Reklamı Kapat

ULAŞIM AŞ: "TÜM YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİN FARKINDAYIZ"

Geçtiğimiz hafta toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Demiryol İş Sendikasının grev kararı aldığı ve son anda uzlaşma sağlanan Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım AŞ'den yaşanan süreç ile ilgili açıklama geldi.

Ulaşım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Filiz imzası ile yapılan açıklamada "Demiryol- İş Sendikası ile yaklaşık 6 Aydır sürdürdüğümüz Toplu İş sözleşmesi görüşmelerini 25.05. 2021 tarihi itibariyle hem kurumumuz hem de çalışanlarımız adına olumlu sonuçlandırmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz." denilerek "Bu olağandışı uzunluktaki görüşmeler esnasında, sürecin sağlıklı ilerlemesi ve manipülasyonlara mahal vermemek adına sükûnetimizi daima koruduk. Bugüne geldiğimizde ise görüşmeler esnasında yaşadığımız ve bizi hayal kırıklığına uğratan olaylarla ilgili birkaç hususu Antalya halkı ve kamuoyuyla paylaşma gereği duyuyoruz." vurgusu yapıldı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Şurası tartışmasızdır ki; Antalya Ulaşım A.Ş. her ne kadar bağımsız bir ticari şirket hüviyetinde olsa da bir belediye iştirakidir. Misyonu da kar amacı gütmeksizin ve tabi ki kamuyu zarara uğratmadan Antalya halkına en iyi düzeyde hizmet vermektir.
Bu hizmeti yerine getirirken en büyük değeri de çalışanlarımıza vermekteyiz. Ancak takdir edersiniz ki Pandemi koşullarının yarattığı büyük ekonomik sıkıntılara, sorunlara ve olağanüstü gelir kaybına rağmen ( Örn: Normal dönemde günlük ortalama 460 bin yolcu taşınırken, Pandemi sürecinde 20-30 bin yolcu sayısına düşülmüştür.) çalışanlarımızın maaşları bir gün bile aksatılmamış, çalışanlarımızın ve dolayısıyla ailelerinin mağdur olmaması adına hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamıştır.
Yeni yılla birlikte şirketimizin tüm ekonomik şartları zorlanarak, Muhittin Başkanımızın “En düşük ücret 3.100-TL. Olacak” sözünün üzerine, belirtilen ücret düzeyinin altında ve bu düzeyde ücret alan çalışanımız olmamasına rağmen %5-%5,5 oranında da ek ücret artışında bulunulmuştur.
Demiryol-İş Sendikası yetkililerine de görüşmelerimizin başından itibaren bu Pandemi sürecinin şirketimiz üzerinde yarattığı olağanüstü ekonomik darboğazda maksimum iyileştirmeyi yapmaya çalıştığımızı tüm samimiyetimizle anlattık. Görüşmelerde iyi niyetimizden asla sapmadık. Defalarca durumun vahametini ortaya koymamız ve şirket bilanço hesaplarımızı dahi kendileri ile paylaşarak durumu anlatmaya çalışmamıza rağmen üzülerek ifade etmekteyiz ki kendileri, çalışanlarımıza verilmesi mümkün olmayan oranlarda maaş ve sosyal yardımlarla ilgili taleplerde bulunmuşlardır. Bu taleplerini de çalışanlarımıza bir vaat olarak sunarak işveren- işçi arasında suni bir kutuplaşma ortamı yaratmışlardır. Dahası basına da her hafta gerçekleri yansıtmayan beyanlarda ve açıklamalarda bulunularak iş barışını zedeleyecek bir tutum sergilemişlerdir.
Pek kıymetli Antalyalıların bilmesini isteriz ki; Demiryol-İş Sendikası tarafından iddia edildiği gibi “aile kabul ettiğimiz şirket çalışanlarımıza sahip çıkmadığımız, anlaşmaya yanaşmadığımız, işçi haklarını korumadığımız, yeterli standartları sağlamadığımız” yönünde bir algının yaratılmaya çalışılması şirketimiz yönetiminin kamuoyunda yıpratılmaya çalışılması bu süreçte hiç de etik olmayan bir yaklaşım tarzıydı.
Üstelik Antalya ulaşım A.Ş. çalışanlarının, özlük hakları açısından sosyal ve ekonomik olarak iyi şartlara sahip çalışanlar olduğu bilinmesine rağmen bu yaklaşımın sergilenmesinin iyi niyetle izah edilemeyeceğini de kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.
Son olarak; şirketimiz bu hizmeti yürütürken Antalya halkına- şirket çalışanlarına karşı sosyal sorumluluk gereği taşımış olduğu tüm yükümlülüklerinin farkında olarak adımlarını atmaktadır.
Sürecin olumlu sonuçlanması konusunda çok değerli katkılar sunan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek ve Tes-İş Genel Başkan Yardımcı Sayın Hacı Mevlüt Ünal’ a teşekkürlerimizi sunar, yapılan Toplu iş Sözleşmesinin tüm taraflara ve Antalya halkına hayırlı olmasını dileriz."

26 May 2021 - 11:36 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.