VAHAP SEÇER, BATI İLÇELERİNDEKİ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Muhtarlar Günü’ dolayısıyla Mersin’deki muhtarlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde merkez ilçelerdeki muhtarlarla buluşan Başkan Seçer, bu kez Gülnar’da düzenlenen buluşma programına katılarak, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Mut ve Silifke’deki muhtarlarla bir araya geldi.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Muhtarlar Günü’ dolayısıyla Mersin’deki muhtarlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde merkez ilçelerdeki muhtarlarla buluşan Başkan Seçer, bu kez Gülnar’da düzenlenen buluşma programına katılarak, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Mut ve Silifke’deki muhtarlarla bir araya geldi.

Programa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Koral Ömür, ilçe başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) bürokratları, daire başkanları ve muhtarlar katıldı.

SEÇER: “DEMOKRASİLERİN TEMEL UNSURU MUHTARLARDIR”

Tüm muhtarların ‘Muhtarlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Vahap Seçer, demokrasi deyince ilk akla gelenin muhtarlar olduğuna işaret ederek, “Muhtarın partisi olmaz. Muhtar mahallesinde diğer mücadele edeceği arkadaşlarıyla beraber ismini ortaya koyar, oy ister. Onun için demokrasilerin temel unsuru muhtarlar denir. Bu son derece doğru bir yaklaşımdır. Hepinizin yolu açık olsun” dedi.

Belediye yönetiminde iletişimin önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Seçer, halkla iyi iletişim kurmanın yolunun da muhtarlardan geçtiğini ifade ederek, “Halkla belediye arasındaki iletişimi kuracak, bağlantıyı sağlayacak, köprü vazifesini yapan muhtarlarla belediyenin iyi ilişki kurması lazım. Göreve geldiğimiz günden bu yana buna özen gösterdik. Bu bir irade ortaya koyma meselesi. Belediye başkanı 11 bin çalışanının amirlerine ‘Lütfen muhtarlarla iletişim konusunda hassas olun. Onların telefonuna çıkın. Onların varsa acısı, mutluluğu, sorunu ve her şeyi paylaşın, iç içe olun’ diyecek. Göreve geldiğim günden bu yana arkadaşlarıma söylediğim budur” dedi. 4,5 yıldır muhtarlarla iyi ilişkiler kurduklarını belirten Seçer, bundan sonraki süreçte de bu anlayışın devam edeceğinin altını çizdi.

 “BİRÇOK SIKINTIYA RAĞMEN HİZMETLERİ EN İYİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Batı ilçelerinin kırsal alan yoğunluğu dolayısıyla geçimini tarım ve hayvancılıktan kazandığını aktaran Seçer, bu bölgelere hizmetlerde de buna göre bir yol izlediklerini belirtti. Seçer, “Muhtarlar buralarda bizden güzel yol, temiz su ister. Bizim temel görevimiz de bu, temiz içme suyunu vatandaşa temin etmek. Sulama suyu gibi bir görevimiz yok ama fazlamız olursa kooperatifler aracılığı ile veriyoruz” diyerek bu tür hizmetleri ihtiyaç halinde vatandaşa ulaştırdıklarını vurguladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal politikalar konusunda Türkiye'deki saygın belediye konumunda olduğuna dikkat çeken Seçer, 4,5 yıldır pandemi, deprem ve ekonomik kriz gibi birçok sıkıntıya rağmen hizmetleri en iyi şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti.

“VATANDAŞIMIZ, KÖYLÜMÜZ, ÜRETİCİMİZ TEMİZ YOLLARDA SEYAHAT ETSİN”

Kırsal bölgelerin en ivedi ihtiyaçlarından olan yol yapım ve yenilemede önemli adımlar atarak üreticinin güvenli ve kaliteli yollarda ürünlerini taşımasına olanak sağladıklarını kaydeden Seçer, “7 ilçeye 254 bin ton asfalt döktük. Toplamda 1600 kilometre sathi kaplama yaptık. Çünkü köy ve grup yolları çok. 15 metreden büyük caddeler Büyükşehir’indir. Diğerleri ilçe belediyelerindir. Ama biz görev alanımız olmamasına rağmen vatandaşımız mağdur olmasın diye mümkün olan her yere katkı sunduk. Tüm Mersin’de 1.6 milyon ton asfalt kullandık. Her bölgeye ulaşmaya çalıştık. ‘Vatandaşımız, köylümüz, üreticimiz temiz yollarda seyahat etsin’ dedik” diye konuştu.

“YAPTIĞIMIZ İŞİ TAKİP EDİYORUZ”

Tarımsal desteklere çok önem verdiklerini ve kendisinin de ziraat mühendisi olması dolayısıyla konuya hakim olduğunu belirten Seçer, hangi bölgeye hangi ürün uygunsa tespit ederek üreticilere katkı sunulduğunu söyledi. Seçer, “Birçok kalemde toplamda 1 milyon 250 bin adet fide-fidan dağıttık. Nereye ne uygunsa bunları sağladık ve değerli olması adına bir miktar hibeli verdik. ‘Yüzde 50’sini sen ödeyeceksin geri kalan hibe’ dediğin zaman para verdiği için ihtiyacı kadarını alıyor, yoksa çok kaynak israfı oluyor” dedi. Hayvancılık desteği projesini çok önemsediğinden de söz eden Seçer, 4 yıl içerisinde 121’i kadın olmak üzere 240 haneye, hane başı 25’er tane olmak üzere küçükbaş hayvan desteği verdiklerini aktardı. Projenin Türkiye’ye örnek olacak nitelikte olduğunu söyleyen Seçer, “Önemli olan Tarım Bakanlığı’nın veya belediyelerin proje yazması değil, uygulamaya koyması ve takip etmesidir. Yoksa kaynak israfı olur. Biz yaptığımız işi ‘Bu fidan ekiliyor mu?’ , ‘Bu hayvana bakılıyor mu’ diye takip ediyoruz” diye konuştu.

“BELEDİYE METRO DA YAPACAK GARİBANA DA BAKACAK”

Belediyelerin sadece yol veya bina yapmakla yükümlü olmadığını, vatandaşların hayatını kolaylaştırıcı hizmetlere de imza atması gerektiğini kaydeden Seçer, “Belediye sadece yol bina yapmaz.  Belediye milyarlık proje olan metro da yapar. Ama burada bir ekmeğe muhtaç bir gariban varsa ona da belediye bakacak. Hastası olan bir ev varsa o hastaya bakacak, onun banyosunu, temizliğini yaptıracak. Belediye böyledir. Sosyal devletin, sosyal belediyenin, sosyal belediye başkanının görevi; 7’den 77’ye yoksul, zengin, orta halli, memur, işçi, çiftçi ayrımı yapmadan herkesin ihtiyacına göre hizmet yapmaktır” dedi.  

“KAYNAKLARIN EN AKILCI ŞEKİLDE KULLANILMASI İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

Anamur’dan Erdemli’ye kadar birçok bölgede önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Seçer, Mergin Çayı üzerinden geçen ve 50 yıldır ‘Çileli Yol’ diye bilinen, İç Anadolu'ya kadar ulaşan Mergin Yolu’nda gerekli çalışmaları göreve gelir gelmez tamamladıklarını belirtti. Batı ilçelerinde tamamlanan ve devam eden projelerden söz eden Seçer, Anamur Hali’nin yapımına başladıklarını ve Bozyazı Hali için de Milli Emlak’tan tahsis beklediklerini aktardı. Yıllardır sürüncemede olan Erdemli Hali’ni de göreve gelir gelmez tamamladıklarını aktaran Seçer, “Biz hem güçlü hem de mali disiplini olan bir belediyeyiz. Bu hizmetlerimize devam edeceğiz. Kaynakların en akılcı, en rasyonel şekilde kullanılması için de çok çaba sarf ediyoruz” dedi. Mersin’in Türkiye’nin yaklaşık yüzde 2’lik vergisini ödediğini belirten Seçer, elde dilen gelir ve kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek için çalıştıklarını aktararak, “Önemli olan bu parayı çar çur etmemek. Seçim geliyor diye bina yapılmaz, proje yapılıp milyonlarca lira sokağa atılmaz. Birçok boş hiçbir işe yaramayan böyle binalar var elimizde. Şimdi onları tekrar işlevsel hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

SEÇER, FİNANSMAN SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

MESKİ’nin hizmet ve projelerinden de söz eden Seçer, Anamur Otluca İsale Hattı projesinin hazır olduğunu ancak hala finansman sorunu yaşandığını söyledi. MESKİ’nin su faturası dışında herhangi bir geliri olmadığını ve bu yüzden de projeler için finansman desteği gerektiğine dikkat çeken Seçer, “Biz kredi ya da hibe bulmak zorundayız. İller Bankası iktidar hangi parti olursa olsun herkese eşit hizmet yaparsa sorun yok. Biz bu zorluklar altında MESKİ’yi Türkiye'nin en saygın kurum haline getirdik. Ne yaptığını bilen bir kurumuz ve ciddi kaynaklar da kullanmaya başlıyoruz” dedi. MESKİ’nin 7 ilçe için de kalıcı yatırımları olduğunu söyleyen Seçer, ikinci 5 yıllık görev sürelerinde birçok bölgede kanalizasyon, arıtma tesislerinin inşaatını bitirmiş olacaklarını belirtti.

“KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR CUMHURİYET”

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olması dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan Seçer, “Cumhuriyet çok şey ifade eder. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Bilhassa kimsesizlerin kimsesidir Cumhuriyet.’ Umut ediyorum Türkiye önümüzdeki süreçte demokrasiyi daha da içselleştirir, daha huzurlu bir ülke haline geliriz. Seçimler şaibesiz yapılır, müdahale olmaz. Siyasetin bürokrasi üzerinde etkisi olmaz. Eğer bürokrasi ile siyaset içe girmişse, o toplumda, ülkede sıkıntı var demektir. Ama bunları aşacak kadim bir kültüre ve deneyime sahip bir milletin evladı olarak inançla söyleyebilirim ki, Türkiye geleceği parlak bir ülke, Mersin de geleceği parlak bir memlekettir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Aydıncık ilçesi Yenikaş Mahalle Muhtarı Zeynel Avcı tarafından Başkan Seçer’e çiçek takdimi yapılırken, Anamur İlçesi Akine Mahalle Muhtarı Süleyman Duman tarafından da Seçer’e muz sepeti hediye edildi. Ayrıca Anamur Bahçelievler Mahalle Muhtarı İbrahim Gümüş de Başkan Seçer için yazdığı şiirini etkinlikte okudu. Programda son olarak Başkan Seçer muhtarlar ile aile fotoğrafı çektirdi.

 

 

25 Eki 2023 - 18:01 Mersin- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.