AHMET DAVUTOĞLU: İLİÇ'TE HALA 9 İŞÇİMİZ ÇIKARILMADI, YÜREĞİMİZ YANIYOR, KİM BUNUN SORUMLUSU? BORULAMA ŞEFİ ASLİ KUSURLU AMA O MADEN İÇİN ‘ÇED GEREKLİ DEĞİL’ DİYE İMZA ATAN BAKAN SUÇLU DEĞİL ÖYLE Mİ?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM'de SaadetGelecek Partisi Grup Toplantısı'nda, İliç’te maden ocağında yaşanan faciayı hatırlatarak, "İliç'te hala 9 işçimiz çıkarılmadı, yüreğimiz yanıyor, kim bunun sorumlusu. 1 hafta geçti, 6 asli kusurlu bulundu. Borulama şefi asli kusurlu ama oraya o maden için ÇED gerekli değil diye imza atan bakan suçlu değil öyle mi? O şirketin yetkilileri suçlu değil öyle mi? Ne zaman biz gerçek suçlu arayacağız? Bugün böyle bir facia karşısında kimse bu altın madenin geliri nedir, ne kadarı Türkiye'de kalıyor bunun hesabı içinde değil. Kim kazanıyor bundan” dedi. Erdoğan’ın Kahire ziyaretini de eleştiren Davutoğlu, “Nerede 'one minute' diyen Erdoğan, nerede meydanları dolduran yüz binler? Erdoğan adına üzülüyorum. Eğer siyasi hırsıyla ‘ben hayatımın sonuna kadar bu makamlarda duracağım’ dememiş olsaydı, onurla ve izzetle 'one minute' demiş bir lider olarak hatırlanacaktı. Ama şimdi ne yapmış olursa olsun Gazze'de Müslümanlar katledilirken İsrail'e çelik, gıda, jet yakıtı gönderen bir lider olarak anılacak" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM'de Saadet- Gelecek Partisi Grup Toplantısı'nda, İliç’te maden ocağında yaşanan faciayı hatırlatarak, "İliç'te hala 9 işçimiz çıkarılmadı, yüreğimiz yanıyor, kim bunun sorumlusu. 1 hafta geçti, 6 asli kusurlu bulundu. Borulama şefi asli kusurlu ama oraya o maden için ÇED gerekli değil diye imza atan bakan suçlu değil öyle mi? O şirketin yetkilileri suçlu değil öyle mi? Ne zaman biz gerçek suçlu arayacağız? Bugün böyle bir facia karşısında kimse bu altın madenin geliri nedir, ne kadarı Türkiye'de kalıyor bunun hesabı içinde değil. Kim kazanıyor bundan” dedi. Erdoğan’ın Kahire ziyaretini de eleştiren Davutoğlu, “Nerede 'one minute' diyen Erdoğan, nerede meydanları dolduran yüz binler? Erdoğan adına üzülüyorum. Eğer siyasi hırsıyla ‘ben hayatımın sonuna kadar bu makamlarda duracağım’ dememiş olsaydı, onurla ve izzetle 'one minute' demiş bir lider olarak hatırlanacaktı. Ama şimdi ne yapmış olursa olsun Gazze'de Müslümanlar katledilirken İsrail'e çelik, gıda, jet yakıtı gönderen bir lider olarak anılacak" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün TBMM'de Saadet- Gelecek Partisi Grup Toplantısı'nda konuştu. Davutoğlu, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

"SÖZÜN HÜKMÜNÜ KAYBETTİĞİ BİR DÖNEMDE SİYASET OLMAZ"

"Erdoğan ve bugünkü iktidar, Türkiye'de her şeyi yıktı, birçok kültürel unsuru zaafa uğrattı ama verdiği en büyük zarar, insanların emin olma duygusunu yok etti. Diyelim ki Ordu'da seçimi yüzde 49 oyla kaybettiler, yüzde 51 oyla da başka bir parti kazandı. Diyor ki; 'Bana oy verenleri bile cezalandırırım'. Bu ülke insanları nasıl güven duyacaklar Cumhurbaşkanlarına, seçtikleri şehreminine? Bütün mesele başarısızlıkların ya da ahlaki çöküşün arkasında emanet duygusunun yok olmasıdır. Sisi'yle yan yana durdu ve 'Kardeşim Sisi' dedi. Bundan 5 sene önce İstanbul sokaklarında 'Seçim iki aday arasında değil Sisi ile Binali arasında' diye insanlara oy kullandırtan bir liderin düştüğü zillet halinin temsilidir. Sözün hükmünü kaybettiği bir dönemde siyaset olmaz.

"SİZİN BÜTÜN YOLSUZLUKLARI MEŞRU KILMANIZI HAZMEDEMİYORUZ"

Siz AYM'nin insan haklarını esas alan bir kararını hazmedemiyorsunuz, bakın biz neleri hazmedemiyoruz. ABD başkanının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı aptal olma diye mektup göndermesini hazmedemiyoruz Erdoğan. Gazze, 100 binlerin bomba altında inlediği bir dönemde Türk limanlarından İsrail'e giden ticaret gemilerini hazmedemiyoruz. Kendi bakanlığına dezenfektan satıp kendi bakanlığını dolandıran bakanları, kendi hastanelerine ayrımcılık yapan ve onları öne çıkaran bakanları hazmedemiyoruz. Nas hükmüdür deyip faizi yasaklamayı dini bir kahramanlık olarak gösterdikten dünyanın en yüksek faizinin fakirin fukaranın sırtına bindirilmesini hazmedemiyoruz. Sizin bütün yolsuzlukları meşru kılmanızı hazmedemiyoruz. Yolsuzluk olan her şey öylesine meşrulaştı ki artık yolsuzluk diye bir fiil kalmadı. Bunlar en büyük ahlaki zararı her şeyi meşrulaştırarak verdiler, milletin hazım kapasitesini genişlettikçe genişlettiler.

"BORULAMA ŞEFİ ASLİ KUSURLU AMA ORAYA O MADEN İÇİN ÇED GEREKLİ DEĞİL DİYE İMZA ATAN BAKAN SUÇLU DEĞİL ÖYLE Mİ"

İliç'te hala 9 işçimiz çıkarılmadı, yüreğimiz yanıyor, kim bunun sorumlusu. 1 hafta geçti, 6 asli kusurlu bulundu. Borulama şefi asli kusurlu ama oraya o maden için ‘ÇED gerekli değil’ diye imza atan bakan suçlu değil öyle mi? O şirketin genel müdürü, yetkilileri suçlu değil öyle mi? Ne zaman biz gerçek suçlu arayacağız? Bu kadar felaket yaşandı. On binlerce vatandaşımız depremde hayatını kaybetti. Büyük müteahhitlere kimse dokunmadı. Bir tek kamu görevlisi suçlu bulunmadı. İstanbul’da bir deprem olsa yine böyle küçük küçük işçileri yetkili görürler de ‘İstanbul’a ihanet ettik’ diyen Cumhurbaşkanı kenara çekilir. Bugün böyle bir facia karşısında kimse bu altın madenin geliri nedir, ne kadarı Türkiye'de kalıyor bunun hesabı içinde değil. Kim kazanıyor bundan?

"ERDOĞAN İSRAİL'E ÇELİK, JET YAKITI GÖNDEREN LİDER OLARAK ANILACAK"

Gazze'de katliam bütün hızıyla devam ediyor ve insanların gitmesini salık verdikleri Refah da bombalanıyor. 30 bini aşkın kardeşimiz hayatını kaybetmiş ve Erdoğan Kahire'de. Niye gidersiniz Kahire'ye, sadece ikili ticaret mi? İspanya başbakanı Kahire'ye Refah'a gitmek için gitti ve Refah'ın kapısının önünde İsrail' e hitap etti. Nerede 'one minute' diyen Erdoğan, nerede meydanları dolduran yüz binler? İsterler ki biz robot gibi onların kervanlarına katılalım, olmayacağız. Bize izah etsinler hala niye ticareti sürdürürler? Çağrıda bulunuyorum, İsrail'le ticareti durdurun da Filistin'deki Avrupa'ya gönderin o yardımları. Erdoğan adına üzülüyorum. Eğer siyasi hırsıyla ben hayatımın sonuna kadar bu makamlarda duracağım dememiş olsaydı, onurla ve izzetle 'one minute' demiş bir lider olarak hatırlanacaktı. Ama şimdi ne yapmış olursa olsun Gazze'de Müslümanlar katledilirken İsrail'e çelik, gıda, jet yakıtı gönderen bir lider olarak anılacak.

"ŞAHSİ HİÇBİR MESELEMİZ YOKTUR AMA BU DEVLETİN İZZETİ BU MİLLETİN ONURU SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA HERKESİ BUNA UYMAYA DAVET EDERİZ"

Türkiye'ye uyuşturucu baronları giriyor değil mi? Dünyadaki bütün kara para aklayıcıları Türkiye'yi yurt edindi öyle mi? Yüz binlerce sığınmacı görüntüsü altında başı bozuk tipler Türkiye'yi doldur öyle mi? Siz onlara bir şey demiyorsunuz, rahmetli şehidimiz Şamil Velseyef'in, Cevher Dudayev'in yakınlarına gücünüz yetiyor öyle mi? Ne zamandan beri kardeşim dediğini Mursi'yi unuttunuz onların yakınlarına verdiğiniz vatandaşlığı iptal ediyorsunuz? Şahsi hiçbir meselemiz yoktur ama bu devletin izzeti bu milletin onuru söz konusu olduğunda herkesi buna uymaya davet ederiz."

 

21 Şub 2024 - 14:36 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.