TARSUS BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE ‘4. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’ SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Tarsus Belediyesi öncülüğünde, Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrimiçi olarak ‘4. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’ düzenlendi. ‘Güvenli yaşam’ konusunun ele alındığı sempozyumda, alanında uzman kişiler sunum yaptı....

Haber albümü için resme tıklayın

Tarsus Belediyesi öncülüğünde, Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrimiçi olarak ‘4. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’ düzenlendi. ‘Güvenli yaşam’ konusunun ele alındığı sempozyumda, alanında uzman kişiler sunum yaptı.

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği sempozyumunun konusu ‘güvenli yaşam’ olarak belirlendi. Sempozyuma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Ali Naci Yıldız, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Ankara Ofisi Salih Gökçe Görgeç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Emekli Öğretim Üyesi (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD) Prof. Dr. Çağatay Güler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Hilal Özcebe, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Mine Esin Ocaktan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Doç. Dr. Mahmut Sadi Yardım, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Ferdi Tanır, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Doç. Dr. Mehtap Türkay, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Doç. Dr. Yeşim Üzümcüoğlu Zihni, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Sibel Erkal, Çalışma Uzmanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kadriye Çınar, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji AD Spor Fizyolojisi BD Başkanı Prof. Dr. S. Sadi Kurdak, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Meral Saygun, Fizikçi-A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Tez Medikal OSGB Onur Kızılgün, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Eğitim Prof. Dr. Berrin Akman, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Prof. Dr. Süleyman Sadi Seferoğlu, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Levent Alpaltaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Mustafa Can ve İçişleri Bakanlığı, Mersin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Eğitim Uzmanı Metin Aydemir konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyum açılış konuşmasını yapan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ali Naci Yıldız, şunları söyledi:

“4’üncüsü düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’nun bu yılki konusu güvenli yaşam. Her yıl düzenli olarak devam eden sempozyum ile belirlenen temalara çok ciddi kazanımlar sağlanıyor. Sempozyum kapsamında toplam beş oturumda güvenli yaşamın her boyutu alanında uzman katılımcılar tarafından tartışılacak. Yaşamın her alanında kazalar yaralanmalar ve önlemlere ilişkin sunumlar yapılacak. Çalıştaylar sonucunda oluşturulan raporlar ile kazanımlar elde ediliyor. Tarsus Belediyesi çalıştay değerlendirmeleri sonrası kente iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere içinde ortak sağlık güvenlik birimleri, iş hijyeni laboratuvarları bulunan bir sağlık yerleşkesi kazandırıyor. Bunun yanında mobil sağlık tarama aracının da faaliyet göstermesi planlanıyor. Sempozyumlar ilerledikçe kapsamlar, temalar genişliyor. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” 

Tarsus Belediyesi bünyesinde eşit hizmet, sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma haklarına ilişkin çalışmaların gerçekleştiğini belirten Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ise şöyle konuştu:

“Tarsus Belediyesi 1868 yılında kurulan köklü bir belediye. Halen bin 500’den fazla çalışanı mevcut. Belediyemiz bünyesinde çalışmalarımızı tamamen sosyal belediyecilik anlayışıyla sürdürüyoruz. Bu kapsamda da eşit hizmet, özellikle de dezavantajlı gruplara daha fazla hizmet vermeye çalışıyoruz. Çalışanların sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma haklarına ilişkin uğraşlarımızı da bu kapsamda değerlendiriyoruz. Ülkemizin ve ilçemizin öncelikli konuları başta olmak üzere bilimsel etkinlikleri de önemsiyoruz.

Bu çalışmalarımızda konunun bütün tarafları işçi, işveren, devlet kurum ve kuruluşları ile üniversitelerimizde, sivil toplum kuruluşlarımızla sahada hizmet sunan, ilgili alanın emektarları ile birlikte olmayı önemsiyoruz. Sempozyumlara 2019 Kasım ayında başlamıştık. Şimdi dördüncüsü yapılıyor. Güvenli yaşam temasıyla yapılıyor. Burada gerçekten teşekkür etmem gereken çok önemli bir insan var. Hani deyim yerindeyse kolayda süflilik zorda ulvilik var derler. Profesör Doktor Ali Naci Hocam zorların adamı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Bütün sempozyumlarda bizler gerek kanun gerekse özel sektör temsilcileriyle, konunun birçok boyutunu gündeme getiriyoruz. Bu çalışmalarda özellikle kurumsal desteğini esirgemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı yetkililerine çok çok teşekkür ediyorum. Tabii bir teşekkürüm de sempozyumun düşünülmesi, planlanması ve uygulanması dahil her aşamasında katkısı olanlara, düzenleme kurulundaki tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum.” 

SAĞLIK YERLEŞKESİ 2023 YILINDA FAALİYETE GEÇİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Sağlık Yerleşkesi yapımının devam ettiğini aktaran Başkan Bozdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hocamın anlattığı gibi sağlık yerleşkemizin yapımı, inşaatı son hızla devam ediyor. 2023 yılında faaliyete de geçecek. Önümüzdeki bu dönemde diğer benzer çalışmalarla birlikte sizleri Tarsus'ta ağırlayarak bunları yüz yüze yapabilmeyi, sempozyumlarımızın ülkemizde bu alanda sürdürülen çalışmalara katkı sağlamasını başarı ile tamamlanmasını temenni ediyorum. Tarsus'un o güzel yemeklerini sahilimizde, yaylalarımızda 400 bin nüfusu bulan kentimizde ve deyim yerindeyse dinlerin buluştuğu bir kentte bereket timsali Danyal Peygamber'in kabrinin olduğu bir yer. Aynı zamanda Aziz Paul'un doğduğu ve Hristiyanlığın önemli bir yer olduğu, Ashabı Kehf ve Mağaraları ile Müslümanlığın simgesinin ve tüm dinlerin buluşma noktasında olan Tarsus'ta hepinizi görmekten mutluluk duyacağım. Tüm katılımcıları ileride Tarsus'ta ve özellikle hastanemizin açılışına davet ediyorum.”

29 Ara 2022 - 13:08 Mersin- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.