BAKAN GÖKTAŞ: “43 İLDEKİ HUZUREVİ VE ÇEŞİTLİ MERKEZLERDE TOPLAM 1923 YAŞLIMIZA DİJİTAL VE FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERİLDİ”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Bugüne kadar 43 ildeki huzurevi ve çeşitli merkezlerde toplam 1923 yaşlımıza Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimi verildi. Kuruluşlarımızdan hizmet alan yaşlılarımızın gönüllü olarak katıldığı ücretsiz eğitimleri diğer illerimizde de yaygınlaştırılarak sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Bugüne kadar 43 ildeki huzurevi ve çeşitli merkezlerde toplam 1923 yaşlımıza Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimi verildi. Kuruluşlarımızdan hizmet alan yaşlılarımızın gönüllü olarak katıldığı ücretsiz eğitimleri diğer illerimizde de yaygınlaştırılarak sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlığın yürüttüğü Yaşlılara Yönelik Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimleri ile ilgili açıklama yaptı.

"BAKANLIK OLARAK YAŞLILARDA DİJİTAL VE FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMLERİ ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİK”

Bakan Göktaş, Bakanlık olarak aktif ve sağlıklı yaşlanma vizyonu doğrultusunda yaşlı vatandaşların gelişen dünyaya uyum sağlamaları amacıyla dijital becerilerini güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Dijitalleşmenin günlük hayat içerisinde giderek yaygınlaştığı günümüzde, yaşlı bireylerin ihtiyaç duyacağı teknolojik yaklaşımları tanımaları, öğrenmeleri ve kullanmaları her zamankinden daha büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda bakanlık olarak yaşanan güncel ve teknolojik gelişmelerle her türlü ihtiyacın çevrimiçi yollarla sağlanmasıyla beraber Yaşlılarda Dijital ve Finansal Okuryazarlık eğitimleri çalışmalarına hız verdik” ifadelerini kullandı.

"43 İLDEKİ HUZUREVİ VE ÇEŞİTLİ MERKEZLERDE TOPLAM 1923 YAŞLIMIZA DİJİTAL VE FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERİLDİ”

Yaşlı bireyler ve ailelerinin sosyal hayata katılımlarını artırmak, bağımsız yaşam becerilerini dijital teknolojik enstrümanlar ile geliştirmek, yaşam kalitelerini artırmaya yönelik uygulamaları teşvik etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Bakan Göktaş, şunları söyledi:

“Yaşlı bireylerin dijital ve finansal okuryazarlık yetkinliklerine yönelik hazırlanan eğitim programımız ilk olarak pilot il seçilen İstanbul’daki 5 huzurevinde 2021 yılında başladı. Daha sonra geliştirilen programlarla hız verilen eğitimler kapsamında bugüne kadar 43 ildeki huzurevi ve çeşitli merkezlerde toplam 1923 yaşlımıza Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimi verildi. Yaşlı bireylerin ihtiyaç duyacağı teknolojik yaklaşımları tanımaları, öğrenmeleri ve kullanmaları amacıyla Bakanlığımıza bağlı huzurevlerinden hizmet alan yaşlılarımıza yönelik dijital okuryazarlık eğitimlerine devam edeceğiz. Kuruluşlarımızdan hizmet alan yaşlılarımızın gönüllü olarak katıldığı ücretsiz eğitimleri diğer illerimizde de yaygınlaştırılarak sürdürmeyi hedefliyoruz.”

"TEKNOLOJİ ODALARIMIZ, HUZUREVİ SAKİNLERİNE SEVDİKLERİYLE BİR ARAYA GELME İMKANINI TANIYOR”

Bakan Göktaş, Bakanlığa bağlı huzurevlerinden hizmet alan yaşlıların dijital okuryazarlığını geliştirmek ve teknolojiye uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için hazırlanan “Dijital Bahar Projesi” kapsamında ise mevcut durumda Ankara, İstanbul, Aydın, Bursa, İzmir, Osmaniye, Samsun, Erzincan illerindeki 9 huzurevinde 10 Dijital Bahar Odasının hizmet verdiğini bildirdi. Göktaş, “Teknoloji odalarımız, huzurevi sakinlerine sevdikleriyle bir araya gelme imkanını tanıyor. Büyüklerimizin bu odalarda teknolojik araçları ve interneti aktif kullanarak uzaktaki sevdikleriyle görüşebilmesi, buluşabilmesi, sesini duyabilmesi, görüntüsünü görebilmesi bizi de mutlu ediyor.” dedi.

 

10 Eyl 2023 - 11:00 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.