MESUT KOCAGÖZ'ÜN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ EDİLDİ

13 Nisan günü meydana gelen ve 1 kişinin ölümü, 10 kişinin yaralanması ile sonuçlanan teleferik kazası ile ilgili olarak tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’un tutukluluğuna itiraz edildi.

Mesut Kocagöz’ün Avukatı Rıdvan Yıldız, Gazete Grafiti’ye yaptığı açıklamada yaptıkları itiraz ile ilgili şunları söyledi:

"Tutuklama nedeni olarak gösterilen CMK.' nın 100/3 maddesinde sayılan katalog suçlar içerisinde Taksirli suçlar yer almamıştır. Dolayısıyla tutuklama nedeninin bu maddeye dayandırılması yasal dayanaktan yoksun olup yanlış bir değerlendirmedir.
CMK. 3/1 maddesine göre; İşlenen fiilin ağırlığıyla orantılı ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunur.
İsnat edilen eylem Taksirle işlenen bir eylemdir. Somut olayda Mesut KOCAGÖZ' e yüklenebilecek bir objektif isnadiyet söz konusu değildir, zira Genel Müdür olarak kontrol ve özen yükümlülüğünü yerine getirerek tesisin periyodik bakımlarını düzenli yaptırmış ve sorumluluğunu yerine getirmiştir .
Nitekim bu husus Bilirkişi raporunun 1. Sayfasının son paragrafında "2017 yılından itibaren tesise ait iş emri formlarının günlük tutulduğu " şekilde tespit edilmiş ve bu husus sorgu tutanağında şüpheli, Serkan YELLİCE 'nin ifadelerine dayanarak her sene Şubat ve Nisan aylarına tekabül edecek şekilde 3 ay süren Teleferik ağır bakım işlerinin yapıldığı ancak söz konusu kaza öncesinde 15 günlük süre içerisinde yapıldığı şeklinde yer almış ve müvekkilimin tutuklanma nedenlerinden biri olmuştur.
Mesut KOCAGÖZ , Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takdim gereği Kepez Belediye Başkan Aday Adaylığına müracat amacıyla 28 Kasım 2023 tarihinde ANET Gn. Müdürlüğü görevinden ayrılmıştır. Sorgu tutanağında yer alan değerlendirmeye göre Mesut KOCAGÖZ 'ün görevi süresince tesisin 3 ay süren Teleferik ağır bakım işlemleri yapılmış, sadece kaza öncesinde 15 günlük süre içerisinde yapıldığı hususu Mesut KOCAGÖZE' e isnat edilen kusur olarak belirtilmiştir.
Mesut KOCAGÖZ' ün 28 Kasım 2023 tarihinden itibaren kazanın meydana geldiği 13.04.2024 tarihine kadar geçen süre içerisinde zaman yönüyle hiç bir yetkisi ,olayların gelişiminden bir bilgisi ve sorumluluğu söz konusu olamaz.
Nitekim bu husus TCK.20. Maddesinde" Ceza sorumluluğunun şahsiliği " prensibi olarak yer almıştır. Yine Yargıtay'ın uygulamada istikrar kazanmış görüşlerine göre " Bir kimse , kendi hüküm ve tasarruf alanı dışında meydana gelen olayların neticesinden sorumlu tutulamaz."
Oysa ki sorgu tutanağında Mesut KOCAGÖZ döneminde yapılan düzenli ve periyodik 3 aylık periyodik bakımların kaza öncesi yani Mesut KOCAGÖZ' ün Genel Müdür olmadığı döneme rastlamasına rağmen sorumlu tutulması hukuk bilimi ve evrensel hukuk ilkeleri ile açıklanamaz.
Mesut KOCAGÖZ görev süresi içerisinde tesislerde herhangi bir olayın meydana gelmemesi için gerekli hukuki yükümlülüğünü yerine getirmiştir. Bilirkişi raporunun 5. sayfasında yer alan 02.01.2024 tarihli sözleşmelerdeki eksiklikler ANET Genel Müdürü'nün işveren vekili olmasından dolayı kaza ile ilgili eksikliklerde etkisinin olduğu saptamasında bulunulmuştur. Ancak bu Genel Müdür Mesut KOCAGÖZ olamaz, zira o tarih itibariyle görevde değildir, bu nedenle kendisine yönelik bir kusur isnat olunması hukuk ilkeleri ile açıklanamaz.
Şüpheli Serdar TEZCAN Sulh Ceza Hakimliğindeki savunmasında "... Ancak biz şirket olarak hatırladığım kadarıyla 156 kalemlik Tünektepe Teleferiğinin ağır bakımı ile ilgili bir çalışma yapmıştık, ben bu hususu Ahmet Buğra SAMSUNLU' ya bildirdim. Yanlış hatırlamıyorsam, 14 ya da 15 Aralık tarihinde Ahmet Buğra SAMSUNLU 'ya gönderdim. " şeklinde ifade vermiştir .
Bu ifade tutuklanma gerekçesine konu edilen şüpheli Serkan YELLİCE 'nin " Mega Tower olarak 24 Kasım 2023 tarihinde bizim sunduğumuz 159 kalem işten 19 kalemi yapıldı " şeklinde verdiği ifadeye açıklık getirmektedir. Yani şirketin tespit ettiği 159 veya 156 kalem eksiklik ANET Genel Müdürü olan Ahmet Buğra SAMSUNLU'ya şirket sahibi ve yönetim kurulu başkanı Serdar TEZCAN tarafından gönderildiği zaman Mesut KOCAGÖZ görevde değildir, dolayısıyla herhangi bir dahli söz konusu değildir, bu nedenle de sorumluluğu cihetine gidilemez."

16 Nis 2024 - 16:25 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.