VAHAP SEÇER, 4. MERSİN PATİ FESTİVALİ’NDE HAYVANSEVERLERLE VE CAN DOSTLARLA BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Dostlarla Festival Keyfi’ sloganıyla bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’ne katılarak hayvanseverlerle ve can dostlarla bir araya geldi. 2019 yılından bu yana hayvan sahiplendirmeyi teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’nde Başkan Seçer, ‘Satın Alma Sahiplen!’ vurgusu yaptı. Seçer, festivalde ayrıca; daha önce sahiplendiği can dostu Karamel ile birlikte bir gösteriye imza attı. Gösteri, hayvanseverler tarafından ilgi ile izlendi.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Dostlarla Festival Keyfi’ sloganıyla bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’ne katılarak hayvanseverlerle ve can dostlarla bir araya geldi. 2019 yılından bu yana hayvan sahiplendirmeyi teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Mersin Pati Festivali’nde Başkan Seçer, ‘Satın Alma Sahiplen!’ vurgusu yaptı. Seçer, festivalde ayrıca; daha önce sahiplendiği can dostu Karamel ile birlikte bir gösteriye imza attı. Gösteri, hayvanseverler tarafından ilgi ile izlendi.

Başkan Seçer,  festival kapsamında ilk olarak, can dostu Karamel ve hayvanseverlerle birlikte ‘Köpek Oyun Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Başkan Seçer, hayvanseverler, Karamel ve diğer patili dostlar ile birlikte Köpek Oyun Parkı’nı gezdi. Köpek Oyun Parkı, 200 metrekarelik bir alanda, Mersinli köpek sahiplerinin özellikle sahil bölgesinde köpeklerini gezdirdikleri sırada köpeklerin enerjilerini atabilmeleri için tasarlandı. İçerisinde rampa ve köpek oyun alanları yer alıyor.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNDE HAYVAN HAKLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Açılışın ardından Başkan Seçer, Karamel ve hayvanseverler, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde sahil boyunca Fenerbahçe Meydanı’na kadar bir kortej yürüyüşü yaptı. Hayvanseverler ellerinde, “Hayvanlara Karşı Acımasız Olan İyi Bir İnsan Olamaz”, “Onlar Bize Emanet”, “Hayvanlara Şiddete Hayır”, “Onlar Sahipsiz Değil”, “Sahiplen, Terk Etme” yazılı pankartlar taşıyarak, hayvan hakları konusuna dikkat çekti.

SEÇER: “MERSİN’İ ÇOK SEVİYORUZ”

Gün boyu süren etkinliklerde, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkanı Nesrin Çıtırık, Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları ile hayvan hakları dernekleri ve kulüplerin temsilcileri yer aldı.

Konuşmasına kentin güzelliklerini anlatarak başlayan Başkan Seçer, Mersin’in Türkiye’nin en güzel, en nadide ve en müstesna yeri olduğunu söyledi. Ülkedeki hiçbir kentin Mersin gibi hem Türkiye’nin hem de komşu ülkelerin yükünü çekmediğini aktaran Seçer, “Yine de tertemiz, pırıl pırıl bir kent olacak. Huzur, kardeşlik ve barış içerisinde insanlar yaşayacak. Bunun örneği yok. Mersin’i çok seviyoruz. Çok daha fazla seveceğiz. Herkese Mersinliyiz dedirteceğiz. Burada yaşıyorsak, havasını teneffüs ediyorsak, mutluysak ve geleceğe umutla bakıyorsak hepimiz Mersinliyiz. Mersinliliği kafamıza yazacağız” dedi.

“KÖPEK OYUN PARKI’NIN 200 METREKARELİK BİR ALANDA İLKİNİ YAPTIK”

Pati Festivali’nin 4’üncüsünü yaptıklarını ve asıl amacın sahiplenmeyi teşvik etmek olduğunu belirten Seçer, sevgi ve şefkatin çok güzel duygular olduğunu söyledi. Kendisinin 2 tane köpek sahiplendiğini ve herkesi de bir can sahiplenmeye davet ettiğini dile getiren Seçer, hayvanseverlerden gelen yoğun talep üzerine Köpek Oyun Alanı’nı açtıklarını kaydetti. Seçer, “200 metrekarelik bir alanda ilkini yaptık. Rağbet görürse yenilerini de yapabiliriz. İstemesi sizden, yapması Vahap Başkanı’nızdan. Biz boşuna gelmedik. Bana ‘Başkanlık seni yormuyor mu?’ diye soruyorlar. Ben de ‘Zaten Başkanlık isteme makamı değil, istenme makamı. Herkes bir şey isteyecek, sen yapacaksın’ diye cevap veriyorum. Öyle yan gel yat, Başkanlık yap; yok öyle şey” diye konuştu.

“KADROMUZU HER GEÇEN GÜN ZENGİNLEŞTİRİYORUZ”

Geçtiğimiz günlerde ‘Sokak Hayvanları Çalıştayı’ yaptıklarını aktaran Seçer, bu çalıştayın güzel ve canlar adına önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Göreve geldiği günden itibaren Büyükşehir Belediyesi’nin geçici barınma evlerinden toplam 7 bin 108 hayvanın sahiplenildiğine dikkat çeken Seçer, bu rakamı kat kat artırmak istediklerini kaydetti. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Geçici Bakımevleri hakkında da katılımcılara bilgi veren Seçer, “Göreve geldiğimizde Kaşlı ve Bozyazı Bakımevlerimiz vardı, Silifke’yi de buna ilave ettik. İhtiyaç halinde bu sayıları da artırmaya devam edeceğiz. 1 adet hayvan ambulansımız varken, şu anda 5 adet hayvan ambulansımız var. Ekipmanımız, ekiplerimiz, veterinerlerimiz ve teknikerlerimiz var. Kadromuzu her geçen gün zenginleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

SEÇER’DEN İŞ BİRLİĞİ VURGUSU: “BİRBİRİMİZİN ÖNÜNE ENGEL DEĞİL, KATKI SUNAN OLMALIYIZ”

Sokak hayvanlarının yaşam mücadelesinde tüm hayvanseverlerin Büyükşehir’e destek olması gerektiğinin altını çizen Seçer, “Bu işi hep beraber yapmalıyız. Birbirimize yardımcı olmalıyız. Birbirimizin önüne engel değil, sadece eleştiren değil, katkı sunan olmalıyız. Belediye Başkanınız olarak bu konuda makul olan her türlü projeyi yapmaya, her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki bizimle iletişim kursunlar, bunu canı gönülden samimiyetle yapsınlar ve bizlere destek olsunlar” dedi.

2019 yılından itibaren 7 bin 575 kedi ve 15 bin 430 tane köpeğin kısırlaştırılmasını sağladıklarını belirten Seçer, Mezitli’de faaliyet göstermek üzere ‘Kedi Kısırlaştırma Merkezi’ projesini hazırladıklarını ve kısa süre içerisinde hizmete açılacağını kaydetti. Kısırlaştırma oranının artması gerektiğine dikkat çeken Seçer, “Kısırlaştırma olayını daha yoğun, ciddi ve sistemli hale getirmek zorundayız. Bunu önleyemezsek bu konudaki sorunların önünü alamayız. Yerel yönetimlerle hayvanseverlerin iş birliği sonucunda bu konuda her türlü güçlüğün üstesinden geleceğimizi de gayet iyi biliyoruz” diye konuştu. Seçer, konuşmasının sonunda katılımcılara Büyükşehir Belediyesi’nin sahiplendirme standından kedi-köpek sahiplenmeleri çağrısında bulundu.

ÇITIRIK: “HAYVAN SEVGİNİ ANLATAN, AŞILAYAN ÇOK ÖNEMLİ BİR FESTİVAL”

HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık, bu yıl 4’üncüsü gerçekleşen Pati Festivali’nin yalnızca eğlence ve hoşça zaman geçirme etkinliği olmadığını ve barınaktan hayvan sahiplenmenin, hayvanlara merhamet etmenin ve çocuklara hayvan sevgisini aşılamanın önemini anlatan bir etkinlik olduğunun altını çizdi. Organizasyonun düzenlenmesine öncülük eden Başkan Seçer’e teşekkür eden Çıtırık, “Ekip oluşturmak bir maharet, yürek ve vizyon işidir. Sevgili Başkanım, siz bunu başardınız. Ben istiyorum ki Türkiye'deki bütün belediyeler ve bütün belediye başkanları bu vizyona, bu bakış açısına sahip olarak bu tür toplantıları ve festivalleri yapsınlar. Başkanımız Vahap Seçer, iyi ki varsınız, iyi ki Mersin’e geldiniz. Mersin’de sizinle çok şey değişti” dedi.

SEÇER’İN, CAN DOSTU KARAMEL İLE YAPTIĞI GÖSTERİ İLGİ İLE İZLENDİ

Konuşmaların ardından ‘Hayvan Sevgisi’ temalı resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Başkan Vahap Seçer, Mersin Milletvekili Gülcan Kış ve HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık tarafından verildi. Ödül töreninin ardından Başkan Seçer, Karamel ile birlikte etkinlik alanında gösterilerini sergiledi. Başkan Seçer’in, can dostu Karamel ile yaptığı gösteriye Mars K9 Köpek Okulu sahibi ve Büyükşehir Belediyesi Barınak personeline köpeklerle ilgili eğitimler veren Uzman Köpek Eğiticisi Rasim Tekin de eşlik etti. Gösteri Mersinli hayvanseverler tarafından ilgi ile izlenirken, büyük alkış aldı. Gösterinin ardından Seçer, alanda kurulan stantları gezip, hayvanseverlerle, can dostlarla ve çocuklarla bir araya geldi.

CAN DOSTLARLA HAYVANSEVERLERİ BULUŞTURAN PATİ FESTİVALİ, BU YIL DA RENGÂRENK GEÇTİ

Hayvanseverlerin ihtiyaçlarına yönelik ve küçük işletmelerin stant açtığı 4. Mersin Pati Festivali’nde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Mars K9 Köpek Okulu ve Patidogya Köpek Eğitim Merkezi tarafından köpeklerle yapılan gösteriler büyük ilgi gördü. Festivalde gün boyunca ‘Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme Etkinliği’ de yapılırken, Büyükşehir Belediyesi’nin barınağından festivale getirilen kedi ve köpekler yeni ailelerini buldu.

Festivalde, ayrıca gün boyu çocuklar için fide dikimi, dans ve eğitimler, boyama, çocuk arama kurtarma parkuru, resim sergisi gibi etkinlikler de yer aldı. Festivalde doyasıya eğlenen çocuklar, kendileri için yapılan etkinliklerle eğlencelerini 2’ye katladı. Festivalin akşam saatlerinde ise Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve ardından sahne alan Loca The Band grubu, katılımcıları eğlenceli şarkılarla coşturdu.

 

 

09 Eki 2023 - 09:45 Mersin- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.