Reklamı Kapat

CHP’Lİ ADIGÜZEL: “ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİR RANTİYE ÇETESİ TARAFINDAN YÖNETİLMEKTEDİR”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 21b ihale usulüyle yaptığı ve kamuyu zarara uğrattığı ihaleleri belgeleriyle açıklayarak, “Ben İçişleri Bakanı’nı ve savcıları göreve davet ediyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesi mevzuata aykırı bir şekilde ihaleler yapmakta ve Belediye Başkanı’nın altındaki bir rantiye çetesi tarafından yönetilmektedir” dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 21b ihale usulüyle yaptığı ve kamuyu zarara uğrattığı ihaleleri belgeleriyle açıklayarak, “Ben İçişleri Bakanı’nı ve savcıları göreve davet ediyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesi mevzuata aykırı bir şekilde ihaleler yapmakta ve Belediye Başkanı’nın altındaki bir rantiye çetesi tarafından yönetilmektedir” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin pazarlık usulüyle yaptığı ihaleleri belgeleriyle birlikte açıkladı. Pazarlık usulüyle ihale edilen Beldevler Projesi’ni alan şirketin adresinin Ordu Büyükşehir Belediyesi olduğunu açıklayan Adıgüzel, şunları söyledi:

“Bu Beldevler arazisine yapılacak olan yeni, 40 milyonluk projeyi, projelendiren firmanın adı ORKENT İnşaat. Buranın projelendirilmesi de pazarlık usulü ile yapılıyor. 173 bin liralık bir ihale ile yapılıyor. Firmanın adresini buradan dikkatinize sunmak istiyorum. Bu ORKENT İnşaat’ın adresi, Ordu Büyükşehir Belediyesi. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ihale verdiği firmanın adresi, Ordu Büyükşehir Belediyesi. Belediye, adresi kendisi olan bir firmaya ihale vermiş durumdadır.”

“267 BİN 300 TL’LİK İHALE YİNE PAZARLIK USULÜYLE ELDEN BİRİNE VERİLMİŞTİR”

Geçtiğimiz günlerde yine dezenfektanlı kalem ihalesi yaptı bu Ordu Büyükşehir Belediyesi, kalemin uluslararası bu Çin alışveriş sitelerindeki bedeli 65 kuruş. İçine dezenfektan konuldu 35, 40 kuruşa. Yani 1 liralık maliyeti var. 1 liraya bulabilirsiniz kalemi. Bunun üstüne Ordu Büyükşehir Belediyesi yazılarak tanesi 10 liradan yani yine halkımız zarara uğratılmıştır. 267 bin 300 Tl’lik ihale yine pazarlık usulüyle elden birine verilmiştir. Buradaki sadece rantı, zararı söylemekle yetinmeyeceğim.

“SIRF RANT ADINA ÇOCUKLARINIZIN SAĞLIĞINI RİSKE EDEN BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bu kalemler 30 bin adet öğrencilerimize dağıtıldı. Bunların içerisindeki kimyasalların 7-8 yaşındaki öğrencilerin eline verilmesi, bunların oyun sırasında birbirlerinin yüzlerine sıkması veya kendi ellerine sıktıktan sonra ağızlarına götürebilirler. Dolayısıyla bunun pedagojik olarak uygun olup olmadığının Milli Eğitim’den izni var mıydı? Bunun içerisindeki dezenfektanın Sağlık Bakanlığı’ndan izni var mıydı? Bununla ilgili ben, sordum. Hem CİMER kanalıyla hem soru önergesiyle. Bana şu ana kadar cevap gelmedi. İşte böyle sırf rant adına çocuklarınızın sağlığına kadar giren, onları riske eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Ben İçişleri Bakanı’nı ve savcıları göreve davet ediyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesi mevzuata aykırı bir şekilde ihaleler yapmakta ve Belediye Başkanı’nın altındaki bir rantiye çetesi tarafından yönetilmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu’dan değil, Ankara ve İstanbul’daki siyaset ve ticaret odakları tarafından yönetilmektedir.  

“ORDU HALKINA VE TÜRK HALKINA MALİYETİ 194 MİLYON LİRA”

Bugün Ordu Büyükşehir Belediyesi’ndeki büyük ihale yolsuzluklarını, belgeleriyle ortaya koyacağım. Ordu Büyükşehir Belediyesi, başlangıçtan bu yana açık ihalelerle yapması gereken bütün ihaleleri, hep pazarlık usulü 21B ile yapıyor ve sürekli toplumu zarara uğratıyor. Bakın, Ordu Belde Otel yerine yapılan Beldevler yapılaşması vardı ve bu Sayın Erdoğan’ın da talimatıyla yıkılmıştı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler bu Beldevler’in yıkılması sonrası arazinin yeşil alan olarak Ordu halkına kazandırılacağını söylemiş ve Meclis’ten de bu şekilde geçmişti. Ancak geçtiğimiz pazartesi günü, Meclis’te, Ordu Büyükşehir Meclis’inde gündeme gelen konuyla buranın tekrar yapılaşmaya açıldığı ve bir ihaleyle bile hem de pazarlık usulü hem de 40 milyon liraya bir yandaş bir firmaya teslim edildiğini tespit etmiş olduk. Burada ÖZKA isimli firmanın diğer bir ortağı olan… AKM Yapı 40 milyon liraya Beldevler arazisine tekrar bir inşaat projesini 21b pazarlık usulüyle almış bulunuyor. Bu iki tane AKP’li Belediye… Geçmiş dönemdeki Enver Yılmaz’ın Belediye Başkanlığı’nda ve şimdi de Hilmi Güler’in Belediye Başkanlığı’ndaki arka arkaya iki belediyenin Ordu Belde Hotel alanındaki bu plansız programsız yaptıkları yapılaşmaların Ordu halkına ve Türkiye’ye maliyetini buradan göstermek istiyorum. Buradaki ilk başta mevcut olan Belde Hotel, belediyenin malıydı. O gün o şekilde satılsaydı, 50 milyon liraya satılabilirdi. Şimdi o yıkıldı yerine Beldevler imara aykırı, kıyı kenar çizgisi ihlali yaptığı gerekçesiyle, 17 kat olarak yapılan bina yıkıldı. Onun yerine yeni bir yapılaşma var. Bakın bu zararları buradan göstermek istiyorum. Belde Hotel 50 milyon liraya satılabilirdi. Zarar. Şimdi bu Beldevlerin yıkılması dolaysıyla Belediye Meclisi’nden plan bütçeye indirilen karar gereği bu tazminat bedelleri 104 milyon lira. Bu tazminatları hem buraya inşaatı yapan firmalara hem de buradan ev alan insanlara ödenecek 104 milyon lira. Yıkılan Beldevler’in tazminat bedeli. Şimdiki yeni projenin bedeli 40 milyon lira. Üçünü toplarsanız bu Belde Hotel’den başlayıp Beldeveler diye gidip şu anda tekrar yeni projeyle sonuçlanacak olan bu sürecin Ordu halkına ve Türk halkına maliyeti 194 milyon lira.

Ordu Giresun Havaalanı, 220 milyon lira bedeli var. Bakın, 194 milyon liraya bu Beldevler arazisindeki zarar, bir Ordu-Giresun Havaalanı kadar. Yani 10 dönümlük bir alana bir Ordu- Giresun Havaalanı’nın bedelini bu iki tane belediye arka arkaya gömmüş durumdalar. Bu belediyenin yaptıkları sadece bunla da kalmıyor. Bu 21b pazarlık usulü sistemi, benim tespit ettiğim tam 25 ihalede yapmış bulunuyorlar. Burada liste halinde elimde var. Hepsi pazarlık usulüyle yapılmış ihaleler. 21 b pazarlık usulü, Kamu İhale Kanunu’nda çok açıkça yazar. Der ki, doğal afetler, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi gibi yani beklenmeyen durumlarda ivedilikle yapılması gereken bir ihale yöntemidir. Yani Ordu’da bir deprem, doğal afet, sel baskını gibi durum olmamasına rağmen 2 yıldır tam 23 adet artı 2 tane biraz önce söylediklerimiz olmak üzere 25 adet büyük, milyonluk ihale 21b pazarlık usulü yapılmıştır ve kamu bu şekilde zarara uğratılmıştır.

27 May 2021 - 17:31 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.