MEDYA VE REKLAM YATIRIMLARI İLK 6 AYDA YÜZDE 79 BÜYÜYEREK 45 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Türkiye'de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre yılı ilk 6 ayında reklam yatırımları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79’un üzerinde artarak 45,29 milyar TL’ye ulaştı. Medya yatırımlarında en büyük pay yüzde 65,87 ile dijital medyaya ayrılırken oransal olarak en fazla büyüyen mecralar sırasıyla açık hava, radyo ve televizyon oldu.

Türkiye'de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre yılı ilk 6 ayında reklam yatırımları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79’un üzerinde artarak 45,29 milyar TL’ye ulaştı. Medya yatırımlarında en büyük pay yüzde 65,87 ile dijital medyaya ayrılırken oransal olarak en fazla büyüyen mecralar sırasıyla açık hava, radyo ve televizyon oldu. 

Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2023’ün ilk 6 ayında medya ve reklam yatırımları 45 milyar 290 milyon TL oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79,25’lik bir büyüme yaşanan sektörde medya yatırımları 37 milyar 510 milyon TL olurken; yapım, baskı, reklam veren hizmet bedeli gibi reklam yatırımları ise 7 milyar 780 milyon TL’ye ulaştı.

2023 İLK 6 AYINDA TÜM MECRALAR BÜYÜME GÖSTERDİ

Toplam medya yatırımlarının yüzde 26,02’sini oluşturan TV yatırımları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79,61 oranında büyüyerek 9 milyar 760 milyon TL oldu. Yüzde 40,22 büyüyen basın yatırımları ise 350 milyon TL ile toplam yatırımlar içinde yüzde 0,93’lük bir pay elde etti. Toplam payı yüzde 5,43 olan açık hava yatırımları dönemin en fazla büyüyen mecrası olarak toplam 2 milyar 40 milyon TL’lik hacme ulaşırken, ikinci en hızlı büyüyen radyo yatırımları 580 milyon TL ile yüzde 1,55’lik bir paya sahip oldu. Pandemiden en fazla etkilenen mecralardan olan sinema ise 2023’ün ilk 6 ayında yüzde 60,82’lik bir artışla 70 milyon TL yatırıma erişti. Sinemanın toplam medya yatırımları içindeki payı yüzde 0,19 oldu.

DİJİTAL YATIRIMLAR YÜKSELİŞİNİ KORUYOR, EN BÜYÜK PAY MOBİLDE

2023’ün ilk 6 ayında dijitale yapılan reklam yatırımları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75,59 büyüyerek toplam 24 milyar 710 milyon TL oldu. Böylece dijitale aktarılan bütçe, toplam yatırımların yüzde 65,87’sine erişti. Yatırımların en büyük bölümü gösterim ya da tıklama bazlı uygulamalar ile video formatlara ayrılırken sosyal medya reklamları toplam dijital reklam yatırımlarının yüzde 45,29’unu oluşturdu. Dijital medya reklamlarının yüzde 77’si mobil cihazlarda yapılırken, influencerlarla gerçekleştirilen kampanya, tanıtım ve içerik anlaşmalarının toplam hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla üç katın üzerinde büyüyerek 1 milyar 710 milyon TL’ye ulaştı.

19 Eki 2023 - 18:37 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.