Reklamı Kapat

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ: “YARGI, ZİR VADİSİ’NİN SİT ALANININ DÜŞÜRÜLMESİ KARARINI İPTAL ETTİ”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara'nın Sincan ilçesinde yer alan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan kararına karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme, dava konusu işlemleri iptal ederken Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Ya...

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara'nın Sincan ilçesinde yer alan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan kararına karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme, dava konusu işlemleri iptal ederken Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Yargı, Zir Vadisi’nin sit alanının düşürülmesi kararını iptal etti” diyerek duyurdu.

Ankara Sincan’daki Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilanına karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, verdiği hukuk mücadelesini kazandı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, Zir Vadisi Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım alanına ait sınırlarının güncellenmesini içeren kararlara ilişkin işlemleri iptal etti.

Mahkemenin iptal kararını değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şu açıklamayı yaptı:

"Ankara’da kentsel ölçekte vadiler üzerinden rant kararları sürdürülmektedir. Yargı, kamu yararını gözeten Zir Vadisi kararıyla bir kez daha haklılığımızı tescil etmiştir. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda da Zir Vadisi’nin SİT alanı statüsünün düşürülmesinin ve sınırlarının daraltılmasının, peyzaj ve biyoçeşitlilik açısından bir potansiyele sahip olan alanın geleceğini önemli ölçüde tehlikeye attığı vurgulanmıştı. Zir Vadisi Sincan- Yenikent yerleşkesine 5 km uzaklıkta Ermeni mezarlığının da bulunduğu, ‘ISTANOZ’ yerleşkesi olarak geçen önemli tarihi eserlerin bulunduğu bir alandır.”

"ÇOK KÜLTÜRLÜLÜĞÜMÜZÜ YAPILAŞMA TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKACAK, KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM"

Karakuş Candan, Zir Vadisi’nin korunması gerekirken sit alanı statüsünün kaldırılması vadiyi yok edeceğini belirterek, "Çok kültürlülüğümüzü yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya bırakacak kabul edilmez bir durumdu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak doğal yaşam alanlarımızı, çok kültürlülüğümüzü, Anadolu coğrafyasında birçok kültürle birlikte yaşadığımızı savunmaya devam edeceğiz" mesajını verdi.

"ZİR VADİSİ BİRİNCİ DERECE DOĞAL VE ARKEOLOJİK SİT ALANI İLAN EDİLMELİDİR"

Dava kapsamında bilirkişi heyetinin keşfini anımsatan Karakuş Candan, "Bilim insanları da mahkemeye sundukları raporda Zir Vadisi’nin ekolojik, biyolojik, arkeolojik değerlerine, vadideki farklı habitat türleri bulunduğuna dikkat çekerek, koruma kontrollü kullanım alanı ilan edilmesinin kamu yararına aykırı olduğunu ortaya koymuştu. Ankara’nın son kalan yeşil alanlarından Zir Vadisi’nin yok olmasına izin vermeyeceğiz Tartışmasız korunması gereken Zir Vadisi, birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı ilan edilmelidir" çağrısı yaptı

"ZİR VADİSİ ÖZELLİKLERİYLE YÜKSEK SEVİYEDE KORUNMAYA İHTİYAÇ DUYULAN BİR ALANDIR"

Candan, Zir Vadisi’nin özelliklerini ise şöyle aktardı:

"Zir Vadisi’nin tarımsal özellikleri vardır, jeolojik öne çıkan özellikleri vardır, rekreasyonel özelliklere sahiptir, iki önemli ovayı etkileme ve etkilenme özelliği bulunmaktadır, Ankara yerleşimine yakın mesafededir ve hatta içindedir, mikro klima özelliği göstermektedir. Zir Vadisi, gerek vadi peyzajının yarattığı ekolojik ve görsel değerler gerek tarihi ve arkeolojik değerleri ile ayrıcalıklı bir öneme sahiptir. Zir Vadisi, bulunduğu bölgede (10 km yarıçaplı bir alanda) yarı doğal ve doğal habitatları barındıran bir peyzaja sahip tek alandır. Bu özelliği ile, peyzaj açısından tabiri caiz ise çölde bir vaha niteliğinde bir alandır.

Zir Vadisi, ayrıca, çok sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapması nedeniyle, civardaki tahrip edilmiş alanlarda yer alamayan yaban hayatı ve bitkiler için bir biyoçeşitlilik sığınağı özelliğindedir. Vadi civarındaki yerleşimlerin gün geçtikçe artması, yapılmış olan yollar ve madencilik faaliyetleri, Vadinin habitat bütünlüğünü ve kalitesini tehdit etmekte, vadinin gelecekte bu faaliyetlerden olumsuz yönde etkilenme olasılığını artırmaktadır.  Zir Vadisi, bu doğrultuda kalıntı bir peyzaj ve bir biyoçeşitlilik sığınağı olarak yüksek seviyede korunmaya ihtiyaç duyulan bir alandır."

23 Eyl 2021 - 13:01 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.