CHP'Lİ ÖZKOÇ'A DERT ANLATAN VATANDAŞ: "BİZ BU HÜKÜMETİ İSTEMİYORUZ"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinin ikinci yıl dönümünde 39 ilçede eş zamanlı olarak düzenlenen saha çalışmaları kapsamında Esenler'de esnaf ve vatandaşla bir araya geldi. "Borç içindeyiz, faturalarımızı ödeyemiyoruz" diyen vatandaş, artık bu hükümeti istemediğini söyledi.

+2
Video için play'e tıklayın

Haber: EDDA SÖNMEZ - Kamera: ADEM KARABAYIR 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, 23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinin ikinci yıl dönümünde 39 ilçede eş zamanlı olarak düzenlenen saha çalışmaları kapsamında Esenler'de esnaf ve vatandaşla bir araya geldi. "Borç içindeyiz, faturalarımızı ödeyemiyoruz" diyen vatandaş, artık bu hükümeti istemediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın (İBB) 23 Haziran'da yenilenen seçimlerinin ikinci yıl dönümünde “2 Yıl Sonra Aynı Yerde” sloganıyla 39 ilçede eş zamanlı olarak saha çalışması yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da bu çerçevede Esenler'de vatandaşlarla bir araya geldi, esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Özkoç’la bazı vatandaşlar arasında yaşanan diyaloglar şöyle:

"FATURALARIMIZI ZOR ÖDÜYORUZ, YÖNETİME ÇOK SİNİRLİYİM"

VATANDAŞ: Sizleri her zaman sokaklarda görmek istiyoruz. Gerçekten çok sevindim şu an. Çok etkilendim. Çünkü şu an durumları biliyorsunuz ülkemizde derin devlet ilişkisi, mafya bu şekilde yönetilmek istemiyoruz artık. 'Bugün erken seçim şart' diyoruz ya bugün Kılıçdaroğlu’nu gerçekten destekliyoruz. Kesinlikle sonuna kadar direneceğiz. Biz bu hükümeti istemiyoruz. Neden istemiyoruz? Ekonomi zaten yerlerde, geçinemiyoruz. Ben ev sahibiyim evet geçimim rahat, ama ben bunun dışında benim kocam 11 ay evde yattı. Hiçbir şekilde geçimimizi sağlayamıyoruz. Faturalarımızı zor ödüyoruz. Sinirliyim, şu anki yönetime çok sinirliyim ve ben sizi gerçekten sonuna kadar destekliyorum. Her zaman da yanınızdayım. Ben sizi sokaklarda görmek istiyorum, her gün, her saniye. Bıktım artık bu yönetimden bıktık. Ben istemiyorum. Benim gibiler de uyuyanlar da uyandı artık. Gerçekten uyuyanlar da uyandı. Artık kitle çoğalıyor. Çünkü yoksulluk, geçimsizlik gerçekten aldı başını gidiyor. Ben kesinlikle gönülden söylüyorum ve yalvarıyorum size artık sokaklarda olalım. Sokaklarda sesimizi duyuralım. Bilmeyene söyleyelim duymayana anlatalım. Bu şekilde ilerleyelim ben biliyorum CHP halkın partisi, doğru şekilde insanlar aydınlanırsa, bilgilenirse bu yolda daha güzel şeyler olacak. Yemin ediyorum sizleri çok seviyorum her zaman da destekliyorum.

"BU ÇIĞLIĞI TBMM’YE TAŞIYACAĞIZ"

ÖZKOÇ: Yüreğin için çok teşekkür ediyorum. Bizim beklediğimiz şey aslında insanlarımızın feryadını yüksek sesle söyleyebilmeleri. Biz şunu arzu ediyoruz; biz sadece muhalefet yapmak için burada değiliz. Vatandaşımızın sesini kulak vermek, onun sesini Meclis’e duyurabilmek için buradayız. İnsanlar gerçekten korkmadan, çekinmeden kendi sıkıntılarını söyleyebilirlerse o zaman Türkiye’de değişim olur. Ben bu kardeşimize teşekkür ediyorum. Neden? Çünkü yüreğindekini açtı, yüreğindekini paylaştı bizimle. Biz de zaten bunu istiyoruz. Bunun mücadelesini vermek istiyoruz. Biz sokaklardayız, ama insanlar kendi dertlerini söyleyemezlerse o zaman bizim yapabileceğimiz bir şey kalmıyor ama şu anda gördük ki bir feryat var bir çığlık var. Bu çığlığı TBMM’ye taşıyacağız.

"CİROLARIMIZDA DÜŞÜŞ VAR EKONOMİK OLARAK SIKINTIDAYIZ"

ÖZKOÇ: TBMM de sizin adınıza söyleyebileceğim bir şey varsa onun için geldim. Var mı bir sıkıntı?

VATANDAŞ: İşlerimiz şu an için iyi bir sıkıntımız problemimiz yok. Malum pandemi sürecinde zorluk yaşadık ama şu an yeni düzenlemelerle kendimizi düzeltmeye çalışıyoruz. Genel olarak işler sıkıntılı problemli. İşler iyi gitmiyor problemli gidiyor. Cirolarımızda düşüşler var. Genel olarak Türkiye’nin bir sıkıntısı, problemler var. Ülke durum belli sıkıntılar var. Ekonomik olarak biraz sıkıntıdayız.

ÖZKOÇ: Diyorsun ki bu ülkenin sıkıntıları var. Esnafın sıkıntıları var, yapılması gereken şeyler var, bir an önce yapılması gerekiyor.

VATANDAŞ: Durum belli ekonomik olarak sıkıntıdayız, inşallah düzelir bunlar.

ÖZKOÇ: Destek verirseniz birbirimize destek olursak bunlar düzelir. Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Birbirimizden ayrımız gayrımız yok. Biz bu ülkenin çocuklarıyız. İnsanların farklı düşünceleri bu ülkenin zenginliği. Sen farklı düşüneceksin ben farklı düşüneceğim ama biz yeri ve zamanı geldiği zaman birlikte olmayı becermeliyiz. Senin ufacık canın yansa benim de canım yanıyor çünkü bu ülkenin çocuklarıyız. Beraber yaşıyoruz bu ülkede. Onun için bu sıkıntıları birlikte atlatacağız. Sizin söyleyeceğiniz her şey bizim için değerlidir. İlçe binamızı da merkeze bir yere taşıdık. Eğer en ufak bir sorununuz olursa bize ilettiğinizde sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz.

"ŞİMDİYE KADAR BİZİM HALİMİZİ SORMADI, ÖLDÜNÜZ MÜ KALDINIZ MI DİYE"

ÖZKOÇ : Nasıl işleriniz ?

VATANDAŞ: Şu anlık iyi olacak diye tahammül ediyoruz ama şimdiye kadar bizim halimizi sormadı. Öldünüz mü kaldınız mı diye hiç kimse hiçbir Allah’ın kulu şimdiye kadar kapımızı çalmadı. Bu esnaf ne yaptı ne etti? Büyük yerlere her şekilde her şeyler yapıldı. Ama küçük esnafa gelince sadece 'Ölün' dediler. O yüzden bayağı bir mağdur olduk. Dükkan sahipleri zaten, kiralar amenna, oturduğumuz evler kira ama dediğim gibi hiç kimse demedi ki 'Esnafın hali ne oldu? Esnaf ne yapıyor? Ne yiyor? Ne içiyor?' Hiç kimse sormadı bizlere.

ÖZKOÇ: Şimdi bunlar 'Yardım ediyoruz, kira yardımı yapıyoruz' diyorlar. Gelmedi mi öyle?

VATANDAŞ: Hayır, sadece bu 3 bin lira. Sadece bu geçtiğimiz bir buçuk senede 3 bin lira. Günlük artık bir buçuk seneden beri o 3 bin lirayı bölün ne yerseniz yiyin. Bitti yani onun dışında başka hiçbir şekilde bir şeyden yararlanmadık. Hiçbir şey.

ÖZKOÇ : İnsanların alım gücünde de bir sıkıntı var mı?

VATANDAŞ: Sıkıntı var. Sonuçta bizim insanlarımız kepenklerimiz aşağıya indi. Kapandı. Ama dükkan sahipleri kiraları istedi. Oturduğumuz evler kirayı istedi. Tam tersine zam yaptılar. Ama diyorum bu ne biçim devlet? Bu ne biçim insan? Anlamadım. Çok çok doluyuz ama bilmiyorum bundan sonrası ne olur.

"HER TARAFIM BORÇ OLDU"

ÖZKOÇ: Sizler konuştukça bizlerin de gücü oluyor. Arkada insanlarımız konuşmayınca onlar da diyorlar ki bak gidiyorsunuz onlar çok memnunlar.

VATANDAŞ: Hayır hiç kimse memnun değil. Şuradan bir tane bir Allah’ın kuluna sorun bakalım birisi memnunum diyor mu? Diyorum ya bir buçuk seneden beri görmediğimiz şeyler başımıza geldi. Bilmiyorduk. Elhamdülillah ayaktayız ölmedik ama hiçbir Allah’ın kulu siz değil yani birisi normalde buranın belediye başkanı olsun vs. hiçbirisi demedi yani ne yapıyorlar? Bir gidip hallerini soralım, hatırlarını soralım asla bir şey demediler bize. Bir insanın kapısını çalmadılar. Bu kadar mı? Ama oylar olduğu zaman seçimler olduğu zaman kapı kapı dolaşıyorlar. Buralardan bizlere el sallıyorlar. Var mı böyle bir şey? Ben bu Türkiye vatandaşıysam ben de sonuçta burada yaşıyorum. Benim vergilerim ama hiçbir şekilde hiçbir şeyimiz durmadı. Ne vergimiz durdu. Ne Bağkur’umuz durdu. Ne sigortamız dolu. Giderler hiçbir şekilde durmadı. Her tarafım borç oldu. Bütün bankalara borçlandık. Açıkçası bankalar kazandı. Bizler ayakta durmaya uğraştıkça bir yerden geliriniz olmayınca borçlanıyorsun. Bütün bankalara borçlandık. Bankayı da biliyorsunuz. Söylememe gerek yok. Birini ödersin ikisini ödemezsin. Ondan sonra hacizlerle uğraşırsın. Bizim yaşadıklarımız çok zordu. 

"ÖZELLİKLE KADINLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

ÖZKOÇ: Tüm Türkiye’de bütün arkadaşlarımız böyle sokak sokak dolaşıyoruz ve amacımız şu; siyasi parti olarak illa kendi reklamımızı yapalım değil. Gerçekten sizin sesinizi TBMM’de dile getirmeye çalışıyoruz. Dolaşırken insanlar çekingen davranınca biz de tabii o zaman bu konuda söyleyebilecek bir sözümüz kalmıyor. Ama sizin, gibi özellikle kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekleri söylediğiniz zaman biz de bu gerçekleri dile getirmek durumda kalıyoruz.

"BEN KADIN BAŞIMA ÇIRPINIYORUM"

VATANDAŞ: Şu an söylediklerim, her şey zaten bir bir yaşadığım olaylar. Ben bir kadın başıma çırpınıyorsam, bu devlet de bir günden bir güne olsun ben bu memlekette yaşıyorsam bizim halimizi hatırımızı sorması gerekiyor diye düşünüyorum. Normalinde her şekilde her şeylerini almalarını biliyorlar.

 

23 Haz 2021 - 17:45 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.