söylüyor. Sanki yasalara uyarmış gibi milletin aklıyla alay ediyorlar” diye yorumladı.

“YASAKÇI ZİHNİYET”

Toprak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dışında enflasyon hesabı yapan, istatistik yayınlayanlara yasak ve yasağı çiğneyenlere 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarına ilişkin yasa teklifi hazırlandığı iddialarını da değerlendirdi. Toprak, şunları belirtti:   

“Hakkını arayan ve sesini yükseltenden korkan iktidar; kadınları susturmak istediği gibi enflasyondan söz edenleri, enflasyon hesabının yanlış olduğunu söyleyenleri de susturmak istiyor. Dünyanın hiçbir uygar, çağdaş, demokratik ülkesinde örneği olmayan bilgiyi, bilimi yasaklamaya ve hapsetmeye çalışan bu yasakçı zihniyetin, hak-hukuk-adalet söylemlerine kim inanır?”

“SAVUNMA HAKKINA MÜDAHALEYİ AMAÇLIYOR”

Toprak, AKP’nin Meclis’e sunduğu ve komisyonda kabul edilen Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklikle baroların gelirlerinin kurulan ikinci barolar lehine dağıtımını öngören yasa teklifini şöyle değerlendirdi:

“İktidar, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve baroların görüşünü almadan Avukatlık Yasası’nda yine değişiklik teklifi getirdi. İstediği üye sayısına ulaşamayan İki No’lu barolara hazineden kaynak aktarmak ve vatandaşı bu barolara yönlendirmek istiyor. İlk avukatları bölme yasasında ‘yeşil pasaport’ vaadinin arkasına saklanan iktidar, stajyer avukatlık kılıfı altında yeni bir bölme hamlesine girişerek bağımsız yargıya, savunma hakkına müdahaleyi amaçlıyor.”

Toprak’ın geçen hafta gündemde yer tutan konulara ilişkin yorumları şöyle:

BORÇ VERME KALEMİ BİR AYDA YÜZDE 1033 ARTTI: Mart ayında bütçe 69 milyar TL açık verdi. Kur Korumalı Mevduat hesapları için Hazine ve Merkez Bankası tarafından ödenen yaklaşık 25 milyar liralık kur farkı, bütçe açığını ve faiz giderlerini tetikledi. Varlık Fonu bünyesindeki kuruluşlar da dahil olmak üzere ‘zarardaki kuruluşlara borç verme kalemi’ bir ayda yüzde 1033 arttı. Tüm bunlar daha üçüncü ayda bütçenin iflasa gittiğini gösteriyor!

HANGİ ŞİRKETLERE BORÇ VERİLDİĞİ AÇIKLANMAK ZORUNDA: BOTAŞ’ın 100 milyar TL dolayında borcu geçen yıl yapılan düzenlemeyle silinmesine rağmen Türkiye Varlık Fonu (TVF) bünyesindeki bu kuruluş, yine borç batağında! Ocak-Mart 2022 döneminde borç verme kaleminde en büyük para 52,5 milyar TL ile BOTAŞ’a aktarıldı.  İktidar, hangi özel şirketlere milyarlık borçların verildiğini TBMM’ye ve kamuoyuna açıklamak zorundadır.

FİNANSAL ARAÇLARI DEVREYE SOKACAK: Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, yılbaşından bu yana dördüncü kez politika faizini yüzde 14’te sabit tutma kararı aldı. MB’nin açıklamasında ‘makro ihtiyati politika setinin güçlendirilmesi’ kararını duyurması, bankaların kredi vermeye zorlanmasını içeren adımların atılacağını, munzam karşılıklarda değişikliğe gidileceğini, döviz bulmak için yeni yolların aranacağını, enflasyon farkı ödeme garantili finansal araçların devreye sokulacağını gösteriyor.

DOĞAL GAZ KRİZİ BAŞ GÖSTEREBİLİR: Şubat ayı Ödemeler Dengesi Bilançosu kırmızı tehlike sinyali veriyor. Şubatta 5,1 milyar dolar daha cari açık gerçekleşti. İki aylık cari açık 12,2 milyar dolara, yıllık açık 21,8 milyar dolara yükseldi. Doğrudan yabancı yatırım girişleri sıfırlanma noktasında. Döviz kıtlığı had safhaya çıkarken, önümüzdeki süreçte petrol, doğalgaz ve kritik ithalatlar için döviz bulma krizi baş gösterebilir.

TÜM BUNLAR DAHA ÜÇÜNCÜ AYDA BÜTÇENİN İFLASA GİTTİĞİNİ GÖSTERİYOR: Mart ayında bütçe 69 milyar TL açık verdi. KKM hesapları için Hazine ve Merkez Bankası tarafından ödenen yaklaşık 25 milyar liralık kur farkı, bütçe açığını ve faiz giderlerini tetikledi. Varlık Fonu bünyesindeki kuruluşlar da dahil olmak üzere ‘zarardaki kuruluşlara borç verme kalemi’ bir ayda yüzde 1033 arttı. Tüm bunlar daha üçüncü ayda bütçenin iflasa gittiğini gösteriyor!

KONTROLLÜ EKONOMİYE GEÇİŞ ADIMI: İhracatçıların elindeki dövizin yüzde 25’ine el koyma kararında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 40’a yükseltildi. İhracatçının, turizmcinin dövizine el konulması, serbest piyasa ekonomisinden kontrollü ekonomiye geçiş ve sermaye kontrolü adımıdır. Bu kararlar, yerli-yabancı tüm yatırımcıları Türkiye’den kaçıracak, ihracata dönük üretim yapan sanayi işletmelerinin komşu ülkelere taşınmasının yolunu açacaktır.

LE PEN’İN SÜRPRİZ YAPMA OLASILIĞI: Fransa’da 24 Nisan’da ikinci turu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri AB ve NATO’nun geleceği yanında Rusya-Ukrayna savaşı açısından da büyük önem taşıyor. Aşırı sağcı Marine Le Pen ile Cumhurbaşkanı Macron’un yarışacağı ikinci turda Le Pen’in sürpriz yapması olasılığı, AB ve NATO’da tedirginlik yaratıyor. AB, Rusya’ya karşı petrol yaptırımı kararını seçim sonuçlarını etkilememek için Fransa seçimleri sonrasına erteledi.

TÜRKİYE’YE ÖRTÜLÜ MESAJ: ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i savaş suçlusu ve Ukrayna’da soykırım yapmakla suçlaması, farklı hesapların ve Rusya’ya dönük başka planların işareti olduğunu gösteriyor. ABD’nin Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni bir askeri ve mali destek paketini onaylaması, savaşın şiddetlenmesini beraberinde getirecektir. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Rusya ile iş birliği ve ticareti sürdüren ülkeleri uyarması, Türkiye’ye verilen örtülü bir mesaj niteliğindedir.

Uluslararası alanda ABD Başkanı Joe Biden’ın bu suçlamaları gündemde tutarak önümüzdeki süreçte savaş sona erse de Rusya’yı ambargo ve yaptırımlarla tecrit etmeye devam etmeyi planladığı yönündeki yorum ve analizler dikkat çekiyor. Ukrayna’ya verilen mali ve askeri desteklerin; savaşı olabildiğince uzatmak, Rusya’yı yıpratmak, askeri-ekonomik açıdan en ileri derecede zayıflatmak hedefini içerdiği kaydediliyor!"

 

17 Nis 2022 - 11:41 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.