DEPREMİN YARALARI EKO-OKUL İLE SARILACAK

Dünya Doktorları Derneği, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından yaraları sarmaya devam ediyor. İnsanlara uzun vadeli ve sürdürülebilir insani yardım sağlamak için desteğini sürdüren Dünya Doktorları’nın da yer aldığı STK’lar ile İspanyol, Fransız ve Türk şirketleri, Türkiye'de eko-okullar oluşturmak için Madrid’de bir araya geldi. 

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Dünya Doktorları Derneği, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından yaraları sarmaya devam ediyor. İnsanlara uzun vadeli ve sürdürülebilir insani yardım sağlamak için desteğini sürdüren Dünya Doktorları’nın da yer aldığı STK’lar ile İspanyol, Fransız ve Türk şirketleri, Türkiye'de eko-okullar oluşturmak için Madrid’de bir araya geldi. 

Depremlerden etkilenen Hatay’ın kalbinde yer alan ve geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Antakya bölgesi, 6 Şubat depremlerinin ardından büyük hasar aldı. Kentin yeniden inşa edilmesi ve depremin etkilerinin silinmesi ve Türkiye'de eko-okullar oluşturmak için Dünya Doktorları’nın da içinde yer aldığı çeşitli STK’lar ile İspanyol, Fransız ve Türk şirketleri, 18 Ekim’de İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya geldi. Toplantının amacını, Türkiye'de depremden etkilenen çocuklar için referans eğitim ortamı inşası oluşturdu. 

DEPREMDEN ETKİLENEN 5 MİLYON ÇOCUKTAN 1,6 MİLYONU KONTEYNERLERDE EĞİTİM ALIYOR 

Dünya Doktarları Derneği’nden bugün yapılan yazılı açıklamaya göre; bu eğitim ortamını oluşturmak için Antakya bölgesi tercih edildi. Bu seçim, bölgenin hem depremlerden en çok etkilenen yerlerden biri olması hem de 537 bin 8 çocuğun bu bölgede yaşaması nedeniyle yapıldı. Ayrıca Antakya bölgesinde depremlerden etkilenen 5 milyon çocuktan 1,6 milyonunun konteynerlerde eğitim almaya devam etmesi, bölgede yoğun bir Suriyeli nüfus bulunması ve bu nüfus içinde çocukların oranının yüzde 50 olması da bu seçimin arkasındaki diğer etkenlerden oldu. 

EKOLOJİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKLE BÜTÜNLEŞİK OKULLAR 

Proje kapsamında, bölgede iki adet ekolojik okulun inşa edilmesine karar verildi. Bu okullar, mevcut kültürün korunmasının yanı sıra ekoloji, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlikle bütünleşik alternatif modeller için örnek teşkil edecek. Temel hedef, bu okulları bir eğitim referans modeline dönüştürmek. Bu hedefe ulaşmak için farklı ülkelerdeki şirketler, kuruluşlar ve kamu kurumları arasında kamu-özel sektör iş birliği teşvik edilecek. Hatay Belediyesi okulların inşa edilecekleri arsaları bağışlayacak ve inşa süreci 8 ay sürecek. Okulların yönetim ve bakım faaliyetleri ebeveynler ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın da dahil olduğu yerel yetkililerden oluşan bir danışma kurulu aracılığıyla yürütülecek. Bu proje, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini göz önünde bulunduran, çocuk güvenliğini ve refahını destekleyen okulların tasarlanması yoluyla birebir eğitimin sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlıyor. Destek, her seviyede kaliteli eğitime erişimin sürekli olarak izlenmesi yoluyla sağlanacak. Projenin amacı, geleceğe yönelik bir fırsat olarak bölgedeki yatırımların faydalarını görünür kılmak. Ayrıca projenin bir diğer amacı da afet bölgelerinde ekonomik ve sosyal yaşamın bir an önce normale dönmesi ve yapıların risklere karşı dayanıklı hale getirilmesi için kapsamlı ve bütünsel planlama yapılmasının öncü rolünü üstlenmek. 

OKULLARIN TASARIMI TÜRK MİMARLARDAN 

Depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşa sürecinde kamu özel ortaklığı içeren projelerin geliştirilmesi bölge açısından büyük önem taşıyor. Eko-okul projeleri kapsamında kurulacak okulların ilki 8 bin metrekarelik bir alanda yer alacak. Bu okulda 480 çocuğun ilk ve orta öğretim eğitim ihtiyacı karşılanacak. Okullarda aynı zamanda okul öncesi eğitim bölümü de yer alacak. Fransız kuruluşu Architectes de l'Urgence'ın katılımıyla yapılacak ikinci okul ise 10 bin metrekarelik arsa üzerinde 560 çocuğun barınmasına olanak sağlayacak. Ekolojik ve depreme dayanıklı bir yapı esas alınarak yapılan okulun tasarımını Türk mimarlar Dr. Erden Güven ve Ekin Güven yapacak. 

 

23 Eki 2023 - 12:46 Hatay- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.