İYİ PARTİLİ DERVİŞOĞLU, AYANCIK SEL FELAKETİNİN NEDENLERİNİN TBMM’DE ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu; Sinop’taki sel felaketinin nedenlerinin belirlenmesi, sorumluların ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma önergesi hazırladı. Dervişoğlu, "Bu bölgelerde imar ve yerleşime izin verilmemesi gerekmektedir" değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu; Sinop’taki sel felaketinin nedenlerinin belirlenmesi, sorumluların ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma önergesi hazırladı. Dervişoğlu, "Bu bölgelerde imar ve yerleşime izin verilmemesi gerekmektedir" değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Dervişoğlu; Sinop’ta meydana gelen sel felaketinin can ve mal kayıplarına yol açmasının nedenlerinin belirlenmesi, zamanında ve etkin önlem almayan sorumluların ortaya çıkarılması ile alınması gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla TBMM’de, araştırma önergesi verdi. Dervişoğlu, önergesinin gerekçesinde; şu değerlendirmeleri yaptı:

“11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Sinop iline bağlı Ayancık ilçesi de selden etkilenmiştir. Sel felaketi nedeniyle şu ana kadar 47 evin yıkıldığı ve birçok evin hasar gördüğü tespit edilen Sinop’ta 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun açıkladığı resmi rakamlara da göre de Sinop’ta 15 vatandaşımız için kayıp başvurusu yapılmıştır.

Ayancık Çayı havzasında dört önemli büyük debilerden Babaçay, Dolaysekü Çayı, Kumluk Çayı, Yenikonak (Makas) Çayları bulunmakta olup, birleşimlerinden Ayancık Çayı oluşmaktadır. Yıllar içinde makinalı düzenleme rüsubat ıslah çalışmaları temizliği yapılıp, çay yataklarının mevcut açıklığı hemşerilerimizin can ve mal güvenliği için sağlanmamıştır.

Ayancık çayının yukarı havzasında Ayancık HES’ine ait dört adet Babaçay, Dolaysekü, Kumluk, Yenikonak regülatörlerinde işletme ve bakıma yönelik, Ayancık Çayı’nın doğal akış düzeninin sağlanması amaçlı, regülatörlerin memba ve mansap bölümlerinde çay yatağı rüsubat temizliği sağlanmamıştır. Sağlanmadığından dolayı çayın akış debisi hızlanarak Ayancık ilçe merkezi ve köylerine süratli şekilde akarak aşırı miktarda zarar vermiştir.

Ayancık Türkeli ulaşımını sağlayan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce son yıllarda inşaatı tamamlanan yeni Ayancık Türkeli karayolu güzergahı, Ayancık Çayının hemen kenarında oluşturulduğundan acil ilk yardım ve temel ihtiyaç (kumanya, giyecek vb.) ulaşımı imkansız hale gelmiştir. Karayolu güzergahı çay yatağının bazı bölümlerde teknik olarak 122 metre olması gerekmektedir. Ayancık Çayı açıklığının 80 metre, bazı bölümlerinde 50 metrelere kadar düştüğü görülmektedir.

Yatak içinde yapılaşmaya müsaade edildiği, çay yatağının daraltıldığı, DSİ Genel Müdürlüğü’nce çay yatağının genişletilmediği, alınması gerekli önlemlerin alınmadığı için gelen aşırı feyezan pik debisi Ayancık ilçesinde DSİ Genel Müdürlüğü’nce oluşturulan sedde ve taş tahkimat duvarlarının yıkılmasına sebebiyet vermiştir. Ayrıca bu bölgelerde imar ve yerleşime izin verilmemesi gerekmektedir.

Babaçayı ve Dolaysekü Çayı kenarlarında gerekli kurumlardan izin alınarak Orman Bölge Müdürlüğü’nce oluşturulan orman emval ürünleri depolarındaki orman tomrukları, çaylardan gelen pik debilerde bulundukları bölümlerden sel ile yol alarak araba büyüklüğündeki tomrukların gezmesi dolayısıyla Ayancık ilçe merkezi ile çevre köylerin ulaşım köprülerine büyük hasar vermiştir."

"AYANCIK İLÇEMİZDE DEFALARCA SEL MEYDANA GELMESİNE RAĞMEN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMAMIŞTIR"

"Ayancık Çayında yaklaşık saniyede 2000 metre küp gelen taşkın debisi ve dere yataklarındaki orman emvaline ait kuturlu tomruklarında selin şiddeti ile hız alıp önüne gelen bütün setleri tıkayarak sel güzergâhının değişmesine ve şehrin sel altında kalmasına sebep olmuştur. Tomrukların çarpması sonucu köprüler, evler ve hayvan barınakları da yıkılmıştır. Bu ihmaller Ayancık ilçe merkezine ve çevre köylere büyük tahribat vermiştir.

Ayancık Çay yatağı kenarında son yıllarda DSİ Genel Müdürlüğünce yapılan ıslah ve çay düzenlemesi tesisi projesinde yürüyüş yolu bırakılan bölümün çay yatağını daralttığı ve yatağı düzensiz hale getirdiği, gelen feyezan debisinde yapılmayan bölümlerden Ayancık ilçe merkezine su taşkını oluşturduğu ise yıkılan setin duvarlarında görülmüştür.

Sinop Dikmen Güzelce Çayı (Kanlı çay), Sinop Türkeli Çayı, Sinop Türkeli Helaldı Çayı, Sinop Ayancık Çayı üzerlerinde yıllardır seller meydana gelmektedir. Maddi, manevi mal ve can kayıplarına neden olmaktadır. Söz konusu bu sellerden ilçelerimizde bulunan vatandaşlarımızı korumamız ancak bu çayların üzerine sel ve taşkın sularını durdurucu büyük baraj inşaatları yapılması ile mümkün olabilecektir. Can kayıplarının önüne geçilmesinde en güzel örnek Erfelek Çayı üzerine kurulan barajdır. Önceki yıllarda Ayancık İlçemizde defalarca sel meydana gelmesine rağmen gerekli dersler çıkarılarak önlemler alınmamıştır. Bunun neticesi olarak da halkımız bu felaketin bedelini ağır bir şekilde ödemiştir.”

 

 

 

17 Ağu 2021 - 14:56 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.