İSTANBUL’DA 16-17 KASIM’DA, “YEREL YÖNETİMLER, GIDA GÜVENCESİ VE KENTSEL TARIM: KÜRESEL VE ULUSAL SEÇENEKLER” KONGRESİ DÜZENLENECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile İstanbul Arel Üniversitesi’nin iş birliğiyle 16-17 Kasım tarihlerinde, “Yerel Yönetimler, Gıda Güvencesi ve Kentsel Tarım: Küresel ve Ulusal Seçenekler” temasıyla kongre düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile İstanbul Arel Üniversitesi’nin iş birliğiyle 16-17 Kasım tarihlerinde, “Yerel Yönetimler, Gıda Güvencesi ve Kentsel Tarım: Küresel ve Ulusal Seçenekler” temasıyla kongre düzenlenecek.

İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile İstanbul Arel Üniversitesi’nin iş birliğiyle “Yerel Yönetimler, Gıda Güvencesi ve Kentsel Tarım: Küresel ve Ulusal Seçenekler” temasıyla kongre düzenlenecek. 16-17 Kasım tarihlerinde yapılması planlanan kongrenin komitesinden yapılan açıklamada, sağlıklı gıda ürünlerine uygun fiyatlarla erişim giderek zorlaştığına ve gıda ürünlerinin fiyatlarındaki orantısız artışların yanında uzak bölgelerden tedarik, tedarik zincirine yeni halkalar eklenmesi ve ulaşım masraflarının artmasının, sorununun başta büyük kentler olmak üzere kentsel yerleşmelerde yaşamsal sorunlardan biri haline getirdiği vurgulandı. Bu sorunun küresel bir nitelik kazandığı da belirtilirken başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin kentlerinde başlı başına bir sorun haline geldiğine dikkat çekildi.

8 KONU BAŞLIĞI ELE ALINACAK

Bu bağlamda yaşanan sorunlar sıralanırken iki gün boyunca, yüz yüze ve ücretsiz yapılacak kongrede şu konuların ele alınacağı açıklandı:

“- Küresel, ulusal ve kentsel gıda sorunları bağlamında kentsel tarım tipolojileri ve kentsel tarımın sağlayabileceği çeşitli faydalar da dahil olmak üzere konu hakkında tespitler ve öneriler.

- Dünyada kentsel tarım uygulamaları.

- Türkiye’de kentsel tarımın kapsayıcı, sürdürülebilir ve yenilikçi bir şekilde yapılması için merkezi ve yerel yönetimlerce mevzuat ve teşvik düzenlemeleri dahil yapılması gerekenlerle ilgili önerilerin tespiti.

- Uluslararası iş birliği imkânlarının araştırılması.

- Kamu ve özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve yurttaşların kentsel uygulamalarının sunumu ve fikir alışverişi.

- Türkiye’de Büyükşehir Yasası’nın bir sonucu olarak il sınırları ile tanımlanan kentsel alanın tarımsal faaliyetler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi.

- Hobi bahçeleri ve benzeri türden son döneme ilişkin yeni arayış ve uygulamaların kentsel tarım yaklaşımı açısından değerlendirilmesi.

- Kentsel alanda yapılaşma baskısı ve saçaklanma süreçlerinin tarım ve kentsel tarım açısından değerlendirilmesi.”

BİLDİRİ ÖZETLERİ 10 EKİM’E KADAR GÖNDERİLEBİLECEK

Kongre için ayrıca bildiri özetleri de en geç 10 Ekim’e kadar [email protected] ve [email protected] mail adreslerine word belgesi olarak gönderilebilecek. Tebliğ sunulabilecek konu başlıkları da şöyle sıralandı:

“- Küresel, Ulusal ve Kentsel Gıda Sorunları Bağlamında Kentsel Tarım

- Dünyada Kentsel Tarım

- Türkiye’de Kentsel Tarım Mevzuatı ve Yerel Yönetimlerin Uygulamaları

- Türkiye’de Kentsel Tarım ve Yerel Yönetimlerin Uygulamaları

- Kentsel Tarımda Özel Sektör, STK, Vatandaş Uygulamaları

- Kentsel Tarım, Girişimcilik ve Gastronomi.”

KONGRE BAŞKANLIĞINI BOZACIOĞLU VE ATALIK YAPACAK

Kongrenin başkanlığını İstanbul Arel Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Dr. Öğr. üyesi Selma Şekercioğlu Bozacıoğlu ve İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık yapacak. Koordinatörlüğünü ise İstanbul Arel Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Prof. Dr. Oktay Bingöl’ün üstleneceği kongrenin düzenleme kurulunda çok sayıda üniversiteden akademisyen yer aldı.

09 Eyl 2023 - 11:36 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.