TUĞAMİRAL ZEKİ AKTÜRK: TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ARASINDAKİ DÖRDÜNCÜ TUR ASKERİ GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI, 13 KASIM'DA ANKARA'DA İCRA EDİLECEKTİR

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde yakaladığımız pozitif gündemin sürdürülmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması için çabalarımız devam etmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki dördüncü tur Askerî Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da icra edilecektir" dedi. Bakanlık yetkilileri, son dönemde Orta Doğu'daki ABD üslerine yönelik saldırılara ilişkin ise “Savunma ve güvenlik ile ilgili tüm konuları yakından takip ederek, kendi güvenliğimiz açısından gerekli tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.

TUĞAMİRAL ZEKİ AKTÜRK: TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ARASINDAKİ DÖRDÜNCÜ TUR ASKERİ GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI, 13 KASIM'DA ANKARA'DA İCRA EDİLECEKTİR
TUĞAMİRAL ZEKİ AKTÜRK: TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ARASINDAKİ DÖRDÜNCÜ TUR ASKERİ GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI, 13 KASIM'DA ANKARA'DA İCRA EDİLECEKTİR
+11
Haber albümü için resme tıklayın

MELİS YILDIRIM

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde yakaladığımız pozitif gündemin sürdürülmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması için çabalarımız devam etmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki dördüncü tur Askerî Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da icra edilecektir" dedi. Bakanlık yetkilileri, son dönemde Orta Doğu'daki ABD üslerine yönelik saldırılara ilişkin ise “Savunma ve güvenlik ile ilgili tüm konuları yakından takip ederek, kendi güvenliğimiz açısından gerekli tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık değerlendirme toplantısı yaptı. Aktürk, şunları söyledi:

"IRAK VE SURİYE'NİN KUZEYİ DÂHİL, SON BİR HAFTADA 33 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLMİŞTİR"

"Öncelikle ilke ve düşünceleriyle milletimizin hafızasında ve gönlünde daima yaşayacak, Millî Mücadelemizin başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85’inci yılında rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Millî Savunma Bakanlığı'nın tüm birlik ve kurumları, ülkemizin savunma ve güvenliği için üstlenmiş olduğu tüm görevleri büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadele ve hudut güvenliğinin yanı sıra mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumayı sürdürmektedir. PKK, KCK, PYD, YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 33 terörist etkisiz hâle getirilmiş, böylece yılbaşından bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bin 835’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 39 bin 178’e ulaşmıştır.

"4 KASIM VE 7 KASIM'DA İCRA EDİLEN HAVA HAREKÂTLARI İLE TOPLAM 27 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİR"

Ayrıca, 4 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, 7 Kasım’da ise Gara ve Kandil bölgesinde bulunan terörist hedeflere yönelik icra edilen hava harekâtları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 27 hedef başarıyla imha edilmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.
Irak’ın kuzeyindeki operasyon bölgelerinde aralıksız sürdürülen arama-tarama faaliyetleri kapsamında ise son olarak; Pençe-Kilit bölgesinde, içerisinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunan sığınak ile iki girişi, çok sayıda odası ve muhtelif yaşam malzemelerinin bulunduğu mağara, Pençe-Yıldırım bölgesinde yine içerisinde çok miktarda mühimmat olan 6 sığınak ve girişi el yapımı patlayıcı ile tuzaklanmış, birçok odası bulunan mağara, ayrıca, Hakurk ve Tatasara bölgesinde de içerisinde çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi bulunan 4 katlı mağara tespit edilmiştir. Mağara ve sığınaklarda ele geçirilen piyade ve keskin nişancı tüfekleri, havan ve tüfek mühimmatı, el bombaları, şarjör ve sevk fişekleri ile jeneratör, hilti, matkap ve yaşam malzemeleri METİ Timlerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir.

İstikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanması için çalışmalarımızın devam ettiği Suriye’de, harekât alanlarımızda sağlanan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik teröristlerin taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir. 1 Ocak’tan itibaren birliklerimize 433 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Anında ve misliyle verilen karşılık ile 19’u son bir haftada olmak üzere bin 340 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

"HUDUTLARIMIZDA SON BİR HAFTADA YASA DIŞI YOLLARLA GEÇMEYE ÇALIŞAN 547 ŞAHIS YAKALANMIŞTIR"

Yoğun ve etkin tedbirlerle güvenliği sağlanan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 547 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 2’si FETÖ terör örgütü mensubu olmak üzere 6’sı teröristtir. 3 bin 76 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece, yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 11 bin 521’e yükselmiştir. Bu şahıslardan 396’sı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 566 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 185 bin 205 olmuştur.

"TÜRKİYE VE YUNANİSTAN HEYETLERİ ARASINDAKİ DÖRDÜNCÜ TUR ASKERİ GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI, 13 KASIM 2023 TARİHİNDE ANKARA'DA İCRA EDİLECEKTİR"

Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde yakaladığımız pozitif gündemin sürdürülmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması için çabalarımız devam etmektedir. Bu doğrultuda, Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki dördüncü tur Askerî Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da icra edilecektir.

Ayrıca, öz topraklarını kahramanca bir mücadele ile işgalden kurtaran Can Azerbaycan’ın 8 Kasım Zafer Günü ile 9 Kasım Devlet Bayrak Günü’nü kutluyor; Azerbaycan ile 'iki devlet, tek millet' anlayışıyla kederde ve kıvançta bir ve beraber olmaya devam edeceğimizi vurguluyoruz.

"İSRAİL'İN UYGULADIĞI MEZALİMİN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA İFADE EDİYORUZ"

Türkiye olarak Gazze ile ilgili ilk günden bu yana sergilediğimiz insani ve adaletli tutumumuzu bugün de sürdürüyor, İsrail'in uyguladığı mezalimin kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. İsrail’in sivil nüfusa dikkat etmemesi, Gazze’deki Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan kuşatma ve toplu cezalandırma yolunu tercih etmesi çok ciddi bir endişe kaynağıdır. Türkiye olarak çağrımız; yapılan ateşkes ve barış çağrılarının dikkate alınması, sivillere yönelik saldırı ve operasyonların derhâl durdurulması, Gazze'deki acil ihtiyaçları karşılamak için, ihtiyaç maddelerinin girişine, ve yaralıların çıkışına tahditsiz izin verilmesidir. Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barış mümkün olmayacaktır.

Sayın Bakanımız tarafından; 6 Kasım’da, resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Kazakistan Savunma Bakanı ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirilmiş ve iki Bakan tarafından “2024 Yılı Askerî İş Birliği Uygulama Planı” imzalanmış, 8-9 Kasım tarihlerinde ise Macaristan’a ziyaret gerçekleştirilerek mevkidaşı ile Avrupa-Atlantik güvenliği, ülkelerimizin NATO’ya katkılarının yanı sıra ikili iş birliği ve bölgesel güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulmaktadır.

2024 yılında NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanlığı görevini devralacak İtalya Deniz Kuvvetlerinin eğitimi ve sertifikasyonunu sağlamak maksadıyla gerçekleştirilen Dynamic Mariner/MARE APERTO II tatbikatı ve, NATO Güvence Tedbirleri çerçevesinde Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından Romanya hava sahasında uçuş görevi başarıyla icra edilmiştir. Ayrıca, Katar’da katılımcı ülke silahlı kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek amacıyla Yırtıcı Şahin-5, Balkan ülkeleri silahlı kuvvetleri arasında iş birliği ve birlikte çalışabilirliği artırmak maksadıyla Strong Balkan, ikmal ve lojistik konularında eş güdümü artırmak için NATO Steadfast Foxtrot, NATO Artırılmış Teyakkuz Faaliyetleri kapsamında iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek maksadıyla Adaptive Hussar ve NATO Neptune Strike, Hava Komuta Kontrol usulleri hakkında personeli eğitmek amacıyla Volkan, seferberlik sisteminin denenmesi maksadıyla Yıldırım Seferberlik tatbikatları icra edilmektedir. 14-24 Kasım tarihleri arasında ise Türk SAT ve Pakistan İkbal Timleri arasında müşterek çalışabilirliği geliştirmek amacıyla İstanbul’da Ayyıldız Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır.

Diğer yandan; NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2 kapsamında; Danimarka, Brezilya ve İspanya Deniz Kuvvetlerine ait gemiler tarafından Mersin, İstanbul ve Antalya’ya liman ziyaretleri gerçekleştirilmiş, Arnavutluk Deniz Kuvvetleri gemisi tarafından ise İzmir’e liman ziyareti icra edilmesi planlanmıştır.

"SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI'MIZIN KURULUŞUNUN 38'İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ"

Yerli ve millî savunma sanayimizin gelişimine özgün tasarım ve ileri teknoloji yetenekleri ile büyük katkı sağlayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin etkinlik ve caydırıcılığını artıran Savunma Sanayi Başkanlığı'mızın kuruluşunun 38'inci yıl dönümünü bir kez daha kutluyoruz.
Sonuç olarak gücünü bağrından çıktığı asil Türk milletinin sevgisi ve güveninden alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; kendisine tevdi edilen tüm görevleri, dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da başarma irade ve kararlılığındadır."

MSB KAYNAKLARI: SAVUNMA VE GÜVENLİK İLE İLGİLİ KONULARI YAKINDAN TAKİP EDEREK, KENDİ GÜVENLİĞİMİZ AÇISINDAN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYORUZ

Bakanlık yetkilileri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın Katar ziyaretine ilişkin, Yırtıcı Şahin-5 tatbikatının seçkin gözlemci günü kapsamında gerçekleştirildiğini, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek amacıyla yapıldığını aktardı.

Dördüncüsü yapılacak Türkiye ve Yunanistan arasındaki Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’na ilişkin kaynaklar, toplantının Milli Savunma Bakanlığı’nda yapılacağını belirtti. Kaynaklar, askeri ve sivil heyetlerin katılacağı toplantıda birçok konunun ele alınacağını kaydetti.

İsveç'in NATO üyelik başvurusunun sorulması üzerine yetkililer, takdirin TBMM'de olduğunu belirtti. Son dönemde Orta Doğu bölgesindeki ABD üslerine yönelik saldırıların sorulması üzerine yetkililer, “Savunma ve güvenlik ile ilgili tüm konuları yakından takip ederek, kendi güvenliğimiz açısından gerekli tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.

 

09 Kas 2023 - 12:26 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.