‘TÜRK AY MİSYONU’NA TEKNOPARK İSTANBUL İMZASI

Teknopark İstanbul’da kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek nükleer endüstri firması olan IRADETS, TÜBİTAK ile iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokol ile IRADETS, ‘Türk Ay Misyonu’ için radyasyon detektörü üretecek. 

Teknopark İstanbul’da kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek nükleer endüstri firması olan IRADETS, TÜBİTAK ile iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokol ile IRADETS, ‘Türk Ay Misyonu’ için radyasyon detektörü üretecek. 

Türkiye’nin teknoloji merkezi Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren IRADETS firması, savunma sanayii, sağlık endüstrisi, malzeme bilimi, uzay ve havacılık sektörlerinde radyasyon etkileşimleri alanlarında ürün, proje ve hizmetler sunuyor. 

IRADETS, TÜBİTAK Uzay ile imzaladığı protokol kapsamında, uzaya gönderilecek elektronik, elektromekanik cihazların, materyallerin ve yaşayan organizmaların yörüngedeki radyasyon ortamının etkilerinden korunması için geliştirdiği ürün ve projeleriyle yer alacak. 

RADYASYON ÖLÇÜMLERİ UZAYDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR 

Dünyada radyasyon düzeyi, atmosferin filtreleme özelliği sayesinde uzaya kıyasla oldukça düşük. Ancak uzayda yürütülen faaliyetlerde yüksek radyasyona maruz kalınıyor. Bu yüksek radyasyon hem uzayda çalışan personel açısından hem de yörüngede faaliyet gösteren cihazlar açısından oldukça yüksek riskler barındırıyor. Bu nedenle radyasyon oranlarının tespiti ve olası etkilerine karşı önlem yöntemleri geliştirilmesi, projelerin devamlılığı açısından son derece önemli bir konu. 

IRADETS tarafından geliştirilen cihazlar uzayda bulunan uydular üzerine uygulanabilecek ve radyasyon alarm sistemi olarak kullanılabilecek. Bu sayede hem yeryüzünde hem de uzayda bulunan yüksek teknolojili cihazların ve personelin güvenli çalışması mümkün olacak, uzay projelerinde yaşanabilecek tehlikelerin önüne geçilecek. 

Uzay ve dünyada radyasyon ölçümü alanında üç farklı noktada faaliyet gösteren IRADETS, uzay radyasyonuna karşı ESA/NASA standartlarına uygun testlerin yapılarak raporlanması, ürettiği radyasyon detektörleri ile personelin kullanacağı elektronik dozimetreler ve radyasyon simülatörleri ile gerek uzayda gerek yeryüzünde organizmalar üzerindeki radyasyonun etkilerini simüle edecek uygulamalar ile Türkiye’nin bu alanda hizmet sunan tek firması konumunda. 

MUHAMMET FATİH ÖZSOY: BİR TÜRK FİRMASININ BU ALANDA YETKİNLİK KAZANMASI MUTLULUK VERİCİ 

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Muhammet Fatih Özsoy, “Derin teknoloji merkezimizde faaliyet gösteren tüm firma ve kuruluşlar, ülkemizin yüz akı projelerinde yer almaya devam ediyor. Projelerin tüm aşamalarında yerlilik ve millilik oranının artmasından duyduğumuz memnuniyeti paylaşmak istiyorum. Son yıllarda uzay faaliyetleri, tüm ülkelerin ve kuruluşların hedeflediği bir nokta. Türkiye olarak biz de aynı amaçla projeler geliştiriyoruz, bu projeler çok katmanlı süreçler. TÜBİTAK ve IRADETS arasında imzalanan protokol son derece önemli. Uzayda gerçekleştirilecek her hamlede radyasyon son derece kritik bir konu. Alanında tek olan firmamızın derin teknoloji merkezimizde faaliyet gösteriyor olmasından ve bir Türk ekibin bu kabiliyete sahip olmasından ötürü gururluyuz. Teknopark İstanbul olarak, küçük-büyük tüm firmalarımıza sağladığımız desteklerin olumlu sonuçlarını almaya devam ediyoruz” dedi. 

Teknopark İstanbul ve TÜBİTAK’ın ortak projeleri şöyle: 

-KÜP-SAT Üzerinde Konumlandırılacak Geniş Enerji Aralığına Sahip Yenilikçi, Çok Amaçlı Parçacık Dedektör Sistemi 

-Madde Radyasyon Etkileşimi Simülatörü (MRADSIM) 

-IMRT, Brakiterapi ve Dış Alan Ölçümlerinde Gerçek Zamanlı, Hassas, 3-D Doz Profili İçin İnovatif Radyasyon Dedektörleri Geliştirilmesi (GZH3DOZ) 

-Uzay Radyasyonuna Karşı Kalifikasyon Testleri Düzeneklerinin Gerçekleştirilmesi (URAT) 

Teknopark İstanbul’da yürütülen projeler ise şunlar: 

-IRADCAM İnovatif Taşınır Tıbbi 3D Gama Kamera Sistemi 

-MRADSIM, Uzay Radyasyonuna Dayanıklılık Analiz Sistemi Geliştirilmesi

-IRADCAL, Tübitak Uzay için geliştirilen, Türk Ay Projesi’nde kullanılacak olan detektör sistemi

ADVERTORİAL YAYIN

 

04 Ara 2023 - 12:36 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.