İYEV BAŞKANI SARI: "TÜRKİYE’DE BİR PARANTEZ KAPANIYOR"

İkinci Yüzyıl Enstitüsü Vakfı (İYEV), ilk Danışma Kurulu toplantısını Ankara’da yaptı. İYEV Başkanı Müslim Sarı, “Türkiye’de bir parantezin kapanmakta olduğunu düşünüyoruz. Siyasi iktidarın artık dünyaya ve Türkiye’ye anlatabileceği bir hikayesi yok. Türkiye’ye bir hikaye anlatabilmek gerekiyor” ded...

+3
Video için play'e tıklayın

Haber: TAMER ARDA ERŞİN - Kamera: FATİH NAZIM EFE

İkinci Yüzyıl Enstitüsü Vakfı (İYEV), ilk Danışma Kurulu toplantısını Ankara’da yaptı. İYEV Başkanı Müslim Sarı, “Türkiye’de bir parantezin kapanmakta olduğunu düşünüyoruz. Siyasi iktidarın artık dünyaya ve Türkiye’ye anlatabileceği bir hikayesi yok. Türkiye’ye bir hikaye anlatabilmek gerekiyor” dedi.

Başkanlığını CHP Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı’nın üstlendiği İYEV’in Danışma Kurulu Ankara’da toplandı. Vakfın ilk Danışma Kurulu toplantısında üyeler, eşitlik, iklim ve çevre ile Avrupa Birliği başta olmak üzere Türkiye’nin son yıllarda ihmal ettiği alanlarda konferanslar düzenlenmesi ve politikalar geliştirilmesini önerdiler.

Toplantının açış konuşmasını yapan Müslim Sarı, dünyada ve Türkiye’de yakın gelecekte dönemde çok önemli değişimler olacağının altını çizdi. Vakfın, bu değişimleri öngörerek politikalar üretmeyi amaçladığını belirten Sarı, şunları söyledi:

“Türkiye’de bir parantezin kapanmakta olduğunu düşünüyoruz. Siyasi iktidarın artık dünyaya ve Türkiye’ye anlatabileceği bir hikayesi yok. Türkiye’ye bir hikaye anlatabilmek gerekiyor. Bir dönem kapanırken açacağımız parantezin ne olacağını konuşmak ve bunun içini doldurmak, parantezin, bugünkü hikayenin ne olduğunu konuşmak son derece yaşamsal. Bütün bunlar Cumhuriyet’in yüzüncü yılına denk düşüyor. Yüzyıl sonra bir cumhuriyetin kurum ve kurullarına yeniden bakmak, birinci yüzyıldan kalan sorunlara ikinci yüz yılın penceresinden bakarak yeni yol haritası üretmek öncelikli amacımız.” 

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı için “Bu bir kopuş değildir, bu bir sürekliliktir” diyen Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birinci yüzyıldan kalan büyük sorunlar var. Türklerle Kürtler arasında, Alevilerle Sünniler arasında, laiklerle muhafazakarlar arasında, kadınla erkek arasında, üretim modelleriyle çevre arasında. Bütün bunlara yeniden bakarak yeni bir çerçeve sunmak, bizim en önemli iddialarımızdan biri.”

Sarı, İYEV’in ve yapmayı planladığı çalışmaların partiler üstü olduğunu söyleyerek, “Sorunlar bir siyasi partinin mutfağına sıkıştırılamayacak kadar önemli, bu sebeple de bir kuruma ihtiyaç vardı. Cumhuriyet’in yeni yüzyılına ilişkin yeni vizyonu harekete geçiren, tartışan, bunları partiler arası gibi düşünen daha heterojen bir düşünce kuruluşu oluşturma fikriyle yola çıkıyoruz” diye konuştu.  

Sarı, İYEV’in, ekonomik sosyal politikalar, dış politika ve güvenlik, Türkiye’nin yeni hukuk düzeni, demokratikleşme ve toplumsal barış, eğitim politikaları ve bilim teknoloji politikaları, iklim krizi ve kuraklık alanlarında çalışmalar yürüteceğini belirtti.

DANIŞMA KURULU’DAKİ İSİMLER

Toplantıya, eski CHP genel başkanları Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin, eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal, İYİ Partili Ayfer Yılmaz, Saadet Partili Ertan Yülek, eski Refah Partisi Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, hukukçu Rıza Türmen, siyasetçiler Uluç Gürkan, Yaşar Seyman, Atilla Kart ve Hilal Dokuzcan ile eski bakanlar Işın Çelebi, Müslüm Doğan ve Nihat Matkap, ilahiyatçı Hayri Kırbaşoğlu, emekli diplomatlar Osman Korutürk ve Faruk Loğoğlu, bilim insanları Ayşe Ayata, Feride Acar, Fuat Keyman, Besim Bülent Bali, Hakan Güneş, Haluk Günuğur, İlhan Uzgel, Levent Korkut, Murat Erdoğan, Atilla Eralp, Sencer Ayata, İlter Turan, Ersin Kalaycıoğlu ile iş insanı ve yazar Mehmet Öğütçü, Özgürlük Araştırmaları Derneği Başkanı Bican Şahin, İGAM Başkanı Metin Çorabatır, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç ve gazeteciler Orhan Bursalı, Fikret Bila, Uğur Gürses katıldı.

21 Ara 2021 - 14:30 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.