TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ: "HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZ; ACİLEN EMEKLİ AYLIKLARINA SEYYANEN ZAM YAPILMASIDIR"

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu'nun, Ankara'da yaptığı toplantının ardından yayınladığı sonuç bildirgesinde, "Hükümete çağrımız; acilen emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasıdır. 2024 yılı yeni bir başlangıç yılı olmalı ve gelecek güvencesi olan emeklilik, Cumhuriyetin 100. yılında hak ettiği yere getirilmelidir" denildi.

TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ: "HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZ; ACİLEN EMEKLİ AYLIKLARINA SEYYANEN ZAM YAPILMASIDIR"
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu'nun, Ankara'da yaptığı toplantının ardından yayınladığı sonuç bildirgesinde, "Hükümete çağrımız; acilen emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasıdır. 2024 yılı yeni bir başlangıç yılı olmalı ve gelecek güvencesi olan emeklilik, Cumhuriyetin 100. yılında hak ettiği yere getirilmelidir" denildi.

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, derneğin 53. kuruluş yıl dönümünde dün Ankara'da toplandı. Kurul, toplantının ardından yayınladığı sonuç bildirgesinde, öncelikle İsrail'in Filistinlilere yönelik devlet terörüne dönüştürdüğü savaşın dünya barışını tehdit ettiği belirtildi. Başkanlar Kurulu'nun, bölgede çocuk, kadın, yaşlı ayırımı yapılmadan çok sayıda insanın ölmesini büyük bir üzüntüyle karşıladığı ifade edilen bildiride, bu zulme karşı bütün ülkelerin ortak tavır alması çağrısında bulunuldu.

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu'nun dün gerçekleştirdiği toplantıda emekli aylıklarının yeniden hesaplanması ve asgari ücrete göre zayıflayan aylıkların güçlendirilmesi talebinin gündeme geldiği belirtilen bildirgede, şunlara yer verildi:

"5 BİN TL HİÇBİR KOŞUL ARANMADAN BÜTÜN EMEKLİLERE ÖDENMELİDİR: Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın gurunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş demokrasilerde olması gereken hakları 100 yıl önce görmüş, dünyada örnek gösterilen bir liderdir. Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu ülkeyi kanlarıyla bizlere emanet eden bütün şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Sosyal güvenlik sistemimizin giderek zayıflatılması, aynı zamanda sosyal devleti de zayıflatmış ve bu süreçte emekliler yoksullaşmıştır. Hükümetin emekli aylıklarını iyileştirme yerine, bir defaya mahsus çalışmayan emeklilere 5 bin TL ödeme yapması Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğundan, 5 bin TL hiçbir koşul aranmadan bütün emeklilere ödenmelidir.

TARIM SİGORTASI ÇİFTÇİLERİMİZİ MAĞDUR ETMİŞ VE ÜZMÜŞTÜR: Tarım sigortasından emekli olanların Ziraat Odası'na kayıtlı olması, 4/b kapsamında sigortalı gibi değerlendirilmesi 5510 sayılı Kanun'da karşılığı olmayan bir düzenlemedir. En fazla yıpranan ve yoksullaşan tarım sigortası emeklilerimize böylesine bir haksızlığın yapılması, çiftçilerimizi mağdur etmiş ve üzmüştür. 

SEÇİM ÖNCESİNDE VERİLEN HİÇBİR VAAT YERİNE GETİRİLMEMİŞTİR: Emekli aylığı hesaplanma sistemi yetersiz kaldığından, aylıklar giderek küçülmüş ve kök aylıkların bir değeri kalmamıştır. Seçim öncesinde verilen hiçbir vaat yerine getirilmemiş; Temmuz 2023 ayında en az aylık ödemesi 7 bin 500 TL'de sabit kaldığından, emekliler muhtaç durumuna düşmüş ve sosyal yardım almak için Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmek zorunda kalmıştır.

HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZ; ACİLEN EMEKLİ AYLIKLARINA SEYYANEN ZAM YAPILMASIDIR: Hükümete çağrımız; acilen emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasıdır. Devlet Bütçesinden, 2024 yılında faize ayrılan 1 trilyon 276,5 milyar TL kaynakla, emeklilerimizin intibakı yapılabilir. 2024 Bütçesi, Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı'nda, emekliler ve çalışanların haklarını koruyacak ve geliştirecek hiçbir hedef bulunmamaktadır. Uygulanan ekonomik politikalar, gelir dağılımını bozduğu gibi, kazanılmış hakları da zayıflatmaktadır. Sigorta mevzuatımız, sil baştan ele alınmalı; gösterge ve basamak sistemine dönülmelidir. Alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olmalı, gösterge ve basamak değerlerine göre aylık bağlama oranları yeniden belirlenmelidir. Bu önerimiz yapılmadığı sürece, emekli aylıklarında eşitlikten söz edilemez. Tam da bugün bu sorunu yaşıyoruz ve prim gün sayılarına ve kazançlarına bakılmadan, emeklilerin önemli bir bölümüne 7 bin 500 TL ödenmektedir. Bu sürdürülebilir bir sistem olamaz. Bu nedenle, 2024 yılı yeni bir başlangıç yılı olmalı ve gelecek güvencesi olan emeklilik, Cumhuriyetin 100. yılında hak ettiği yere getirilmelidir." 

"EMEKLİLERİN İNTİBAK SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR"

Başkanlar Kurulu Bildirisinde çözüm bekleyen talepleri ise şöyle sıralandı:

"- İvedilikle, 2000 sonrası emeklilerimizin intibak sorunu çözülmelidir.

- 5 bin TL ödeme ile ilgili düzenleme yeniden ele alınmalı ve her bir emeklimize ödenmelidir. 

- Emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı. Taban emekli aylığı, asgari ücretle eşitlenmelidir. 

- 1. dereceden emekli olan memur emeklilerimizin 3600 ek göstergeden yararlanması sağlanmalıdır.

- Bayram ikramiyeleri güncellenmeli ve en az aylık ödemesine endekslenmelidir. 

- Emeklilerden alınan sağlık katkı payları kaldırılmalı. Emeklilerimiz; muayene, ilaç bedeli, tetkik ve tedavilerde ilave ücret ödemesi de dahil hiçbir ad altında katkı payı ödemeden, kamu ve özel sağlık kuruluşlarından yararlandırılmalıdır. 

- Vergiler ile birlikte enflasyondan en fazla etkilenen kesim emekliler olmuştur. Bu nedenle, vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme oranları yetersiz kaldığından, yüzde 10’a yükseltilmelidir."

- Emeklilerin konut giderlerinden (doğal gaz, elektrik, kömür ve su faturaları) hiçbir ad altında vergi alınmamalıdır. 

- Evi olmayan ve kirada oturan emeklilerimize kira yardımı yapılmalıdır."

22 Kas 2023 - 15:01 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.