CHP'Lİ BEKAROĞLU: ESENLER BELEDİYESİ'NE AÇIKTAN ATANDIKTAN SONRA EPDK ÜYELİĞİNE ATANAN ŞAHIS KİM?

CHP’li Bekaroğlu: Esenler Belediyesi'nde açıktan atama yoluyla özel kalem müdürlüğü kadrosuna alınan, burada 7 ay 11 gün çalıştıktan sonra EPDK üyeliğine atanan şahıs kim?

Sayıştay, İstanbul Esenler Belediyesi’nde özel kalem müdürü olarak açıktan atanan kişilerden bazılarının sınavsız diğer memuriyet kadrolarına geçirildiği ve bu şekilde özel kalem müdürlüğü kadrosunun memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığını tespit etti. Atamaların Anayasa'ya aykırı olduğunu öne süren CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Açıktan atama yapma yoluyla sınavsız olarak devlet memurluğuna alınan bu 19 kişi kimdir? Esenler Belediyesi'nde açıktan atama yoluyla özel kalem müdürlüğü kadrosuna alınan, burada 7 ay 11 gün çalıştıktan sonra EPDK üyeliğine atanan şahıs kim?" diye sordu.

Konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soran Bekaroğlu, “Bu şekilde devlet memurluğuna açıktan atanan 19 kişiden 18’inin 1 yıldan az süre görev yaptığı, 9’unun başka kurumlara geçiş yaptığı, bunlardan birinin Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu (EPDK) üyesi olarak atandığı, yine bunlardan birinin mimar, bir diğerinin biyolog kadrosuna atandığı, 8’inin atanmasında Bakanlık izninin alınmadığı; bu şekilde Belediyelere tanınan özel kalem müdürlüğüne açıktan memur atama hakkının, devlet memurluğuna girişteki sınav ve liyakat şartının aşılması için yol olarak kullanılarak istismar edildiği anlaşılmaktadır” değerlendirmesi yaptı.

“SORUŞTURMA AÇILMALI”

Esenler Belediyesi’nin; bu uygulamalarıyla Anayasa’da belirtilen “Kişilerin kanun önünde eşitlik ve kamu hizmetine girmede eşitlik” ilkelerini çiğnediğini, 657 sayılı devlet memurları kanununda belirtilen memuriyete almada sınav şartını ortadan kaldırdığını, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 03 Haziran 2009 tarihli genelgesinde belirtilen özel kalem müdürlüğüne açıktan atama yapılması için aranan ‘bir seçim döneminde çalışabilecek nitelikte olması’ ve Bakanlık’tan izin alma şartlarını yerine getirmediğini belirten Bekaroğlu, TBMM’ye  Bakan Soylu’nun yanıtlaması talebiyle şu soruları iletti:

"SORUŞTURMA AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?"

“- Esenler Belediyesi, Anayasa’da belirtilen eşitlik ilkelerini neden ihlal etmektedir?

- Esenler Belediyesi'nde açıktan atama yapma yoluyla sınavsız olarak devlet memurluğuna alınan bu 19 kişi kimdir? Bunlara hangi özelliklerinden dolayı Anayasayı çiğnemek uğruna ayrıcalık tanınmıştır?

- Esenler Belediyesi'nde açıktan atama yapma yoluyla sınavsız olarak özel kalem müdürlüğüne atanıp, bu görevde 7 ay 11 gün görev yaptıktan sonra Enerji Piyasası Denetleme Kuruluna Kurul üyesi olarak atanan şahıs kimdir? O şahsın Esenler Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğüne atanma işlemi, EPDK Kurul üyeliğine atanması için gerekli olan bazı şartların tamamlanması amacıyla mı yapılmıştır?

- Özel kalem müdürlüğüne açıktan atama yapma hakkının; memuriyete sınavsız giriş için yol olarak kullanıldığı Esenler Belediyesinde konunun muhatapları hakkında inceleme ve soruşturma yaptırmayı düşünüyor musunuz?

- Binlerce genç memuriyete girmek için merkezi veya kurumsal düzeyde açılan sınavlara girerken; özel kalem müdürlüğü kadrolarına açıktan atama yoluyla sınavsız, şartsız olarak memuriyete alma uygulamalarının toplumdaki adalet duygusunu zedelediği muhakkaktır. Buna yol açan uygulamaların önüne geçilmesi için Bakanlığınızca ne gibi tedbirler alınmaktadır? 

- Bu şekilde memuriyete alınan 19 kişiden 18’inin 1 yıldan az süreyle görev yaptığı özel kalem müdürlüğüne açıktan atanıp memuriyete alındıktan sonra başka pozisyonlara atanmak ya da kurum değiştirmek suretiyle Anayasanın, Yasaların ve Bakanlığınızca yayımlanan Genelgelerin dışına çıkılmasına yol açan Esenler Belediye Başkanı ve diğer ilgililer hakkında adli ve idari soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

09 Şub 2021 - 12:42 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.