ADALET KAYA: "BAKANLIĞIN BÜTÇESİNİN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ ÇÜNKÜ BÜTÜN ÇOCUKLARIN EŞİT, ÖZGÜR BİR ŞEKİLDE YAŞAMASININ SAĞLANMASINI İSTİYORUZ"

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2024 yılı bütçe görüşmelerinde; "Bu bakanlığın bütçesinin artırılmasını istiyoruz çünkü bütün çocukların eşit, özgür bir şekilde yaşamasının sağlanmasını istiyoruz. Eşitlik aynılık değil, farklılıkları ile birlikte yaşamak. Neden hala bizim çocuklarımız anadilinde eğitim alamıyor neden zırhlı araçların altında kalıyor" dedi.

HEDEP Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2024 yılı bütçe görüşmelerinde; "Bu bakanlığın bütçesinin artırılmasını istiyoruz çünkü bütün çocukların eşit, özgür bir şekilde yaşamasının sağlanmasını istiyoruz. Eşitlik aynılık değil, farklılıkları ile birlikte yaşamak. Neden hala bizim çocuklarımız anadilinde eğitim alamıyor neden zırhlı araçların altında kalıyor" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nunda bugün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 yılı bütçesi görüşülüyor. HEDEP Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, bütçeyi çocuklara ilişkin politikaları üzerinden değerlendireceğini belirterek özetle şunları kaydetti:

"BİNLERCE ÇOCUK GECE AÇ UYUMAK ZORUNDA KALIYOR, OKULLARDA ÇOCUKLARIN GIDAYA ERİŞİMİ YOK"

"Çocuk yoksulluğu endekslere sığmayacak oranlarda. Binlerce çocuk gece aç uyumak zorunda kalıyor, okullarda çocukların gıdaya erişimi yok. Küçük yaşlarda, denetimsiz ve güvenlikten yoksun koşullarda çalışmak zorunda kalıyorlar. İş cinayetlerinde yaşamını kaybediyor çocukların çoğu. Ücretsiz ve nitelikli eğitim alamıyor. Kürt çocuklar hala anadilinde eğitim alamıyorlar. Yanı sıra okullarda milliyetçi ve militarist bir takım söylemlerle toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren söylemlerle çocuklar bu tür eğitim şiddetine maruz kalıyor, bunu da bir istismar olarak değerlendiriyoruz.

"ÜLKEDEKİ ÇOCUK HAK İHLALLERİ TÜRKİYE'DEKİ AYRIMCILIK HARİTASINI GÖSTERİYOR ASLINDA"

Diyarbakır Barosu'nun Çocuk Hakları Merkezi'nin paylaştığı rapordan birkaç veri paylaşmak istiyorum. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2023 tarihleri arasındaki verileri kapsıyor. Bu tarihler arasında Kürt illerinde en az 48 çocuğun yaşam hakkının ihlal edildiği tespit edilmiş. Rapora göre ayrıca çocukların özgürlüğüne ve güvenliğine yönelik ihlaller sonucu 191 çocuk gözaltına alınmış, 3 çocuk tutuklanmış. Gözatında 2, hapishanelerde 1 ve gözaltı yerleri dışında 16 olmak üzere en az 19 çocuk işkence ve kötü muameleye maruz kalmış. Kolluk görevlileri tarafından gerçekleştirilen yargısız infaz sonucunda 3 çocuk yaşamını yitirmiştir. Resmi hata ve ihmal sonucunda 4 çocuk yaşamını yitirmiş, 254 çocuk ise çeşitli şekillerde yaralanmıştır. Zırhlı araç çarpmasıyla ilgili olaylar çok sistematik şekilde gerçekleşiyor Kürt kentlerinde. Ülkedeki çocuk hak ihlalleri Türkiye'deki ayrımcılık haritasını gösteriyor aslında.

"TAM 10 AYDA 545 MAĞDUR ÇOCUĞA VEKİL ATAMASI YAPMIŞ URFA BAROSU"

Başka bir rapor, Urfa Barosu hazırlamış; cinsel şiddet raporu, sadece 10 aylık bir rapor. Tam 10 ayda 545 mağdur çocuğa vekil ataması yapmış Urfa Barosu. Bu çocukların hemen hemen çoğu ya okul, vakıf, dernek, kuran kursunda aile içi şiddete maruz kalmış çocuklar ama ağırlıklı olarak çoğu aile içinde cinsel şiddete maruz kalmış çocuklar. Bu tek bir ilin verisi, diğer illeri düşünemiyorum. Devletin okullarında ve kuran kurslarında da cinsel istismar gerçekleşiyor, bununla ilgili bir sürü veri var elimde. Mesela Van yatılı okul davası, Milli Eğitim’e bağlı bir okul. Sayısız erkek çocuğu cinsel istismara maruz kaldı ve failler 68 yılla cezalandırıldılar.

"BU BAKANLIĞIN BÜTÇESİNİN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ ÇÜNKÜ BÜTÜN ÇOCUKLARIN EŞİT, ÖZGÜR BİR ŞEKİLDE YAŞAMASININ SAĞLANMASINI İSTİYORUZ"

Özellikle Kürt kentlerinde çocuk ölümlerinin gerçekleşmesinin en önemli nedenleri mensubu olduğunuz iktidarın güvenlikçi politikalar, savaş politikaları ve çocukların şiddetsiz bir yaşam hakkının gözetilememesi. Bunların sonucunda şu ana kadar cezalandırılmış tek bir kamu görevlisinin olmaması, soruşturmanın yürütülmemesi sizin bakanlığınızın konusu değil mi? Dava takibi yapıyor musunuz, yapmıyor musunuz bununla ilgili cevabınız ne olur merak ediyorum. Bu bakanlığın bütçesinin artırılmasını istiyoruz çünkü bütün çocukların eşit, özgür bir şekilde yaşamasının sağlanmasını istiyoruz. Eşitlik aynılık değil, farklılıkları ile birlikte yaşamak. Neden hala bizim çocuklarımız anadilinde eğitim alamıyor neden zırhlı araçların altında kalıyor."

 

22 Kas 2023 - 17:25 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.