"AÇILMAMAK ÜZERE KAPATACAĞİZ'

Gaziantep'te yaptığı açılış töreninde işsizleri "nankör" olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) sert sözlerle yanıt verdi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri Kamil Dede tarafından yapılan  ve "nankörler dünyasının kapısını, açılmamak üzere kapatacağız!" denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı.

"Gün geçmiyor ki AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, herhangi bir sorunun asıl kaynağını örtbas edip başkalarını suçlamasın. Yine şaşırtmadı, suçlayacak birilerini buluverdi. Erdoğan'ın bu kez hedefinde işsizler vardı. Gaziantep'te bir tekstil fabrikasına yaptığı ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi Ercan Bey'le onu konuşuyorduk, güzel bir tespit ki ben onu zaten biliyorum, o da şu; 'Biz işçi arıyoruz, bulamıyoruz' diyor. Ama ne diyor birileri? 'İş yok' Nankör, nankör bunlar. Yan gelip yatarak para kazanmak istiyorlar. İşte bak buyurun, Ercan Bey diyor ki 'Ben eleman arıyorum bulamıyorum' Eskişehir'deydik geçenlerde orada da aynı şeyi söylediler; 'Eleman arıyoruz, bulamıyoruz' İş arayana ekmek var, aş arayana ekmek var ama yan gelip yatarak parayı istersen kusura bakma o yok" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İŞSİZLER TOPLUMUNA DÖNÜŞÜYOR

Erdoğan bu çıkışıyla aslında ortada bir iş olduğu ancak o işte çalışacak işçi olmadığı, yani insanların iş beğenmediği algısı yaratmaktadır. Yani Erdoğan'a göre Türkiye'de işsizlik sorunu yoktu, sorun iş beğenmeme sorunu, yan gelip yatarak para kazanma sorunuydu. Böylece son aylarda hükümete yakın medya kuruluşlarınca yapılan "İş çok, işçi yok" haberlerinin servis edildiği merkezin neresi olduğu da anlaşılmış oldu. Ne yazık ki Türkiye, gün geçtikte işsizler toplumuna dönüşürken ülkeyi yönetenler halkın aklıyla alay edercesine iş olduğunu ancak insanların iş beğenmediğini ileri sürecek kadar yüzsüzleşebilmektedir.

ERDOĞAN HEDEF ŞAŞIRTIYOR

Halbuki yandaş haline getirdikleri Türkiye İstatistik Kurumu'nun her ay açıkladığı işgücü verileri incelendiğinde bile işsizliğin günbegün arttığı gerçeğiyle karşılaşmaktayız. Yandaş TÜİK'in verilerine göre dar tanımlı işsiz sayısı 3.8 milyon civarında iken bu veriye iş bulma ümidini kaybedenleri, iş aramayıp çalışmaya hazır olanları, zamana bağlı eksik istihdamı ve mevsimlik çalışanları da eklediğimizde geniş tanımlı işsizliğin 7.9 milyon civarında olduğu görülmektedir. Yandaş kurumların verileri dahi ülke ve emekçiler için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyorken Erdoğan sanki ülkeyi AKP yönetmiyormuş gibi sorumluluktan kaçmaktadır. Ekonominin kötü gidişatından, vatandaşın evine bir dilim ekmek götürememesinin sorumlusu kendileri değilmiş gibi, neoliberal politikaların en azılı uygulayıcısı olarak 20 yılda ülke ekonomisini kırılgan hale getirenler başkalarıymış gibi utanmadan bu ülkeyi alınteriyle var eden emekçileri suçlayabilmekte, kendilerini kurtarabilmek adına emekçileri karşı karşıya getirmekten kaçınmamaktadır. Erdoğan'ın "İş beğenmiyorlar" iddiası, işsizliğin asıl nedenini kitlelerin gözünden saklamak ve hedef şaşırtmak için ileri sürülen bir yalandan ibarettir. Kuşkusuz işsizlik sorununun asıl nedeni, kapitalist sistemin neoliberal politikalarının bizzat kendisinden başka bir şey değildir. Ama şu gerçektir ki emekçi düşmanı AKP hem kapitalizmi aklamaya hem de iktidarını korumaya çalışmaktadır.

ARTIK SOSYALİST CUMHURİYET PARTİSİ VAR

Öyle yağma yok. Artık Sosyal Cumhuriyet Partisi var. Yalancının mumu sönecek. Emekçiler, yalanlarınıza kanmayacak, oyunlarınızı bozacak!
Çünkü; ülkede esnek çalışmayı yaygınlaştırma girişimleriyle emekçileri güvencesiz çalışma koşullarına mahkûm etmek isteyenleri çok iyi tanıyoruz.
Emekçilerin alınterini, "Türkiye'yi ucuz işgücü cenneti yapacağız" diyerek yabancı sermayeye peşkeş çekmeye çalışanları çok iyi biliyoruz.
Sendikalara üye oldukları için işten atılan emekçilere değil yasadışı yollara başvurarak Anayasayı ayaklar altına alan işverenleri kimlerin kolladığını gayet net görüyoruz.
Çalışanların iş güvencesi niteliğinde olan kıdem tazminatına kimlerin göz diktiğini, buldukları ilk fırsatta bu kazanımı gasp edeceklerini biliyoruz.
Sosyalist Cumhuriyet Partisi, emekçilerin, esnek, kuralsız, güvencesiz, ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere mahkum edilmesine karşı mücadele etmekten geri durmayacak, insanın insanı ezmediği, sömürmediği bir düzen kurulana dek mücadele edecek, nankörlerin dünyasının kapısı bir daha açılmamak üzere kapatılacaktır."

29 Ara 2021 - 16:43 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.