MEHMET BALIK: "ÇOĞUNLUK AÇLIĞA MAHKUM OLDU"

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, yaptığı yazılı açıklama ile AKP iktidarı döneminde ekonomik istikrarsızlığın tavan yaptığını belirterek, "çoğunluk açlığa mahkum oldu" dedi. Balık, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi.

" AKP iktidarı döneminde ekonomik istikrarsızlık tavan yapmıştır. İktidar ekonomiyi yönetememekte nüfusunun büyük bölümünü oluşturan emekçiler gelirlerinin büyük bölümünü de gıda, barınma, ulaşım vb. gibi zorunlu ihtiyaçlara harcamaktadır. Milyonlarca emekçi hayat pahalılığını simgeleyen enflasyon karşısında çaresiz olduğu bir dönemde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Asgari ücret 16 kata yakın arttı" sözleriyle ülke gerçeklerinde koptuğunu göstermiştir.

İktidar, her fırsatta dile getirdiği ‘ Türkiye ekonomisinin yükselişte olduğu’ ve ‘Türkiye’nin ekonomide bir üst lige çıkacağı’ yönündeki açıklamaları emekçilerde karşılığı yoktur.  Bu ifadeler ülke ekonomisinin içinde bulunduğu içler acısı durumu gizlemeye yöneliktir.  İktidar, milli gelirin Türk lirası olarak 11 kat, asgari ücretin de 16 kata yakın arttığı söylemesi tamamen gerçek dışıdır.

İktidar, milli gelir hesabını ABD doları ya da altın üzerinden veya gıda üzerinde yapsaydı sonuç öyle olmayacaktı.  2009 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde 200 lira ile 134 dolar alınabilirken, 15 Eylül 2021 itibariyle sadece 24 dolar alınabiliyor.

Resmi verilere göre 19 yıl önce sadece 6.3 milyar TL olan hane halkının toplam kredi borcu 2021 haziran sonu itibarıyla 874 milyar TL’ye yükseldi. Önemli bölümünü ücretli emekçilerin kullanmak zorunda kaldığı ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçlarının toplamı 582 milyar TL ile borcun üçte ikisini oluşturmaktadır.

Döviz bolluğu ve sıcak para girişine dayalı büyümenin bedeli tasarruf oranında olağanüstü bir düşme ve kronikleşen işsizlik ve sanayisizleşme oldu. Dış borçlar 2002: 129 milyar dolar/ 2020: 450 milyar dolardı. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise Türkiye'nin dış borcu 448,4 milyar $, bu borcun milli gelire oranı ise %61,5 olarak açıklanmıştır.

Belirsizlik ve güvensizlik ortamı nedeniyle dolar kuru 8, 40 lirayı geçerken 2002 sonunda dolar kuru 1,6 TL seviyesindeydi. 2002’de yüzde 29,8 seviyesinde olan enflasyon, TÜİK’in takla attırdığı rakamlara göre  Ağustos enflasyonu yüzde 19,25'tir. 2002'de yüzde 10,3 olan işsizlik dört yıl hariç hep yüzde 10'un üzerinde kaldı. En son işsizlik % 12 oldu.

KAMUR-AR’ın dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ağustosta 3 bin 589 liraya çıkarken, gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 808 liraya yoksulluk sınırı da 12 bin 397 liraya yükseldi. Ağustosta sağanak yağmur gibi yapılan zam gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında artış getirdi. Yılını ilk sekiz aylık döneminde toplam artış yüzde 24’ü bulurken yıllık artış  ise yüzde 40’a ulaşmıştır. 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın verilerine göre 2002 yılında net asgari ücret 184 TL idi. Dolar karşılığı ise 126 dolardı. Bugün 2 bin 825 lira 90 kuruştur. Dolar cinsinden ise 332 dolar.

Asgari ücret son 19 yılda görece artmış olsa da, çalışanların büyük çoğunluğunun ücreti asgari ücret ve ona yakın seviyelere geriledi.

2001’deki asgari ücret, çeyrek altın fiyatının 5,2 katıyken 2021’de sadece 3,6 katı. Altın bazında 20 yılda önemli ölçüde gerileme mevcut.

2002 yılında 2,4 asgari ücret olarak hesaplanan öğretmen maaşı, 2021 Ocak ayında ise 1,6 asgari ücret oldu.

2002 yılında göreve yeni başlayan bir öğretmen 18 çeyrek altın alabilirken bu sayı 2021 yılında yedi çeyrek altına kadar düştü.

Sıkıntıya düşen;

- Kamu emekçilerine,

- Esnafa,

- Tüccara,

- Sanayiciye,

- İşsize,

-Çiftçiye,

-Öğrenciye,

Yükselen döviz kuru, yüksek enflasyon, yüksek faiz, düşük büyüme ve yüksek işsizlik ve açlık ve yoksulluğu anlatamazsınız.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; iktidarın ekonomiyi uçuruma sürüklediğine dikkat çekiyoruz ve dalga geçir gibi asgari ücret üzerinden pembe tablo çizemeyeceklerini belirtiyoruz."

17 Eyl 2021 - 10:11 - İşçi - Sendikagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.