"NEWROZ MEYDANI BİR BARIŞ ARAYIŞIDIR"

DEM Parti, 24 Mart 2024 tarihinden gerçekleştireceği Newroz etkinliğine davet için bir basın toplantısı düzenledi.

"NEWROZ MEYDANI BİR BARIŞ ARAYIŞIDIR"
Video için play'e tıklayın

DEM Parti Antalya İl Örgütü binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında Hülya Can, hazırlanan basın bildirisini okudu. Basın bildirisinde şunlara yer verildi.

“Bu yıl 8 Mart'ta alanları dolduran direngen ve mücadeleci kadın arkadaşlarımızdan aldığımız güç ve moralle Newroz kutlayacağız. Üzerinde yaşadığımız dünyada emperyalist güçler; savaş ve çatışmalar üzerinden halklara kaos, yoksulluk, açlık ve ölüm dayatılmaktadır. Ülkemizde ise derinleşen siyasi ve ekonomik krizle birlikte halklarımız: Yoksulluk, sefalet, işsizlik ve açlıkla yüz yüze bırakılmış durumdadır. İktidar bu durumu kabullenmeyen bizlere basi, zulüm ve cezaevlerini reva görmektedir. Ancak 2024 Newroz'unu kapitalist sömürü düzeninin ve onun siyasi bekçisi AKP - MHP iktidarının yarattığı ve halklarımıza dayattığı bu kriz ve kaos ortamını kabullenerek karşılamıyoruz. Bu Newroz'u umudun, mücadelenin ve cesaretin birkaç adım önde olduğunu bilerek karşılıyoruz.

Demirci Kawa mitolojisinde simgeleşen NEWROZ; bin yılların ötesinden taşınıp gelen zalimlere, despotlara karşı halkların direnişçiliğini ve isyancılığını ifade eder. Ezilenler, her çağın ve dönemin Dehaklarına karşı amansız fakat umutla ve cesaretle mücadelelerini sürdürdüler/sürdürmektedirler. Tekçi zihniyete karşı yeni yaşam mücadelesi veren halkların, ezilenlerin, sömürülenlerin, ötekileştirilenlerin ve dışlananların kolektif, dayanışmacı ve kurucu birleşik iradelerinin bayrağını geçmişten geleceğe taşımanın adıdır NEWROZ. Umut budur, umut buradadır ve taptaze ayaktadır. Şimdi bizler; doğa talancısı kapitalizme, faşizme, ataerkil ve erkek egemen sisteme karşı yani tekçi zihniyetin sahiplerine ve sürdürücülerine karşı yeni yaşamın bayrağını taşıyanlar, onun kültürünü yaratanlar, toplumsallığını inşa edenler olarak buradan bir kez daha haykırıyoruz: Newroz, hepimizi birleştiren, bizi "BİZ" yapan büyük insanlık idealinin inşasının, onurun ve özgürlüğün yoludur. Newroz doğanın uyanışı, canlanışı, dirilişi, kendini yeniden yaratışı, özünü tazelemesidir. Doğanın ruhunun ve zekâsının iyileştirici gücünün yine ve yeniden can bulmasıdır. O yüzden her kışın sonu bahardır. O yüzden halklar Newroz'u direnişin ve mücadelenin bayramı olarak yaşar ve kutlar.

Ortadoğu halklarının, ezilenlerinin ve özellikle de Kürt halkının kadim bayramı olan Newroz'u bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Newroz ateşleri etrafında adaletin, eşitliğin, onurun ve barışın güçleri, zorbalığa karşı birleşecek ve kaynaşacağız. Topluma yayılan kayyumlar ve tecrit zulmünü kırarak kararlılığını ortaya koyacak, özgürlüğün ve kazanmanın yolunu açacağız.

Halklarımızın birleşik iradesi, emek, demokrasi ve özgürlük davamızın kazanılmasında yeni bir dönemi başlatacaktır. 2024 Newroz'unun çağrısı ve müjdesi budur.

Bizler, tüm emek ve demokrasi güçlerini, bugünleri ve yarınları için direnişte olan/direnen, özgürlük, hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi yürüten bütün toplumsal kesimleri 24 Mart Pazar günü saat 11.00'de: Kepez Kent Meydanı'nda, (Turgut Özal spor salonu önü) Newroz ateşini harlamaya, direniş halaylarımızda birlikte durmaya davet ediyor/çağırıyoruz.”

“NEWROZ, BİN YILLARDIR VAZGEÇİLMEYEN BİR BAYRAMDIR”

Hülya Can’ın ardından bir konuşma yapan DEM Parti Antalya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Kemal Bülbül de şunları söyledi:

“Zamanımız, bilincimiz, aklımız, dirayetimiz, bilincimiz, direnişimiz, toplumsal barış ve özgürlük arayışımız Newroz ile buluşuyor. Newroz, direnişin, varoluşun, siyaset yapma ve kamusal alana katılma hakkının bin yıllardır vazgeçilmeyen bayramıdır. Bu anlamda, Diyarbakır’da, Van’da İstanbul’da Kürdistan ve Türkiye’nin dört bir yanında ortaya çıkan görkemli Newroz iradesini, coşkusunu, bilincini ve taleplerini Antalya meydanına taşımak gibi bir sorumluluğumuz var.

"NEWROZ MEYDANI BİR BARIŞ ARAYIŞIDIR"

Biz Antalya’da çoğul kültürün tamamına, Türklere, Çerkezlere, Giritlilere, Tahtacılara, inananlara, inanmayanlara, burada bulunan göçmenlere, mültecilere, Rusya’da, Ukrayna’da savaştan akçııp gelenlere diyoruz ki, Newroz meydanı bir barış arayışıdır. Kürt Halkı barış, özgürlük, eşitlik, adalet iradesini Ortadoğu’dan Kafkaslara, Kürdistan’dan Türkiye’nin dört bir yanına, Avrupa’ya kadar gönderiyor.”

“AKP, KÜRT SORUNUNU ÇÖZME İRADESİ GÖSTEREMİYOR”

Konuşmasında, Kürt sorunun çözümü konusundaki tartışmalara da değinen Kemal Bülbül şunları söyledi:

“Bu Newroz, 21 yüzyılın ilk çeyreğinin son Newroz’u olacak. 21 yüzyılın ilk çeyreğinde biz Türkiye’de hala demokrasiye, eşitliğe, adalete, özgür yaşama, ihtiyaç duyar bir şekilde yaşıyoruz. Kürt Halkı olarak hala kültürümüz, dilimiz, kimliğimiz yasaklı ve inkar, nefret, şiddet politikası ile siyaseti yürütmekte ısrar eden AKP, Kürt sorununu çözme iradesi gösteremiyor. Görülüyor ki, bu çürümüş, kokuşmuş, MHP’ye teslim olmuş siyaset anlayışı içerisinde böyle bir irade de gösteremeyecek. Aynı zamanda, Bağdat’ta, Erbil’de, ABD’de yapılan görüşmelerin tamamı, başta Güney Kürdistan ve Rojava olmak üzere Kürt Halkı’nı hedef alan ve neredeyse bir soykırıma tekabül eden bir durum söz konusu.

7 MADDELİK EYLEM PLANI

Son günlerde gündeme gelen Kürt sorunun çözümü tartışmalarına da değinen Kemal Bülbül, yedi maddelik bir eylem planı açıklayarak şunları söyledi:

“Bir yanda, eşitlik, adalet, barış ihtiyacı, diğer yanda da Hükümetin inkar, nefret, şiddet politikası. Bu şekilde yerel seçim ve Newroz buluşuyor. Bu yerel seçim ve Newroz’un buluştuğu noktada, hükümet şöyle bir açıklama yaparsa;

Bir, rehin tuttuğu arkadaşlarımızı serbest bırakırsa; İki, Kürt Halk Önderi üzerinde yürüttüğü mutlak tecrite son verirse, görüşme sağlar ve siyaset yapma, barışın önünü açarsa; Üç, kayyum politikasına son verirse; Dört, sınır ötesi operasyonları durdurursa; Beş, inkar, nefret ve şiddette devam eden politikalarından vazgeçerse; Altı, seçim ortamını demokratik bir şekle dönüştürürse; Yedi, bütün televizyon kanallarını demokratik tartışma ortamına açabilirse, biz sahiden “bu hükümet bir rade gösterebilir” diyebiliriz. Yoksa hükümetin gıyabında, “hükümet bunu çözer, Cumhurbaşkanı şunu çözer” spekülatif yaklaşımların hiçbir sonucu, hiçbir getirisi olmayacaktır.”

İHSAN NERGİS: “SEÇİM ÇALIŞMALARIMIZ BASKI ALTINDA”

Açıklamada DEM Parti Antalya İl Eş Başkanı İhsan Nergis de, Partisinin seçim çalışmalarına polis tarafından taciz yapıldığını söyleyerek tepki gösterdi. Nergis, “Partimizin seçim çalışmalarına dönük olarak, sadece Antalya’da engelleme var. Dün, Konyaaltı sahilinde seçim çalışması yaparken, Terörle Mücadele’den bir polis, provakatif davranışlar sergiliyordu. Dün akşam gittiğimiz bir toplantıda devriye arabası, çakarlarını açmış, toplantı yerine önceden konuşlanmıştı. Terörle Mücadele, önceden orada karakol oluşturmuştu. Bunlar hep çalışmalarımıza engel. Bütün partiler adaylarını tanıtırken, bir tane polisin gölgesini dahi göremezken, bizim aday tanıtımımızda Tomalar, gün boyu caddede gezdi. Binaların üstünden sürekli fotoğraf çekildi. Partimiz ile halkımız arasındaki mesafe açılmaya çalışılıyor. Partisine gönül vermiş, bedel ödemiş bu halk yine partisine sahip çıkar.”

“VALİ YARDIMCISINI ARADIM”

İhsan Nergis, geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili olarak Güvenlikten Sorumlu Vali Yardımcısını aradığını ancak bir sonuç alamadığını da belirttiği konuşmasında, Vali ile görüşmek istedik, programının çok yoğun olduğunu söylediler. Kendisi Vali ise ben de DEM Parti İl Eş Başkanıyım. Benimle görüşmek zorunda. Partimiz engellenmeye çalışılıyor. Evet doğrudur, bizim adaylarımız farklıdır. Bizim adaylarımızın politikası, yaklaşımı, dili bu sisteme karşıdır. Bunlar muhalefet dilini kabullenmiyorlar” dedi.

18 Mar 2024 - 12:30 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.