SENDİKA UYARDI: "ORMAN ALANLARININ İMARA AÇILMASI CUMHURBAŞKANI'NIN BİR İMZASINA BAKACAK"

Tarım, Orman Çevre ve Hayvancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Tarım ORKAM-SEN) ormanlık alanların imara açılmasına tepki göstererek, “Cumhurbaşkanı isterse orman alanlarını bir imzayla imara açabilecek” denildi.

Tarım, Orman Çevre ve Hayvancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Tarım ORKAM-SEN) ormanlık alanların imara açılmasına tepki göstererek, “Cumhurbaşkanı isterse orman alanlarını bir imzayla imara açabilecek” uyarısını yaptı.

Orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine ilişkin bir yönetmelik Resmi Gazete'de 6 Ocak'ta yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yürürlüğe giren yönetmeliğe göre 28 Nisan 2018 itibarıyla üzerinde yerleşim yeri olan orman alanlarının, orman sınırları dışına çıkarılmasına karar verildi.

Tarım ORKAM-SEN yöneticileri, bugün sendika genel merkezinde bir açıklama yaparak, “Zaten tartışmalı olan 2/B uygulamalarını bile aratabilecek kadar çok orman alanı, herhangi bir yasal engel ile karşılaşmadan gayet kısa bir prosedür ile orman alanından çıkarılarak rant alanlarına dönüştürülecek ve doğa tahribatı yaşanacaktır" açıklamasını yaptı. Sendikacıların açıklaması şöyle:

TOPRAK BİLE ORMAN SAYILIR: Orman sınırı dışına çıkarma işlemlerine yönelik çeşitli tarihlerde alınmış Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları ise, bu işlemin yapılmasında çok detaylı araştırmaların gerektiğini açıkça ifade etmektedir. Üstelik karar, üzerindeki orman bitki örtüsü yok edilmiş olsa bile, salt orman toprağının orman sayılan yer olduğunun düşünülmesi gerektiğini de vurgulamasına rağmen hukuk-ahlak tanımaz AKP-MHP iktidarı ekolojik kırıma devam etmektedir.

İMARA AÇILACAK ALANA CUMHURBAŞKANI KARAR VERECEK: Değiştirilen yeni yönetmeliğe göre orman alanlarının imara açılmasına Bakanlar Kurulu yerine Çevre Bakanlığı karar verebilecek. Cumhurbaşkanı isterse orman alanlarını bir imzayla imara açabilecek.

ORMANLIK ALAN YERLEŞİM YERİNE AÇILACAK: Yönetmelikte üzerinde en az 5 adet ev, ahır, samanlık, ambar, avlu gibi yapıların bulunduğu ormanlık alanlar ‘yerleşim yeri' olarak tanımlandı. İlk maddede yer alan “Orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen” tanımlaması ile doğal alanlar sadece orman ve ağaç ile sınırlandırılmış, bir bütün olarak ekolojik bir bakış açısı yok sayılmıştır.

ORMAN TİCARİ BİR MEKAN OLARAK GÖRÜLÜYOR: Yönetmelik içinde yer alan “ormancılık faaliyetleri ve ekonomisi” kavramı ile ormanları doğal yaşamın bir parçası olarak değil de ticari bir üretim mekanı olarak görüldüğü yasa ile teyit edilmiştir.

AĞAÇ YOKSA BİNA OLMALI: 2/B uygulamalarında bir yerin orman sınırları dışına çıkarılması için aranan, yerin 1981 tarihinden önce tarım alanına dönüşmüş olması ve halen bu amaçla kullanılıyor olması şartı bu yönetmelikle yok sayılıp, içinde bina veya benzeri yapıların olması şartı getirilmiş ve 28 Nisan 2018 tarihinden önce doğal alanların tahrip edilerek oluşturulan tüm yerleşim yerleri çok kolay bir prosedür ile yasal bir statüye kavuşturularak tahrip edene ikram edilecektir.

YANAN ORMANLIK ALAN İMARA AÇILABİLECEK: Yönetmelikte dikkat çeken hususlardan biri de yanan orman alanlarının, orman sınırları dışına çıkarılması. Oysa ki Anayasa'nın 169’ncu maddesinde açıkça belirtildiği gibi ‘Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz… Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz’

CUMHURBAŞKANI ORMAN DIŞINA ÇIKARILACAK ALANA BİZZAT KARAR VEREBİLECEK: Ormanlık alanlarını düzenleyen yönetmeliğe göre, orman sınırları dışına çıkarılacak alanın, uzman teknik kadrolar tarafından değil Cumhurbaşkanı tarafından belirleneceğini söyledi. Sınırları Cumhurbaşkanınca belirlenen inceleme heyetinde, bu konuda uzman olan ve gerekli donanıma sahip orman kadastro komisyonlarının bulunmayışı, uygulamayı başından tartışılır hale getirecektir.

 

14 Oca 2021 - 17:06 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.