DEMOKRAT PARTİLİ ŞAHİNALP: “ENFLASYONUN YÜZDE 20’YE YAKIN SEYRETMESİ HALİNDE, YENİDEN FAİZ ARTIŞI KAÇINILMAZ”

Demokrat Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, son enflasyon rakamları ile ilgili “Enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 20’ye yakın seyretmesi halinde, Merkez Bankası’nın yeniden bir faiz artışına gitmesi kaçınılmaz gözüküyor. Aksi takdirde, her gün yeni bir rekor ...

Demokrat Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, son enflasyon rakamları ile ilgili “Enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 20’ye yakın seyretmesi halinde, Merkez Bankası’nın yeniden bir faiz artışına gitmesi kaçınılmaz gözüküyor. Aksi takdirde, her gün yeni bir rekor kıran döviz kurları yeniden kontrolden çıkabilir” açıklamasını yaptı.

Demokrat Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, açıklanan son enflasyon oranlarını, yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Şahinalp, “19 yıldır iktidardalar ama yüksek faizden sorumlu olanlar ‘bankalar ve faiz lobisi’, yüksek döviz kurlarından sorumlu olanlar ‘dış güçler’, işsizlikten sorumlu olanlar ‘sanayici ve tüccar’, enflasyondan sorumlu olanlar ise ‘zincir marketler.’ O zaman bu iktidara sormak lazım. Peki, siz neden sorumlusunuz? Her şeye yetkili ama sorumsuz bir iktidar” değerlendirmesini yaptı.  

Şahinalp’in yazılı açıklaması şöyle:

“ÇEKİRDEK ENFLASYON ARTTI: Merkez Bankası’nın Ağustos’ta enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ve altın fiyatlarındaki değişimleri dışlayarak elde edilen C çekirdek enflasyonu para politikası için baz alacağını açıklayıp, sürpriz şekilde 100 baz puan indirimle Politika faizini yüzde 18’e çekmesi sonrası, her kesimin gözü TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verisinde idi. TÜİK'e göre, Eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE aylık bazda yüzde 1,25 ve yıllık bazda yüzde 19,58 arttı. Yıllık artış oranının en yüksek olduğu gruplar, yüzde 28,79 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 23,27 ile ev eşyası, yüzde 23,27 ile lokanta ve oteller, yüzde 20,97 ile konut ve yüzde 20,21 ile ulaştırma oldu. Piyasanın daha fazla dikkat ettiği gösterge olan Çekirdek Enflasyon ise, Ağustos’taki gerilemenin aksine, Eylül’de yıllık yüzde 16,76’dan yüzde 16,98 seviyesine çıktı.

İNSANIMIZ HER AN GERÇEK ENFLASYONU YAŞIYOR: Oysa milyonlarca insanımız sokakta, çarşıda, pazarda, markette, bakkalda, halde her gün gerçek enflasyonu yaşıyor. Açıkçası cüzdanına yansıyan fiyat artışının bunun çok üzerinde olduğunu herkes biliyor. Nitekim akademisyenlerin oluşturduğu bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAGrup 'a göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Eylül ayında yüzde 2.89 arttı. ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi, E-TÜFE'deki 12 aylık artış oranı ise yüzde 44.70 olarak gerçekleşti.

ANLAŞILAN BU İKTİDAR İLE BİR SÜRE DAHA ENFLASYON İLE YAŞAMAYA MAHKUMUZ: Diğer taraftan, TÜİK verilerine göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 1,55 ve yıllık yüzde 43,96 arttı. Ağustos ayında Yİ-ÜFE yüzde 45,52 seviyesindeydi. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark 24.38 puan oldu. Üretici fiyatlarının hafif gerilemesi ve tüketici enflasyonunun artması farkın az da olsa düşmesini sağladı. Önümüzdeki aylarda Üretici fiyatlarının kısmen de olsa, Tüketici fiyatlarına yansımasını beklemeliyiz. Nitekim TCMB beklenti anketine göre, Enflasyonda 12 ay sonrası beklenti yüzde 12,9 ve 24 ay sonrası beklenti ise yüzde 10,7 seviyesindedir. Anlaşılan bu iktidar ile bir süre daha enflasyon ile yaşamaya mahkûmuz! 

YENİDEN BİR FAİZ ARTIŞINA GİDİLMESİ KAÇINILMAZ GÖZÜKÜYOR: TÜFE'de yıllık enflasyonun eylülde yüzde 19,58'e çıkması sonrası TCMB faizi ile TÜFE arasındaki fark 1,58 puana yükseldi. Enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 20'ye yakın seyretmesi halinde, TCMB'nin yeniden bir faiz artışına gitmesi kaçınılmaz gözüküyor. Aksi takdirde, her gün yeni bir rekor kıran döviz kurları yeniden kontrolden çıkabilir!

MARKETLERE MÜFETTİŞ GÖNDEREREK ENFLASYON ÖNLEMEZ: Enflasyonu önlemenin yolu; depoları basmak, üreticiyi suçlamak, marketlere müfettiş göndermek ya da ilave kooperatif marketler açmakla olamaz. Nitekim geçmişte denenen Tanzim satışların hiçbir faydası görülmedi. Bunu düzeltmenin tek yolu üretime yönelik yanlış politikaları düzeltmekten ve üretimi artırmaktan geçer. Oysaki mevcut iktidar özellikle tarımsal ürünlerde, kendi çiftçisini desteklemek yerine, yurt dışından ithalat yoluyla yabancı ülke çiftçilerini desteklemektedir.

GİRDİ FİYATLARI MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİDİR: Öncelikle yapılması gereken, tanzim satış ya da market açmak değil, üretimde kullanılan girdi fiyatlarını düşürmektir. Çiftçimizin kullandığı gübrede son 12 ay içinde fiyat artışları yüzde 157’ye kadar ulaştı. Bu konuda iktidarın herhangi bir planı ya da aldığı tedbir var mı? Son haftalarda bütün dünyada petrol ve doğalgaz fiyatlarında büyük artışlar yaşanıyor. Küresel petrol piyasasının en önemli gösterge Brent ham petrolü 80 dolar/varil seviyesini aştı, 90-100 dolar seviyeleri konuşulmaya başladı. Mayıs 2020’den bu yana gösterge doğalgaz vadelilerinin yüzde 1,300 artış kaydetti.

AVRUPA’DA BAŞLAYAN ENERJİ KRİZİ TÜKETİCİNİN CEBİNDE HİSSEDİLECEK: Avrupa'da başlayan enerji krizinin dünyanın geri kalanına da yayılması, fabrikalarda üretimleri aksatması ve milyonlarca tüketicinin enerji fiyatlarındaki yükselişi faturalarında ve cüzdanlarında hissetmesi bekleniyor.

ÇOK ZOR BİR KIŞ HEPİMİZİ BEKLİYOR: Böyle bir konjonktürde iktidar, yılbaşına kadar enflasyonu yükseltmemek ve ilave faiz indirimleri gerçekleştirmek amacıyla, konutlarda kullanılan elektrik ve doğal gaza zam yapmamayı tercih etti. Ancak sanayi ve elektrik santrallerinde kullanılan doğal gaza yapılan yüzde 15 zam tüm fiyatları etkileyecek. Çok zor bir kış hepimizi bekliyor. 2020 sonu itibariyle; iflas etti denilen Arjantin'de kişi başı milli gelir 9,100 dolar, ucuz işçilik ülkesi diye bilinen 1,5 milyar nüfuslu Çin'de kişi başına milli gelir 11,700 dolar, Türkiye'de ise 7,700 dolara geriledi.

HALKIMIZ SÜREKLİ OLARAK FAKİRLEŞİYOR: Döviz kurlarında yaşanan artışlar sonrası, ülkemizde asgari ücret seviyesi 320 dolar ile Çin’deki 340 dolarlık seviyenin bile gerisine düştü. Halkımız özellikle 7 yıldır sürekli olarak fakirleşiyor. Fileler dolmuyor, tencereler ise bomboş!  İşte, 19 yıldır ülkeyi kesintisiz ve tek başına yöneten iktidarın ekonomideki başarısı! ‘Ekonomimiz uçuyor’ türü algı yönetimine artık kimse inanmıyor!

DÜNYANIN PAHALI BORÇLANAN ÜLKELERİNDEN BİRİSİYİZ: Bu arada, Türkiye’nin CDS yani Credit Default Swap (Kredi Risk Primi) de 434 puana yükseldi. Bir ülkenin ya da şirketin CDS primi ne kadar yüksekse borçlanma maliyeti de o kadar yüksek demektir. Çünkü bu prim ister istemez faize yansımaktadır. Nitekim Hazinenin geçtiğimiz günlerde yaptığı dolar cinsi borçlanmada faiz oranı yüzde 6,5 gerçekleşti. Gerek Hazine gerekse özel sektör, Dünyanın en pahalı borçlanan ülkelerinden birisiyiz.

HER ŞEYE YETKİLİ AMA SORUMSUZ BİR İKTİDAR: 19 yıldır iktidardalar ama yüksek faizden sorumlu olanlar ‘bankalar ve faiz lobisi’, yüksek döviz kurlarından sorumlu olanlar ‘dış güçler’, işsizlikten sorumlu olanlar ‘sanayici ve tüccar’, enflasyondan sorumlu olanlar ise ‘zincir marketler.’ O zaman bu İktidara sormak lazım. Peki, siz neden sorumlusunuz? Her şeye yetkili ama sorumsuz bir iktidar. Halkımız, yaşanan bunca sıkıntı ve zorluğun hesabını sandık önüne geldiğinde mutlaka soracak ve ‘Yeter söz milletindir’ diyecektir.”

 

05 Eki 2021 - 17:01 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.