MAHKEME, MENTEŞE’DEKİ MADEN OCAĞI PROJESİ İÇİN VERİLEN “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARINI OYBİRLİĞİ İLE İPTAL ETTİ

Muğla 3. İdare Mahkemesi, Menteşe’de yapılmak istenen mermer ocağı projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” raporunu oybirliği ile iptal etti....

ESMA TURAN

Muğla 3. İdare Mahkemesi, Menteşe’de yapılmak istenen mermer ocağı projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” raporunu oybirliği ile iptal etti.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü; Muğla’nın merkez Menteşe ilçesine bağlı İkizce Mahallesi’nin Ekizce Tepesi mevkiinde, yapılması planlanan mermer ocağı projesinde “ÇED gerekli değildir” raporu vermişti. Mahalle sakinleri, raporun yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin atadığı bilirkişi heyeti, kasım ayında mermer ocağının proje sahasında keşif yapmıştı. Keşif raporunda, şu değerlendirmelere yer verilmişti:

“…Proje alanına komşu durumdaki İkizce köyüne olan yakınlığı, planlanan faaliyet ile yörede yaşayan insanların tarım, hayvancılık gibi faaliyetleriyle olan çıkar çatışması göz önüne alındığında ÇED sürecinin işletilerek, sürece bölgede yaşayan ve faaliyet sonuçlarından etkilenecek halkın, katılımının da sağlanması, Proje tanıdım dosyasında, proje sahası ve etki alanlarına ait flora ve faunanın ayrıntılı olarak irdelenmediği, dosya da, saha da tespit edilen 71 familyaya ait 218 türden 152 fauna türünün BERN sözleşmesi Ek-II listesinde yer almasından dolayı faaliyet esnasında faunaya ait somut koruma tedbirlerine yer verilmediğinden biyolojik çeşitliliğin ve ekolojik dengenin korunması açısından ÇED gerekli değildir kararının biyolojik açısından uygun olmadığı…”

Muğla 3. İdare Mahkemesi, keşif raporunun ardından, 9 Aralık’ta; “ÇED gerekli değildir” raporunda hukuka uygunluk olmadığını değerlendirdi. Mahkeme, raporun iptaline karar oybirliği ile karar verdi. Mahkeme kararında, şu değerlendirmeler yapıldı:

"ÇED SÜRECİ İŞLETİLMELİ"

“Taraflara tebliğ edilen bilirkişi raporuna, taraflarca itiraz edilmediği ve bilirkişi raporunun da karara esas alınabilecek nitelik ve yeterlilikte olduğu değerlendirilmiştir. Dosyadaki bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunun birlikte değerlendirilmesinden; proje alanına komşu durumdaki İkizce köyüne olan yakınlığı, planlanan faaliyet ile yörede yaşayan insanların tarım, hayvancılık gibi faaliyetleriyle olan çıkar çakışması göz önüne alındığında, ÇED sürecinin işletilerek, sürece bölgede yaşayan ve faaliyet sonuçlarından etkilenecek halkın katılımının da sağlanması gerektiği,

"KARAR BİYOLOJİK AÇIDAN UYGUN DEĞİL"

Proje tanıtım dosyasında proje sahası ve etki alanlarına ait flora ve faunanın ayrıntılı olarak irdelenmediği, PTD’nda sahada tespit edilen 71 familyaya ait 218 türden 152 fauna türünün BERN Sözleşmesi EK-II listesinde yer almasından dolayı, faaliyet esnasında faunaya ait somut koruma tedbirlerine yer verilmediğinden biyolojik çeşitliliğin ve ekolojik dengenin korunması açısından kararın biyolojik açısından uygun olmadığı, ağaç kesilip kesilmeyeceğinin ve ağaçların yerlerinin ne şekilde rehabilite edileceğine değinilmediği, orman bütünlüğünün bozulma riskinin bozuk vasıflı ormanlık alanda çok daha fazla bulunduğu, bitkisel toprağın depolama ve sıyrılma unsurlarında yöntemin belli olmadığı, orman yangınlarıyla mücadelede etkin bir planlamanın söz konusu olmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.

SYK Dayanıklı Tüketim Malları San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan II-B Grubu Maden Mermer Ocağı Projesi için alınan dava konusu 02/04/2021 tarihli ve E. 202189 sayılı çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararında hukuka uygunluk görülmemiştir."

AVUKAT AYDIN: "BURADA KESİN KORUNACAK KIZILÇAM ORMANI VAR"

Mahalle sakinlerinin avukatı Barış Aydın, mahkeme kararını şöyle değerlendirdi:

“Burada kesin korunma altında olan kızılçam ormanı var. Oldukça geniş bir alana maden ruhsatı verilmişti. ÇED gerekli değildir kararına karşı açtığımız dava sonucunda bilirkişi incelemesi yapıldı. Bitki ve hayvan yaşamı konusunda olumsuzluklar yaratacağına yönelik bilirkişi raporu geldi. Mahkeme de bilirkişi raporunu dikkate alarak, ÇED gerekli değildir kararının iptaline karar verdi. Sonucun değişeceğini düşünmüyorum. Bu konunun her zaman takipçisi olacağım."

"KARAR YERİNDE"

Mahalle sakinlerinden Abdurrahman Seyret ise verilen karardan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Seyret, şunları söyledi:

“Dava Sonucu yüce mahkemenin söz konusu şirketin düzenlediği raporların yanıltıcı olduğunu, gerçeği yansıtmadığını ve asıl zarar görecek bölge halkının istek ve düşünceleri doğrultusunda vermiş olduğu karardan dolayı değerli yargıçlarımıza ikizce mahalle sakinleri olarak sonsuz saygılarımızı sunuyoruz. Bu kararın emsal bir karar niteliğinde olması temennisiyle Muğla'mızın akciğeri ikizce mahallesi sakinleri olarak duyarlı yargıçların Kanunlar çerçevesinde vermiş oldukları karar yerinde bir karardır. Tüm mahalle sakinleri olarak kendilerine saygılarımızı sunuyoruz.”

31 Ara 2021 - 17:26 Muğla- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.