ODTÜ MEZUNU İŞ İNSANLARI DERNEĞİ: "CUMHURİYETİMİZİN İLANININ VE ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 100'ÜNCÜ YILININ COŞKUSUNU YAŞADIĞIMIZ ŞU GÜNLERDE, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NE ALINAN ESERLER COŞKUMUZA COŞKU KATMIŞTIR"

ODTÜ Mezunu İş İnsanları Derneği (OMİD), 18 Eylül’de Suudi Arabistan’da yapılan UNESCO toplantısında Gordion ve 5 caminin Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmasıyla ilgili “Cumhuriyetimizin ilanının ve Ankara’nın başkent oluşunun 100'üncü yılının coşkusunu yaşadığımız şu günlerde, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan bu eserler de coşkumuza coşku katmıştır” açıklamasını yaptı.

ODTÜ Mezunu İş İnsanları Derneği (OMİD), 18 Eylül’de Suudi Arabistan’da yapılan UNESCO toplantısında Gordion ve 5 caminin Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmasıyla ilgili “Cumhuriyetimizin ilanının ve Ankara’nın başkent oluşunun 100'üncü yılının coşkusunu yaşadığımız şu günlerde, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan bu eserler de coşkumuza coşku katmıştır” açıklamasını yaptı.

OMİD, 18 Eylül 2023'te Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılan UNESCO toplantısında Ankara Polatlı'da bulunan Gordion, Ankara'daki Aslanhane Camii, Konya'daki Eşrefoğlu Camii, Kastamonu’daki Mahmut Bey Camii, Eskişehir’deki Sivrihisar Camii ve Afyon’daki Afyon Ulu Camii’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne dahil edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gazi Mustafa Kemal, beraberindeki heyetle birlikte 27 Aralık 1919'da Ankara’ya gelmiş; Ankara’yı jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumu sebebiyle Millî Mücadele’nin sevk ve idare merkezi olarak seçmiştir.

Ankara, Erzurum ve Sivas Kongreleri sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında da birinci ve ikinci Meclislerin kuruluşuna tanıklık etmiş önemli bir merkezdir.

Ankara; Kurtuluş Savaşı boyunca her türlü stratejik kararların alındığı, milletimizin geleceğinin şekillendiği, Milli Mücadele'nin, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma savaşının yönetim merkezi ve o Milli Kuvvetlerimizin başkenti olmuştur.

Ulu Önder, Kurtuluş Savaşı'nın tüm hazırlıklarını, planlama çalışmalarını Anadolu'nun bu küçük kentinde sürdürmüştür. Ankara, 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından 1923’te Cumhuriyet'in ilanına kadar geçen sürede sayısız olaylara sahne olmuştur. Ordusu olmayan bir milletin orduları burada kurulmuş, Kuvay-ı Milliye hareketi düzenli ordular haline getirilmiştir. Her türlü lojistik, bu küçük şehirde Ulu Önder, silah arkadaşları ve O’na güvenen Anadolu halkı tarafından oluşturulmuştur. Kurulan ordular, İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, Kocatepe’de düşmanı bozguna uğratmış; O’nun 'Düşman Anadolu’nun Harimi İsmetinde boğulacaktır' sözüne uygun olarak Yunan Kuvvetlerini Anadolu’nun bağrından söküp atarak İzmir’de denize dökmüştür.

Kurtuluş Savaşı'nda, 23 Ağustos 1921-13 Eylül 1921 tarihleri arasında gerçekleşen Sakarya Meydan Muhaberesi, 26 Ocak 1699’da yapılan Karlofça Antlaşması sonrası tam 222 yıldır Anadolu’ya doğru ilerleyen ve Ankara yakınına kadar gelen düşmanın durdurulduğu bir dönüm noktası olarak tarihe geçmiştir. Ve 30 Ağustos 1922'de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'mız tamamlanmıştır.

Yurdumuzun düşmanlardan temizlenmesi ile temelleri atılan yeni ulus devletin kuruluş aşaması yine bu şehirde oluşturulmuş; 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanından önce 13 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen yasa teklifinin kabul edilmesiyle yeni kurulmakta olan Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine şahitlik etmiş ve bunca önemli olayın yaşandığı bu şehir tarihte de Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Galatlar ve Romalılar gibi birçok uygarlığa yurt olmuştur. Selçuklular ve Osmanlı döneminde önemli bir merkez olarak kalmış, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise Ankara vilayeti olmuştur.

Yaşanan bu tarihi süreç içinde adı geçen uygarlıkların bölgeye bıraktığı eserler ise başkentimizin ve çevresinin önemini dünya tarihi ve turizm açısından daha da artırmaktadır.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 18 Eylül 1923 tarihinde gerçekleştirilen UNESCO Dünya Mirasları Komitesi'nin 45. genişleme toplantısında, Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer alan ve en önemli Frig kentlerinden birisi olan Gordion; Anadolu’nun Ortaçağ Dönemi Ahşap Hipostil Camiileri kapsamında Ankara’daki Arslanhane Camii; Konya’daki Eşrefoğlu Camii; Kastamonu’daki Mahmut Bey Camii; Eskişehir’deki Sivrihisar Camii ve Afyon’daki Afyon Ulu Camii ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınmıştır.

Cumhuriyetimizin ilanının ve Ankara’nın başkent oluşunun 100'ncü yılının coşkusunu yaşadığımız şu günlerde, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan bu eserler de coşkumuza coşku katmıştır.

Ata’mızın bizlere söylediği Gençliğe Hitabe'den aldığımız görevle; Ata’mızın ve devrimlerinin izinde yürürken, üzerimize düşen görev, bize emanet edilen bütün değerlerimize sahip çıktığımız gibi ülkemizin tarihi varlıklarına da sahip çıkmak, korumak ve geleceğe taşımak olmalıdır.”

 

 

 

 

09 Eki 2023 - 11:55 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.