TBMM ÇOCUK İSTİSMARININ ARAŞTIRILMASI KOMİSYONU TOPLANDI... ÇOCUK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ ŞAHİN: "35 İHTİSASLAŞTIRILMIŞ ÇOCUK EVLERİ SİTELERİMİZ VAR, YAKLAŞIK 950’YE YAKIN ÇOCUĞUMUZ ŞU AN BAKIM VE KORUMA ALTINDA"

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken “imam nikahı” ile evlendirdiğinin ortaya çıkmasından sonra TBMM’de kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu, bugün toplandı. Komisyonda sunum yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizm...

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken “imam nikahı” ile evlendirdiğinin ortaya çıkmasından sonra TBMM’de kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu, bugün toplandı. Komisyonda sunum yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, “Özellikle istismar alanında çalışan, şu anda Türkiye genelinde kız-erkek çocuklarımıza hizmet veren 35 adet ihtisaslaştırılmış çocuk evleri sitelerimiz var. Burada da yaklaşık 950’ye yakın çocuğumuz şu an bakım ve koruma altında” dedi.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken “imam nikahı” ile evlendirdiğinin ortaya çıkmasının ardından TBMM’de, grubu bulunan partilerin ortak önergesi ile Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu kurulmuştu.

Bu olayın araştırılarak benzer olayların yaşanmaması ve her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugün AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında üçüncü kez toplandı.

Komisyonun toplantısında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Ay; bakanlığın çalışmalarına ilişkin sunum yaptılar. 

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, çocuk istismarına ilişkin, "Özellikle istismar alanında çalışan, şu anda Türkiye genelinde kız-erkek çocuklarımıza hizmet veren 35 adet ihtisaslaştırılmış çocuk evleri sitelerimiz var. Burada da yaklaşık 950’ye yakın çocuğumuz şu an bakım ve koruma altında. Bu çocuklarımıza özel bir program uyguluyoruz, diğer çocuk evleri sitelerinde kalan çocuklarımızın haricinde özel bir program uyguluyoruz, ANKA Çocuk Destek Programı dediğimiz çünkü travmaları biraz daha ağır ve psikososyal sürecin biraz daha dikkatli yürütülmesi gereken bir grup var karşımızda. Özellikle istismara uğrayan çocuklara acil koruma kararı alındıktan sonra bu süreci hemen, hızlıca başlatıyoruz" dedi. 

Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, kadın konukevlerinde 2022 yılında hizmet alanlara ilişkin, "47 bin 925 kadın ve beraberindeki 32 bin 814 çocuk olmak üzere 2022 yılında toplam 80 bin 739 kişiye hizmet sunduk kadın konukevlerimizde" bilgisini paylaştı. 

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken yine cemaat içerisinde 1998 yılında ‘imam nikahıyla evlendirilen' çocuğa ilişkin Ustaoğlu, "H.K.G.’nin talebi doğrultusun da mevcut tedbirlerin kadın ve çocuğun korunması noktasında yetersiz kaldığını anladığımız için de 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgi ve belgelerinin süresiz olarak değiştirilmesini de sağladık mağdur kadınımızın" dedi.

Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Ay, 6 yaşındaki çocuğun evden kaçarak istismar edildiğine dair başvurusuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"H.K.G. 30 Kasım 2020 tarihinde çocuğuyla birlikte evinden kaçmak suretiyle ayrılmış, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak eşinin kendisine küçük yaştan itibaren cinsel istismarda bulunduğuna ve 2012 yılında yaşının tespiti yapılırken de hastanede yerine bir başkasının kemik testine sokulduğuna ilişkin şikâyetçi olmuş ve savcılık makamının yönlendirmesi sonucu çocuğuyla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kadın konuk evlerinden barınma hizmeti almaya başlamıştır. 

Soruşturma devam ederken tabii, savcılık gerekli iş ve işlemleri yapmış; tutukluluğa sevk etmiş, orada adli kontrol hükümleri verilmiş, dosya kapsamı değerlendirilmiş ama en nihayetinde iddianamenin düzenlenmesi 31 Ekim 2022 tarihinde mümkün olmuş. İddianame düzenlendikten sonra da İstanbul Anadolu yakası Ağır Ceza Mahkemesi’nin ilgili dosyasına kayden dava açılmış, 27 Kasım 2022 tarihinde de ilk tensip duruşması yapılmış; sanıkların tutuksuz yargılanmasına, tarafların dinlenmesine gibi ara kararlar konulmuş, bu söz konusu karar da Bakanlığımıza 2 Aralık 2022 tarihinde tebliğ edilmiş; 2 Aralık 2022 tarihinde tebliğ edildiğinde, aynı gün Bakanlığımız dosyaya müdahillik dilekçesini sunmuş ve dosyayı takibe almış."

25 Oca 2023 - 18:47 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.