SEN MİSİN DEVLETE 21 YIL SONRA DAVA AÇAN

25 yaşındaki Bayburt’lu Ali Buğra Başaran, 2004 yılında henüz 5 yaşında iken kırılan koluna yanlış tıbbi müdahalede bulunulduğu gerekçesiyle açtığı davayı kaybettiği gibi, mahkeme ve avukatlık masrafı olarak 15 bin lira ödemeye mahkum edildi.

SEN MİSİN DEVLETE 21 YIL SONRA DAVA AÇAN
Video için play'e tıklayın

2020 yılında askere alınan Ali Buğra Başarır’ın kolunu fark eden komutanının hastaneye sevk etmesi üzerine yüzde 54 sakatlık tespiti ile askerliğe elverişli olmadığı raporu verildi.

Askerlik yapamayan Ali Buğra Başaran, sol kolunun sakat kalmasına yönelik olarak Bayburt Devlet Hastanesi ortopedi ve Travmatoloji bölümünde 20 yıl önce yapılan operasyonun yanlış tedavi gerçekleştirildiğini iddia ederek Erzurum 1. İdare Mahkemesine  “Fazla hakkı saklı kalmak üzere) maddi ve manevi olarak Sağlık Bakanlığı aleyhine 55 bin liralık tazminat davası açtı.

Sağlık Bakanlığı savunmasında davanın zamanaşımında olduğunu bildirdi.

Başaran’ın  27 Ocak 2023 tarihinde giren adli tıptan alınan raporunda özetle “Davacıya sol humerus lateral kondil kırığı nedeniyle 11/02/2004 tarihinde yapılan ameliyatın endikasyonunun tıbben uygun olduğu, tarihsiz, isimsiz mevcut grafilerde kırık repozisyonunun anatomik olmadığı ancak meydana gelen kırığın lokalizasyonu dikkate alındığında büyüme kıkırdağının etkilendiği bir kırık olduğu, çocukluk çağı dirsek kırıkları özellikle kemik büyümesini sağlayan epifiz adı verilen anatomik bölgeleri ilgilendirmekte olup, her türlü özen ve uygun tedaviye rağmen kaynamama, hareket kısıtlılığı ve gelişimsel deformite ile sonuçlanabileceğinin tıbben bilindiği, dolayısıyla meydana gelen sol kolda hareket kısıtlılığı ile şekilin bozukluğunun söz konusu ameliyatın her türlü dikkat ve özene rağmen oluşabilen komplikasyonu olarak değerlendirildiği, ameliyat sonrası fizik tedavi almış olmasının komplikasyon yönetimi açısından tıbben uygun olduğu, tüm bu bilgiler birlikte değerlendirildiğinde; davacının tedavisinde görev almış doktorların uygulamalarına tıbbi hata atfedilmediği, sağlık hizmetinin yürütülmesinde idarenin organizasyon hatasının tespit edilmediği oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Mahkemenin sonunda ise , “Davacıya uygulanan tetkik, tedavi ve müdahalelerin tıp biliminin genel kabul görmüş ilke ve kurallarına uygun olduğu, sol kolda meydana gelen hareket kısıtlılığı ile şekil bozukluğunun ameliyatın her türlü özen ve dikkat gösterildiği halde dahi oluşabilecek komplikasyon olduğu, bu hali ile davalı idarenin ve personelinin herhangi bir hizmet kusuru oluşturan eyleminin bulunmadığının anlaşılması karşısında, davacının maddi ve manevi tazminat ödenmesi yönündeki talebi reddettiğini” açıkladı.

Mahkeme ayrıca Sağlık Bakanlığının kendisini avukatla savunduğunu belirterek Ali Buğra Başaran’ı 10 bin 500 lira avukatlık ücreti, 3 bin 129 lira 55 kuruş mahkeme giderlerini ödemeye mahkum etti.

Ali Buğra Başaran ise bu karara itiraz ederek, hakkını aramaya devam etti ve dava dosyasını Anaya Mahkemesi'ne taşıdı.

Başaran, istinaf mahkemesinden umutlu olduğunu belirterek “Ben askere gidinceye kadar kolumla ilgili yapılan operasyonlarda bilgim yoktu. Askerde beni çürüğe çıkardıkları zaman doktorların sözlü olarak ‘yanlış tedavi sonucunda sakat kalmışsın’ söylemelerinden sonra beni engelli bırakan doktorlara dava açmak istedim. 20 yıldan bu yana kolumla ilgili, sakatlığımla ilgili bedenen çalışamıyorum bile. Hakkımı sonuna kadar arayacağım” dedi.

03 Nis 2024 - 16:34 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.

11

Musenma - 25 yaşına kadar böyle bir kolla genç olmak zaten yeterince zorken siz birde kalkıp böyle bir karar veriyorsunuz elbet adalet yerini bulacak.elbet

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 10:53
10

Faruk - Adaletiniz batsın !!! Video da görüldüğü gibi komple yanlış bir ameliyat ve yanlış ameliyat sonrası hareket bir insanın sağlığı ile oynamak bu kadar kolay olmamalı bu arkadaşımız ismi bilindik bir kişinin çocuğu olsaydı aynı kararı verebilecek miydiniz acaba yada bu olay devlet hastanesinde olmasaydı sizin doktorlarınız olmasaydı karar aynı olacak mıydı ? Cidden yazıklar olsun adeletini aramayı bırakma dostum gerçekler ve doğru her zaman yolunu bulur ve günyüzüne çıkar .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 21:40
09

Adalet - Kolun durumu ortada mahkemece çağırıp koluma bile bakılmadan beni bir kez dahi dinlemeden neye yönelik kararlar verebiliyorsunuz anlamış değilim herkesin elini vicdanına koyup hareket etmesini istiyorum bizim ulkemiz bizim milletimiz adaleti sağlaması gerektiğini bence unutmuş yada unutturulmus bilemiyorum ben er yada geç adaletin sağlanmasını istiyorum elimden geleni yapacağım gerekirse kanal kanal gezip binna bina gezip başkan başkan gezip durumumu izah edeceğim benim düşüncemi kolumu hayatımı herkese aktarmak için

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 21:36
08

Burhan - Hani nerede adalet? Yanlış ameliyat yaparak kolun işlevini yitirmesi, görünümü bozulması, güçsüzleşmesi ve bu eksikliğin getirdiği maddi manevi hasar. Tüm bunlara rağmen nasıl oluyorda ameliyatı yapan doktor ve hastane suçsuz oluyor? Ben söyleyeyim çünkü mağdur olan kişi gariban kimsenin tanımadığı ve bu vicdansız hükümetin umrunda olmayan kişi olduğu için hastane devlet hastanesi olduğu için adli tıp doktorlarından tut hakimi savcısı oturdukları koltuklarında adaleti doğruyu tecelli etmeyerek korkak ve insanların hakkını yemeyi kendilerine yer edinmiş ve çıkarları için oturdukları koltukları hak etmeyen bunun gibi bir sürü devlet görevlisi olduğu için. Bu olay gibi bir sürü olay var bilinmeyen üstü kapanan, bu adaletsizlikleri herkesin bilmesi duyması lazım. O yüzden bu haberi duyan okuyan her vatandaştan kurumdan rica ediyorum bu haberi duyuralım ve destek çıkalım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 12:53
07

Derya - Siz yıllarca ters bir kolla yaşadınız mı?

Adalet er yada geç yerini bulacaktır..

Siz vicdan muhasebenizden nasıl kurtulacaksınız onu düşünün..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 08:09
06

Duhan Şentürk - Videoda da göründüğü gibi tamamen doktor hatasının olduğu ortada ve açık

Buna rağmen mahkemenin hala doktorda bir kusur yoktur demesi çok saçma bir olay

Orta da mağdur olan bir insan var ve kim bilir bu yaşına kadar neler çekti psikolojik veya manevi olsun

En kısa zamanda sağlık bakanlığı olayı görür ve gereken doğru müdahaleyi yapar umarım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 01:44
02

Adalet - Bu durumun buralara gelmesi bile yanlış bir ananın evladı durumuna bakarmisin hayatı ile oynanmış adalet adalet nerde adalet yardımcı olun devletim milletim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 00:15
01

Bqyburt - Bir cocugun hayatı soz konusu vidyoyu izledim icim acidi geregi yapilsin dogru olan yapilsin adalet saglansin elinizi vicdaniniza koyun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 00:04