MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU'NUN AÇIKLAMASINA CEVAP

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu’nun, Kırcami imar planlama sürecine ilişkin açıklamasını, yaptığı kamuoyu bilgilendirmesi ile yanıtladı. Eşgüdüm Kurulu'nun açıklamasında yer verdiği "rant", "siyaset", "oy kaygısı" gibi ifadelerin, "Muratpaşa Belediyesi’nin yanına dahi yaklaşamayacak ifadeler olduğu" vurgulanırken, kurulun," bölgenin imara açılıp açılmamasını yeniden tartıştıracak bir süreci öngörmesini kabul etmenin mümkün olmadığı" belirtildi.

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu’nun, Kırcami imar planlama sürecine ilişkin açıklamasını, yaptığı kamuoyu bilgilendirmesi ile yanıtladı. Eşgüdüm Kurulu'nun açıklamasında yer verdiği "rant", "siyaset", "oy kaygısı" gibi ifadelerin, "Muratpaşa Belediyesi’nin yanına dahi yaklaşamayacak ifadeler olduğu" vurgulanırken, kurulun," bölgenin imara açılıp açılmamasını yeniden tartıştıracak bir süreci öngörmesini kabul etmenin mümkün olmadığı" belirtildi.

Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan kamuoyu bilgilendirmesi şöyle:

"Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu’nun, Kırcami imar planlama sürecine ilişkin yaptığı açıklama dolayasıyla bu bilgilendirmeyi yapma zorunluluğu doğmuştur.

Görüş, öneri ve değerlendirmelerini her zaman önemli bulduğumuz Antalya Eşgüdüm Kurulu’nun Kırcami planlamasında dikkat çektiği 'şehircilik ilkeleri', 'planlama esasları', 'sürdürülebilir sağlıklı kentleşme' kavramları belediyemizin nihai aşamaya getirdiği Kırcami imar plan sürecinde üzerinde titizle durduğu ve asla taviz vermediği değerler ve ilkelerdir.

Antalya kent merkezinde, çepeçevre binalarla çevrilmiş, yaklaşık bin 477 hektar büyüklüğüyle 8 mahallenin tamamını, Fener ve Çağlayan mahallerinin belli bölümlerini içeren Kırcami, kentimizin sürdürülebilir ve sağlıklı gelişmesini, mekan ve yaşam kalitesinin arttırılmasını sağlayacak bir bölgedir. Planlama, başta ulaşım olmak üzere kent merkezinde çözüm imkanı kalmamış birçok sorunun çözümünün imkanını yaratmıştır. 

Muratpaşa Belediyesi, plan sürecinde bölgenin üzerindeki bu baskıyı, ekonomik, sosyal ve şehircilik ilkeleri anlamında son derece doğru bir şekilde tespit etmiştir. Bu tespitler de plana yansıtılmıştır.

Ancak ilgili açıklamada, üst ölçekli planlar hakkında yerel mahkemenin iptal kararının bilimsel ve teknik gerekçeler olarak sunulması, ‘rant’, ‘siyaset’, ‘oy kaygısı’ gibi Muratpaşa Belediyesi’nin yanına dahi yaklaşamayacak ifadelerle son sürecin değerlendirilmesi bizi ziyadesiyle üzmüştür. 

Muratpaşa Belediyesi, bu süreci şeffaf, tarafların katılımına açık planlama anlayışıyla yürütmüştür. Planlamanın her aşaması başta bölge muhtarları, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleriyle paylaşılarak, değerlendirmeler yapılarak ilerlemiştir. Öyle ki, mahkemelerin bilirkişi heyetlerinin planda dikkat çektiği noktalar, olağanüstü meclis toplantıları yapılarak plana işlenmiş, revizyon planlar yapılmıştır. 
Kaldı ki, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davayla iptal edilen planlarla ilişkin mahkeme kararında, Kırcami imar planları tartışılmamıştır. İçişleri Bakanlığı’nın 23 Eylül 2013’te aldığı tarım dışı kullanım amaçlı kamu yararı kararı hakkında Danıştay’da devam eden dava ve Antalya, Burdur, Isparta planlama bölgesini kapsayan Çevre Düzeni Planı’nın henüz tamamlanmamış olması iptale gerekçe olarak sunulmuştur. 

Anılan mahkeme kararı göstermiştir ki, Kırcami imar planları 'şehircilik ilkeleri', 'planlama esasları', 'sürdürülebilir sağlıklı kentleşme' ve 'kamu yararı' kavramları ışığında son derece doğru bir planlamadır. Bilirkişi raporu da bunu bilimsel olarak tespit etmiştir. Zira mahkeme, ilgili kararda planlara ilişkin tek bir söz dahi etmemiştir.

Antalya Eşgüdüm Kurulu’nun söz konusu mahkeme kararını bu boyutunu değerlendirmeden bölgenin imara açılıp açılmamasını yeniden tartıştıracak bir süreci öngörmesini kabul etmek mümkün değildir.

Kırcami, artık bu noktaları geride bırakmıştır.

Kırcami’nin uygulama imar planları hala yürürlüktedir.

Kırcami’de planlama süreci, kentimizin ve komşularımızın geleceğinin yerine kendi ikballerini ikame etmek isteyenlerin ellerine terk edilmeyecektir.  

Sağlıklı kentleşmenin bir dinamiği de kurumlar arasında doğru bir iletişimin kurulmasıdır. Bu iletişimin dönemsel açıklamalarla kurulamayacağı da herkesin malumudur."

21 Oca 2021 - 17:17 Antalya- Yurt Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.