NUMAN KURTULMUŞ: "TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'IN ORTAK ÇALIŞMALARIYLA ÜMİT EDİYORUM Kİ BİR DENGE, BİR İSTİKRAR ORTAYA ÇIKACAK VE DÜNYA BARIŞINA ÇOK CİDDİ KATKIDA BULUNULACAKTIR"

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ‘Türkiye-Türk Dünyası Yüzyılı: Siyasi, Ekonomik İlişkilerde Yeni Rol Modeli Konferansı’nda, "Dünyanın en önemli jeostratejik geçiş bölgesinde Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak çalışmalarıyla ümit ediyorum ki bir denge, bir istikrar ortaya çıkacak ve dünya barışına çok ciddi katkıda bulunulacaktır" dedi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ‘Türkiye-Türk Dünyası Yüzyılı: Siyasi, Ekonomik İlişkilerde Yeni Rol Modeli Konferansı’nda, "Dünyanın en önemli jeostratejik geçiş bölgesinde Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak çalışmalarıyla ümit ediyorum ki bir denge, bir istikrar ortaya çıkacak ve dünya barışına çok ciddi katkıda bulunulacaktır" dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bugün Ankara'da düzenlenen ‘Türkiye-Türk Dünyası Yüzyılı: Siyasi, Ekonomik İlişkilerde Yeni Rol Modeli Türkiye-Azerbaycan Ortak Konferansı’nda konuştu. Kurtulmuş, şunları söyledi:

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ YAKINLAŞMA TALEBİ EŞ ZAMANLI GERÇEKLEŞTİ"

"Azerbaycan'ın çok daha güçlü bir ülke olarak yoluna devam edecek. Haydar Aliyev, sadece Azerbaycan'a değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve milletimize, hatta Türkiye ve Azerbaycan'ı aşan bir şekilde bütün Türk dünyasına bir miras bıraktı. 'Tek millet, iki devlet.' Son yıllarda bu mirasın sahiplenilmesini görmekten dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. İki ülke arasındaki yakınlaşma talebi eş zamanlı gerçekleşti. Bu fevkalade önemli, değerli ve başlı başına büyük bir imkandır. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in feraseti sayesinde Türkiye ve Azerbaycan ortak bir iş birliğini artık hakikaten 'tek millet, iki devlet' anlayışı çerçevesinde gerçekleştirmiştir.

Karabağ'ın nasıl işgalden kurtulduğu herkes tarafından biliniyor. Allah'a çok şükür Karabağ bugün azat oldu, inşallah önümüzdeki süreçte de abat olacaktır. Sonraki süreçte bölgede siyasi istikrarın sağlanması için ortaya koyulan irade de fevkalade önemli. Dünyanın en önemli jeostratejik geçiş bölgesinde Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak çalışmalarıyla ümit ediyorum ki bir denge, bir istikrar ortaya çıkacak ve dünya barışına çok ciddi katkıda bulunulacaktır.

"TÜRKİYE, İÇİNDE BULUNDUĞU COĞRAFYADA ÖNEMLİ BİR STRATEJİK İMKANA SAHİPTİR"

Ülkelerimizin ortak hedefler istikametinde yürüyebilmesi için ciddi bir iradenin var olduğunu görüyoruz. Bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Asya'nın en doğusundan Avrupa'ya kadar uzanan bu koridorda söz sahibi, etki sahibi ve karar sahibi olabilecek bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Başkalarının ekseninde, bizim için çizilen ve müsaade edilen alanlarda hareket etmek yerine, doğunun ve batının eksenine mahkum olmak yerine kendi özgün eksenimizi kurarak, dünyada Allah'ın izniyle söz sahibi, güç sahibi, karar sahibi olacak bir siyasi, fikri, ekonomik güç merkezi ortaya çıkacaktır. Bu merkezin ortaya çıkması ve giderek güçlenmesi, inanın ki her tarafı bir çatışma bölgesi haline gelmiş bu dünyanın selameti bakımından gereklidir.

Türkiye, içinde bulunduğu coğrafyada önemli bir stratejik imkana sahiptir. Bu coğrafyada ayakta kalmanın tek yolu, iki ayağımızın da sağlam bir şekilde yere basmasından geçiyor. Elden medet umarak, elin ortaya çıkardığı şartlardan istifade etmeye çalışarak 21'inci yüzyılda ilerlemek mümkün değildir. Kendi öz gücümüze güvenerek ama dünya milletleriyle de barış ve esenlik ortamını oluşturarak, ütopik olmayan ama rasyonel hedefleri önümüze koyarak yolumuza devam edeceğiz. Başka yolumuz yoktur, başka seçeneğimiz yoktur. Bu gücümüzü ciddi bir şekilde kullanmanın vakti, sırası ve imkanları önünüze gelmiştir. Bunun için Türkiye'de fevkalade önemli bir vizyon olarak ortaya konulan Türkiye Yüzyılı, sadece siyasi bir retorik değil, sadece bir partinin ya da bazı partilerin ortak görüşü değil, milletimizin ortak hedeflerinden birisi olmak zorundadır. Türkiye Yüzyılı sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye'nin yüzyılı demektir.

"TÜRKİYE ÖNÜNE HER ZAMAN YENİ HEDEFLER KOYACAKTIR"

Türkiye önüne her zaman yeni hedefler koyacaktır. Türkiye Yüzyılı'nın güçlü bir şekilde gerçekleşmesi hedefimizdir , hayalimizdir, ülkümüzdür. Türkiye Yüzılı perspektifi, Türkiye'yi sadece 85 milyonluk vatandaşlarından ibaret görmeyip bunun ötesinde bir gücü ortaya koyabilmektir. Nedir o güç? Millet varlığı dediğimiz gücümüzdür. Millet varlığımız, yakın çevremizden başlayan dostlarımız, soydaşlarımız olmak üzere dünyanın dört bir tarafında yüz milyonlarca Türkiye dostu olan insanı kapsamaktadır. Önce Türk dünyası, ardından 2 milyara yaklaşan İslam dünyası, dünyanın dört bir tarafında haksızlıklara ve zulme uğramış yeni ve adaletli bir dünya talep eden yüz milyonlarca mazlum, inanın ki gözünü Türkiye'ye çevirmiş vaziyettedir. Onun için biz sadece ufkumuzu gördüğünüz yakın çevrenizle kısıtlayamayız.

85 milyon yurttaşımızın huzuru, refahı, gelişmesi en önemli, en öncelikli vazifemizdir. Ama ardından Türk dünyası, İslam dünyası ve bütün dünya mazlumları olarak 'üç halka' ile ifade edebileceğimiz bu halkaları güçlü, adaleti, hakkaniyetli bir şekilde büyüterek, güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Bunun yolu dostlarımızı çoğaltmak, düşmanlıklarımızı azaltmaktan geçiyor. Bunun yolu dostlarımızla olan ilişkilerimizi daha ileriye götürmek, yakın çevremizde bulunanların hepsiyle kardeşlik hukukunu gerçekleştirmektir. Bu toplantıda arkadaşlarımız bize bir şey daha öğrettiler. Sadece Türkiye Yüzyılı demek yetmez, Türk Dünyası Yüzyılı'nı önümüzdeki yüzyıl olarak inşallah gerçekleştireceğiz ve bunun için hep birlikte, canla başla çalışacağız, gayret edeceğiz."


07 Eyl 2023 - 16:01 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.