TBMM'DEN 'TÜGVA ÖNERGELERİ' AÇIKLAMASI: İADE KAPSAMINA ALINIP ALINMAMASINA, ANAYASA VE TBMM İÇTÜZÜĞÜ'NE UYGUNLUĞU BAKIMINDAN KARAR VERİLMEKTEDİR

TBMM Başkanlığı, TÜGVA hakkındaki önergelerin TBMM Başkanlığı'nca iade edildiği iddialarına ilişkin, "İade kapsamına alınıp alınmamasına, önergelerin konularına göre değil önerge metinlerinin Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’ne uygunluğu bakımından yapılan değerlendirmeye göre karar verilmektedir" açıklamas...

TBMM Başkanlığı, TÜGVA hakkındaki önergelerin TBMM Başkanlığı'nca iade edildiği iddialarına ilişkin, "İade kapsamına alınıp alınmamasına, önergelerin konularına göre değil önerge metinlerinin Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’ne uygunluğu bakımından yapılan değerlendirmeye göre karar verilmektedir" açıklaması yaptı.

TBMM Başkanlığı, milletvekilleri tarafından TÜGVA hakkında verilen önergelerin işleme alınmayıp iade edildiği yönündeki haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

AYKIRILIK TAŞIDIKLARI İÇİN: “Milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan yazılı soru önergeleri ve Meclis araştırması önergeleri, Anayasa ve İçtüzük hükümlerine uygunluk bakımından TBMM Başkanlığı'nca incelenmekte ve yapılan değerlendirme sonucunda işleme alınarak gelen kâğıtlar listesinde yayımlanmakta veya sahibine iade edilmektedir. Bu kapsamda söz konusu haberlerde bahsi geçen soru önergesinde yer verilen üç soru, iade yazısında da açıkça belirtildiği üzere, TBMM İçtüzüğü'nün 96'ncı maddesinde yer alan "Yazılı soru … kişisel görüş ileri sürülmeksizin ... cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir" kuralı ile 97'nci maddesinde yer alan "Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez: … b) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular" hükmüne aykırılık taşıdıkları için iade işlemine konu edilmiştir. Bununla birlikte aynı soru önergesi içeriğinde yer alan aynı konu hakkındaki diğer sorular, İçtüzük hükümlerine aykırılık taşımamaları sebebiyle iade kapsamına alınmamıştır.

KONULARINA GÖRE DEĞİL ANAYASA VE TBMM İÇTÜZÜĞÜ’NE UYGUNLUK BAKIMINDAN: TBMM Başkanlığı'na sunulan Meclis araştırması önergeleri ile soru önergelerinin iade kapsamına alınıp alınmamasına, önergelerin konularına göre değil önerge metinlerinin Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’ne uygunluğu bakımından yapılan değerlendirmeye göre karar verilmektedir. TÜGVA hakkındaki iddialarla ilgili olarak verilen 100'den fazla Meclis araştırması önergesi ile yazılı soru önergesi, Anayasa ve İçtüzük hükümlerine herhangi bir aykırılık taşımadıkları için işleme alınmıştır. Bu durum, yani aynı konuda çok sayıdaki önergenin daha önce işleme alınmış olması ve yine aynı soru önergesi metninde yer verilen, tamamı aynı konu hakkındaki çok sayıda sorudan sadece bazıları hakkında iade işlemi gerçekleştirilmesi, önergelerin konularına göre değerlendirilmediğini ispat etmektedir.

İZAHTAN VARESTE: TBMM İçtüzüğü hükümleri, TBMM'nin çalışma usul ve esasları ile ilgili olarak herkesi, bu kapsamda milletvekillerini ve TBMM Başkanı'nı da bağlayan hukuk kurallarıdır. Bir yazılı soru önergesinin konusunun ya da önerge sahibi milletvekili açısından taşıdığı önemin, söz konusu önerge hakkında İçtüzük hükümlerinin uygulanmama gerekçesi olamayacağı izahtan varestedir.”

26 Eki 2021 - 16:01 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.