TBB, AYM ÜYESİ OLMAK İSTEYEN AVUKATLARI BEKLİYOR

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için TBMM’ye sunacağı üç adayı seçimle belirleyecek. Seçime, 45 yaşını doldurmuş ve 20 yıl fiilen avukatlık yapanlar başvurabilecek. Başvurular, 20 Aralık’tan itibaren 30 Aralık günü saat 17:00'ye kadar yapılabilecek....

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için TBMM’ye sunacağı üç adayı seçimle belirleyecek. Seçime, 45 yaşını doldurmuş ve 20 yıl fiilen avukatlık yapanlar başvurabilecek. Başvurular, 20 Aralık’tan itibaren 30 Aralık günü saat 17:00'ye kadar yapılabilecek.

TBB, AYM üyeliği için Meclis’e sunacağı üç adayı belirlemek amacıyla 15 Ocak 2022 tarihinde TBB hizmet binasındaki konferans salonunda saat 09:00-17:00 arasında seçim yapacağını duyurdu. Seçime, 45 yaşını doldurmuş ve 20 yıl fiilen avukatlık yapanlar katılabilecek.

AYM üyesi adayı olmak isteyen avukatlar, 20 Aralık’tan itibaren 30 Aralık günü saat 17:00’ye kadar, TBB’nin internet sitesinde yayımlanan 16.12.2021 tarihli Başkanlık Divanı kararında belirtilen usul ve esaslara göre başvurularını yapabilecek.

TBMM, TBB’nin belirlediği üç aday arasından bir AYM üyesi seçecek. Anayasa’nın konuya ilişkin 146. maddesi şöyle:

“Baro başkanlarının serbest avukatlar arasından gösterecekleri üç aday için yapılacak seçimde en fazla oy alan üç kişi aday gösterilmiş sayılır. Anayasa Mahkemesi’ne üye seçilebilmek için 45 yaşın doldurulmuş olması kaydıyla yükseköğretim kurumları öğretim üyelerinin profesör veya doçent unvanını kazanmış, avukatların en az yirmi yıl fiilen avukatlık yapmış, üst kademe yöneticilerinin yükseköğrenim görmüş ve en az yirmi yıl kamu hizmetinde fiilen çalışmış, birinci sınıf hâkim ve savcıların adaylık dahil en az yirmi yıl çalışmış olması şarttır. Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile dört yıl için bir başkan ve iki başkanvekili seçilir. Süresi bitenler yeniden seçilebilirler. Anayasa Mahkemesi üyeleri aslî görevleri dışında resmi veya özel hiçbir görev alamazlar.”

TBB’den yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 146. ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 6. maddesi hükmü uyarınca 45 yaşını doldurmuş ve 20 yıl fiilen avukatlık yapmış olma koşullarını taşıyan serbest avukatlardan Anayasa Mahkemesi’ne üye adayı olmak isteyenlerin 20 Aralık 2021 gününde 30 Aralık 2021 günü saat 17.00’ye kadar Türkiye Barolar Birliği’ne başvurmaları gerekmektedir. Adaylık başvuruları, TBB internet sitesinde yayınlanan 16.12.2021 tarihli Başkanlık Divanı kararında belirtilen usul ve esaslara göre yapılacaktır.

TBMM’ce tercih edilecek olan bir üyenin belirlenmesi için baro başkanları tarafından gösterilecek 3 adayın seçimi, 15 Ocak 2022 Türkiye Barolar Birliği hizmet binasında bulunan konferans salonunda 09.00-17.00 saatleri arasında yapılacaktır. Adaylık başvurusu, seçim usul ve esasları ile diğer bilgiler TBB internet sitesinde yayımlanmaktadır.”

17 Ara 2021 - 17:05 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.