DEVA PARTİ'Lİ ERGEN: MEB'İN 'YAZ PROGRAMLARI' DEZAVANTAJLI ÖĞRENCİLERİN DAHA DA GERİ KALMASINA YOL AÇABİLİR

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, pandemi sonrası süreçte eğitim yol haritasını paylaştı. DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen, Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçen günlerde açıkladığı gibi katılımın tercihe bağlı olduğu yaz programlarının, dezavantajlı ve akranlarından zaten geride kalmış öğrencilerin daha da geride kalmasına yol açabileceğini vurguladı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, pandemi sonrası süreçte eğitim yol haritasını paylaştı. DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen, Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçen günlerde açıkladığı gibi katılımın tercihe bağlı olduğu yaz programlarının, dezavantajlı ve akranlarından zaten geride kalmış öğrencilerin daha da geride kalmasına yol açabileceğini vurguladı.

DEVA Partisi, pandemi sonrası eğitimde telafi için önerilerinin yer aldığı eğitim yol haritasını kamuoyuyla paylaştı.

MEB’in Ulusal Destekleme Programı (UDEP) ve İlkokullarda Yetiştirme Programı (İDEP) adlı telafi programlarının, yaz sonrasında bir yıllık dönem içinde ve bilgi eksikliği odaklı yürütüleceğini belirten Eğitim Politikaları Başkanı Ergen, yapılması gerekenin pandemide mağdur olmuş nesil için yıllara yayılmış bir planlama olduğunu belirtti. Ergen, yazılı açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı:

"TELAFİ BİLİM KURULU KURULMALI VE TELAFİ PROGRAMI BÜTÇESİ AYRILMALI"

“Öğrencilerin akademik, bilişsel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini destekleme amaçlı planlanmış ve uzun vadeli bir program ortaya koymak şarttır. Böyle bir program için, bir yandan uzman eğitmen kadrolarından oluşan komisyonların müfredat ve değerlendirme çalışmaları yapmaları, diğer yandan rehber öğretmenler de dâhil olmak üzere öğretmen eğitimine ve ek öğretmen istihdamına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar için de sistematik bir ihtiyaç analizi sonucunda varılan kaynak ihtiyacı verileri doğrultusunda, hükûmetin; Telafi Bilim Kurulu kurması ve Telafi Programı Bütçesi ayırması gerekmektedir. Ancak pandemiden kaynaklanan telafi sürecine özel bir bütçe tasarısı henüz kamuoyuna sunulmamıştır.”

"TELAFİ PROGRAMININ TÜM HEDEFLERİNİ NET VE SOMUT OLARAK ÖNCEDEN BELİRLENMELİ"

DEVA Partisi’nin pandemi sonrası eğitime ilişkin önerileri ise şöyle:

"Bu yaz tüm öğrenci ve öğretmenler aşılanmalıdır. Telafi eğitimleri yüz yüze verilmelidir. Telafi Bilim Kurulu kurulmalıdır. Telafi programının tüm hedeflerini net ve somut olarak önceden belirlenmelidir. Telafi stratejisini uygulamak için gereken bütçe hazırlanmalı ve bilgiler somut bir şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır. Telafi stratejisini uygulamak için gereken altyapı, insan sermayesi ve müfredat belirlenmeli, hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirilmelidir. Telafi edilmesi gereken açıkların okul açıldığında ivedilikle tespit edilmesi gerekmektedir.

"İÇERİĞE HARCANAN SAAT SAYISI UZATILABİLİR"

Telafi için kullanılabilecek 3 kaldıraç (daha fazla zaman, daha yoğun dikkat, sıkıştırılmış içerik) yerine göre en etkin şekilde seçilmelidir. Öğrenmeyi sağlamak için içeriğe harcanan saat sayısı uzatılabilir. Öğrenmenin kalitesini artırmak amacıyla yaşa uygun bazı pedagojik teknikler uygulanabilir (örneğin akranlar arası öğrenme, küçük gruplar halinde öğrenme, birebir ders). Temel bilgi ve becerilere yoğunlaşabilmek için müfredatı kısaltmak gerekecektir. Bu kararlar Telafi Eğitimi Kurulu tarafından alınmalı, il ve ilçe bazındaki alt komisyonlar yolu ile yerel okul ve öğretmenlere uygulama konusunda eğitim verilmelidir.

"UÇURUMUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

Amaçlı/belirli öğrencileri hedef alan telafi hedeflenmelidir. Telafi programları, sosyal-duygusal desteğe öncelik vermelidir. Öğretmen istihdamı, desteği ve geliştirme eğitimleri sağlanmalıdır. Pandemiden dolayı daha da artan, öğrenciler arasındaki fırsat eşitliği eksikliğinden kaynaklanan uçurumun önüne geçilmelidir. Özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaçları karşılanmalıdır."

"AFET VE ACİL DURUMDA EĞİTİM YÖNETİMİ BİRİMİ KURULMALI"

DEVA Partisi’nin Pandemi sonrası eğitim yol haritasındaki uzun vadeli çözüm önerileri ise şunlar:

"Eğitim sisteminin salgın sonrasında da her türlü krize karşı dayanıklılığını güçlendirmesi yönünde kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin ve planların belirlenmesi, doğan süreçlerin çevik bir şekilde yönetilmesi görevini üstlenecek Afet ve Acil Durumda Eğitim Yönetimi (AFAD-EY) Birimi kurulmalıdır. Hem okul temelli hem de okul dışı aktörlerin aktif olacağı çocuk koruma sistemleri kurulması için çalışmalar başlatılmalıdır.  EBA gibi uzaktan eğitimin temelini oluşturan bir kitlesel eğitim aracının da eksikleri kapatılarak kapasite artırılmalıdır."

21 Haz 2021 - 14:58 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.