GLOBAL ENGINEER GIRLS, KOSOVA’DA İLK MEZUNLARINI VERDİ 

Limak Şirketler Grubu’nun ‘Global Engineer Girls’ (GEG) girişimi kapsamında kadınların mühendislik alanında eşit koşullarda yer almasını sağlamak ve nitelikli kadın mühendis istihdamını artırmak amacıyla başlattığı proje, Kosova’daki ilk mezunlarını verdi. Programı başarıyla tamamlayan 20 Kosovalı genç öğrenci, 100’den fazla ülkede geçerli olan sertifikalarını başkent Priştine’de düzenlenen mezuniyet töreninde aldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Limak Şirketler Grubu’nun ‘Global Engineer Girls’ (GEG) girişimi kapsamında kadınların mühendislik alanında eşit koşullarda yer almasını sağlamak ve nitelikli kadın mühendis istihdamını artırmak amacıyla başlattığı proje, Kosova’daki ilk mezunlarını verdi. Programı başarıyla tamamlayan 20 Kosovalı genç öğrenci, 100’den fazla ülkede geçerli olan sertifikalarını başkent Priştine’de düzenlenen mezuniyet töreninde aldı. 

Limak Şirketler Grubu, 8 yıldır devam eden ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesini ülke sınırlarının dışına taşımaya devam ediyor. Limak Şirketler Grubu’nun yurt dışında GEG girişimiyle sürdürdüğü proje, Kosova’da ilk mezunlarını verdi. Öğrencilerin mezuniyeti nedeniyle Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlenen törene, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’nın yanı sıra Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ve proje yetkilileri de katıldı. 

Limak Şirketler Grubu’nun Kosova'da UNDP Kosova temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği programı tamamlayan 20 Kosovalı öğrenci, 100’den fazla ülkede geçerliliğe sahip sertifikalarını başkent Priştine’de düzenlenen törende aldı. Akademik başarılarının yanı sıra program içinde yer alan modülleri de tamamlayan öğrenciler bir yıl boyunca eğitim aldı. Dijital iletişim, etkili ekip yönetimi, kişisel marka oluşturma gibi eğitimlerin de yer aldığı programda ayrıca öğrencilere mentörlük verildi, staj imkanı sağlandı. 

Kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki temsilini ve kadın istihdamını artırmayı amaçlayan uluslararası iyilik girişimi Global Engineer Girls, sunduğu eğitim, mentörlük ve kariyer fırsatlarıyla genç kadınların mühendislik alanlarında deneyim kazanmalarına ve kariyer yapmalarına imkân sağlıyor. Erkek egemen sektörlerde kız çocuklarına ve geleceğin kadın mühendislere ilham veren GEG, Kosova’nın yanı sıra Kuveyt, Kuzey Makedonya ve Suudi Arabistan’da da devam ediyor. 

KADINLARA FIRSAT YARATMAK BİZİM SORUMLULUĞUMUZ” 

Programın yurt dışı mezuniyet töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Limak Holding ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, "Global Engineer Girls projemiz, Limak'taki vizyonumuz için gerçekten önemli bir dönüm noktası. Geçtiğimiz yıl boyunca Kosova’daki mühendis kızların kaydettiği ilerlemeyi görmek beni çok heyecanlandırdı, hepsinin önünde parlak bir gelecek olduğuna eminim. Mühendislik, artık erkeklerin dünyası değil. Limak olarak, genç kadınları eğitimlerinde ve kariyerlerinde destekleyerek STEM alanında başarılı olmaları için fırsatlar yaratmaya devam etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Türkiye’den başlayıp yurt dışına çıktığımız bu program ile iş dünyasına nitelikli genç mühendis kadınlar kazandırıyoruz” diye konuştu. 

KOSOVA’NIN GELECEĞİNİ KADIN MÜHENDİSLER İNŞA EDECEK” 

Projeye destek ve ilgileri için Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’ye ve hükümet üyelerine teşekkür eden Ebru Özdemir, şunları söyledi: 

“Genç kadınların iş dünyasında etkin ve güçlü roller almasının önünü açacak bu projeyle Kosova’nın gelecek vizyonuna hayat verecek nesillere katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Genç Kosova Cumhuriyeti’nin geleceğini kadın mühendisler inşa edecek. Limak olarak, Kosova’da yerel iş gücü potansiyelini ‘cinsiyet eşitliği’ perspektifiyle artırmanın ve bugün ilk mezunlarımızı vermenin heyecanını yaşıyoruz. Başarılarından dolayı 20 öğrencimizi de gönülden tebrik ediyorum, artık her biri ülkelerinin geleceğinde çok daha donanımlı olarak rol almaya hazırlar.” 

PROGRAMI GENİŞLETECEĞİZ” 

GEG’in yeni adımlarla gelişeceğinin mesajını veren Ebru Özdemir, “Bu programın farklı yerlerde daima başarıya ulaşmasını sağlayan mentörlere, ailelere ve gönüllülere şükranlarımızı sunuyorum. Bu kolektif çaba, genç kızlarımızın zorlukların üstesinden gelmesine, öz güven kazanmalarına ve tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlıyor. GEG kapsamında dünyanın farklı bölgelerindeki programlarımızla daha fazla öğrenciye ulaşarak cam tavanları yıkmaları için çalışıyoruz. Nitelikli kadın mühendisleri küresel iş dünyasına kazandırmak için programı ve kapsamını genişleteceğiz” dedi. 

GEG Kosova, Limak Kosova ve Kosova'daki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında 2022 yılında kuruldu. GEG Kosova projesi, şu anda Hasan Priştine Devlet Üniversitesi, Ferizaj Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Mitroviça İsa Boletini Üniversitesi olmak üzere mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans programlarını kapsayan üç devlet üniversitesinde devam ediyor.  

Geleceğin kadın mühendislerine ilham vermeyi amaçlayan uluslararası bir hayırseverlik girişimi olan GEG, Limak Şirketler Grubu’nun kültürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir'in STEM'de kadınların temsilini artırmaya bağlılığıyla şekillendi. GEG, genç mühendislik öğrencilerine Türkiye, Kuzey Makedonya, Kosova, Kuveyt, Suudi Arabistan ve ötesinde eğitim, mentörlük ve kariyer fırsatları sunuyor. 

GEG'in öncülü olan Türkiye'nin Mühendis Kızları programı 2015 yılında Türkiye'de başladı. GEG üniversite programı, Türkiye'deki üniversitelerin kimya, inşaat, bilgisayar, elektrik-elektronik, çevre, endüstri ve makine mühendisliği bölümlerine kayıtlı kız öğrencilere destek sağlayarak 931 genç kadına fayda sağladı. Proje, finanse edilen burslar ve yüzlerce profesyonel gönüllünün mentörlüğünün yanı sıra çevrimiçi eğitim programları, sosyal beceriler ve İngilizce dil kursları, stajlar ile Limak'ın şirketlerinde ve ortak şirketlerinde istihdam fırsatlarını da içeriyor.

ADVERTORİAL YAYIN

24 Eki 2023 - 10:30 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.