KESK, SENDİKAL HAK İHLALLERİ RAPORU’NU AÇIKLADI: “EN AZ 15 KİŞİ YAŞAMLARINI YİTİRDİKTEN SONRA ‘GİDEMEYECEKLERİ’ İŞLERİNE İADE EDİLDİ”

KESK, 2021 Yılı Sendikal Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) ile verilen ihraç kararlarını değerlendiren KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Komisyon, aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala 1495 dosyayı karara bağlamamıştır. Karara bağlanan başv...

Video için play'e tıklayın

KESK, 2021 Yılı Sendikal Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) ile verilen ihraç kararlarını değerlendiren KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Komisyon, aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala 1495 dosyayı karara bağlamamıştır. Karara bağlanan başvurulardan 1604’ü ret, 1140’ı kabul edilmiştir. Ne acıdır ki, tam sayısı bilinmemekle birlikte en az 15 kişi yaşamlarını yitirdikten sonra ‘gidemeyecekleri’ işlerine iade edilmişlerdir” dedi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 2021 Yılı Sendikal Hak İhlalleri Raporu’nu KESK Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Bozgeyik, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL döneminde, KHK’lar ile 125 bin 678 kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve “haksız kararları incelemek için kurulan” OHAL Komisyonu’na 123 bin 78 kişinin başvurduğunu belirtti.

Bozgeyik, “Komisyon 5 yıldan sonra 117 bin 828 dosyayı karara bağlamış olup 5 bin 250 dosyanın incelemesi devam etmektedir. Komisyon 101 bin 987 başvuruyu reddetmiş, 15 bin 841 dosya hakkında ise göreve iade kararı vermiştir. Yani dosyalardan yüzde 87’si için ret, yüzde 13’ü için ise kabul kararı vermiştir” dedi. Bozgeyik, OHAL Komisyonu’na ilişkin “Hukuki bir süreç işliyormuş görüntüsü vermek için yüzde 10-15 civarında iade kararı verilebileceğini, diğer dosyalarda ise başvurunun reddedileceğini öngörmüş, ifade etmiştik” diye konuştu.

Bozgeyik, “Cumhurbaşkanının komisyon üyelerini görevden alma yetkisi ve komisyon üyelerinin atanma usulleri, tüm kurumlar üzerindeki iktidarın açık baskısı gibi nedenlerden dolayı tarafsız ve bağımsız çalışma olanağı yoktur. Nitekim geldiğimiz aşamada aldığı kararlarlar da tüm eleştiri, kaygı ve öngörüleri haklı çıkarmıştır” dedi.

“15 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİKTEN SONRA İADE EDİLDİ”

Konfederasyonlarına bağlı sendikalara üye 4 bin 816 kişinin ihraç edildiğini aktaran Bozgeyik, şunları belirtti:

“OHAL KHK’ları eliyle ihraç edilen 4 bin 239 KESK’li, işlemin iptali için komisyona başvurmuştur. Komisyon aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala üyemiz olan 1495 dosyayı karara bağlamamıştır. Karara bağlanan başvurulardan 1604’ü ret, 1140’ı ise kabul edilmiştir. Ne acıdır ki, tam sayısı bilinmemekle birlikte en az 15 kişi yaşamlarını yitirdikten sonra ‘gidemeyecekleri’ işlerine iade edilmişlerdir. Komisyonun reddettiği başvurulardan 344’ü Barış Akademisyenlerine ait olup 50 dosya ise karara bağlanmayı beklenmektedir. Bu 50 dosya hakkında da büyük olasılıkla ret kararı verecekleri görülmektedir.”

İhraç edilen 1286 KESK’linin Ankara’daki idare mahkemelerine dava açtığı bilgisini veren Bozgeyik, “Bu başvurulardan şu ana kadar 333’ü ret, 15’i kabul olmak üzere 348’si karara bağlanmıştır. Görüldüğü üzere karara bağlanan dosyalardan yüzde 96’sı ret şeklindedir. Reddedilen başvurular için istinaf mahkemesine başvurular yapılmaktadır” dedi.

“OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLMELİDİR”

Bozgeyik, KESK’in ihraç kararlarına karşı taleplerini ise şöyle sıraladı:

“OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir.   Özel yetkilendirilmiş idare mahkemelerinde devam eden dosyalar ve bu mahkemelerin reddetmesi üzerine istinafa, Danıştay’a giden dosyalar geri çekilmelidir.

“SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLER ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir. İş güvencesi iktidarın sindirme aracı haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır. İktidar örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı gibi temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır.”

15 Oca 2022 - 14:30 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.