EKREM İMAMOĞLU: BİZE HUKUKSUZ MÜDAHALELERİNE KARŞI HAYSİYET MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeye yönelik başlatılan ‘terör soruşturması’ ile ilgili, "Türkiye Cumhuriyeti'nin denetleyici kurumları önünde, namuslu müfettişlerin önünde hepimiz hesap veririz, denetlenmekten onur duyarız. Zira bu, görevimizin bir parçasıdır; ama h...

+16
Video için play'e tıklayın

Haber: OKTAY YILDIRIM - Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeye yönelik başlatılan ‘terör soruşturması’ ile ilgili, "Türkiye Cumhuriyeti'nin denetleyici kurumları önünde, namuslu müfettişlerin önünde hepimiz hesap veririz, denetlenmekten onur duyarız. Zira bu, görevimizin bir parçasıdır; ama hak, hukuk, adaletin evrensel prensiplerinin uygulanması kaydıyla. Aksi takdirde, bize hukuksuz müdahalelerine karşı haysiyet mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz. Allah şahit, hemşerilerim de şahit; eksiğimiz olabilir, hatamız olabilir ama tek bir kişinin hakkına zeval gelecek bir davranışta bulunmadık, bulunmayacağız. Yani hiç kimsenin hakkını yemeyiz, 16 milyon vatandaşımızın da hakkını yedirmeyiz" dedi.

İBB, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında bugün 11 kreşin açılışını yaptı, 7 kreşin de temelini attı. Açılışlar ve temel atmalar dolayısıyla Ataşehir'de düzenlenen törene, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Muharrem Erkek ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katıldı.

Törende Seyit Torun, Muharrem Erkek ve Ekrem İmamoğlu, protokol için ayrılan alanda, kreşe giden bir kız ve bir erkek çocuğuyla birlikte oturdu. Törende Ataşehir Esatpaşa, Avcılar Ambarlı, Bağcılar Kirazlı, Bakırköy Şenlikköy, Beylikdüzü Adnan Kahveci, Esenler Yavuzselim, Gaziosmanpaşa Mevlana, Güngören Tozkoparan, Silivri Alipaşa, Tuzla Yayla ve Madenler mahallerindeki kreşlerin açılışı yapıldı; Arnavutköy Hadımköy, Büyükçekmece Pınartepe, Gaziosmanpaşa Merkez, Pendik Kurtköy, Sultanbeyli Gazi, Sultangazi Gazi ve Ümraniye Aşağı Dudullu mahallelerindeki kreşlerin temeli atıldı. 

Törende konuşan İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın İBB ile ilgili başlattığı terör soruşturmasına değinerek haysiyet mücadelesi verdiklerini söyledi. İmamoğlu, şöyle konuştu:

"EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YERLE YEKSAN OLMUŞ: Açılışı yapılan ve temeli atılan kreşlerin listesine yukarıdan aşağı bakınca aklıma şiir okumak geldi. Şiirimiz, bu 11 tane kreşimizden mütevellit. Gerçekten bu liste şiir gibi geliyor bana ve bir şiir gibi de aslında insanlığımı bana hissettiriyor. Aynı zamanda duygularımı harekete geçiriyor. Bugün açtığımız kreşlerin bu listesi, beni çok gururlandırıyor. Çocuklarımızı eşitlemeliyiz. İstanbul'un neresinde yaşıyorsa yaşasın çocuklarımız, bu milletin evlatları olduğunu hissetmeli ve onların hiçbir şeyini eksik tutmamalıyız. İBB olarak, bu anlamda çok önemli hizmetler sunuyoruz. Çünkü Cumhuriyet, her şeyden önce çocuklar için eşitlik ve adalet demektir. Cumhuriyet’in bu kavramını hissetmemiz lazım. Türkiye, özellikle eğitim noktasında büyük bir eşitlik arayışında. Eğitimde fırsat eşitliği, gerçekten yerle yeksan olmuş. Verileri duysanız, görseniz içiniz acır. Öyle uçurumlar var ki. Halbuki bu memleketin evlatları, eşitlendiği zaman mucizeler gerçekleştirebiliyor. Bugün eşitsizliğin mimarı olanlar, devletimizin ve milletimizin bireyleri olarak, memleketimizin en üst mercilerine, en üst makamlarına erişebiliyorlar, eriştiler. Bunun tek sebebi, kaynağı, işte Cumhuriyet’in eşitlik ilkesidir.

İSTANBUL'U BU AKILDAN KURTARARAK İSRAFA VE İSTİSMAR DÜZENİNE SON VERDİK: Ülkeyi yönetenlerin eğitimde yarattığı fırsat eşitsizliğine karşın, İBB olarak mücadeleye devam ediyoruz. İstanbul'u 25 yıl yönetip tek bir kreş açılmaması ya da tek bir öğrenci yurdu açılmaması ya da açık, şeffaf bir biçimde, kapsayıcı ve geniş ölçekte tek bir öğrenciye burs verilmemesi... Biz, İstanbul'u bu akıldan kurtararak, israfa ve istismar düzenine son vererek, bereketi bol bir bütçeyi organize ederek, en tasarruflu şekilde, en doğru şekilde hizmeti insanlarımıza ulaştırma gayreti içerisinde oluyoruz. Bu toprakların bütün çocukları, en ücra köşesindeki köyünden Ataşehir'in göbeğine kadar bütün çocukları, Cumhuriyet’in çocuklarıdır. Onların kişisel özelliklerine, annelerine, babalarına, inancına, siyasi görüşlerine bakmaksızın, bu ülkeye ve bu insanlığa hizmet adına eşit eğitim fırsatı verilmesi gereken çocuklarımızdır. Biz, kötü olan bu sürece asla seyirci olmadık. İstanbul'da 150 mahallede 150 kreş açmanın bu memleket için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz.

BİZ BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ: Ataşehir’in de aralarında bulunduğu; Kadıköy, Ümraniye ve Maltepe’yi içine alan Dudullu-Bostancı metro hattını 6 Ocak 2023’te, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla İstanbulluların hizmetine sunacağız. İşte ben ne yapıyorum? İşime bakıyorum, işimi anlatıyorum. Dolayısıyla işimizi yapmaya devam edeceğiz. Biz, bu düzeni değiştireceğiz. Bu memleket cennet. Bu memleketi, insanına da cennet kılacağız; 85 milyon insanına, 16 milyon İstanbulluya cennet gibi kılacağız. Sadece bir kısım insana nimetlerinin aktarıldığı bir şehir ya da bir memleket, insanını mutlu etmez. İnsanını mutlu eden yöneticiler olma yolunda kararlılıkla yürüyeceğiz.

BİZE HUKUKSUZ MÜDAHALELERİNE KARŞI HAYSİYET MÜCADELESİNİ SONUNA KADAR VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ: Tabii ki yüce Türkiye Cumhuriyeti yargısı önünde hepimiz hesap veririz. Türkiye Cumhuriyeti'nin denetleyici kurumları önünde, namuslu müfettişlerin önünde hepimiz hesap veririz, denetlenmekten onur duyarız. Zira bu, görevimizin bir parçasıdır; ama hak, hukuk, adaletin evrensel prensiplerinin uygulanması kaydıyla. Aksi takdirde bize hukuksuz müdahalelerine karşı haysiyet mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz. Allah şahit, hemşerilerim de şahit; eksiğimiz olabilir, hatamız olabilir ama tek bir kişinin hakkına zeval gelecek bir davranışta bulunmadık, bulunmayacağız. Yani hiç kimsenin hakkını yemeyiz, 16 milyon vatandaşımızın da hakkını yedirmeyiz. Çok net. Bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Hiç endişeniz olmasın. Yüzünüz gülsün. Çocuklarımızın her geçen umudu büyüsün. Gençlerimizin her geçen gün umudu büyüsün. Anneler, babalar geleceğe umutla baksın. Daha da büyüsün. Çok güzel bir yıla giriyoruz. Şimdiden yeni yılınız kutlu olsun. Cumhuriyeti’mizin 100’üncü yılında, 2023’te her şey çok güzel olacak."

TORUN: HEP BİRLİKTE BU ADALETSİZ DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da törende yaptığı konuşmada, “İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, 16 milyon İstanbulluya hizmet ediyor. Halkın kaynağını halkla buluşturuyor. Ve aynı zamanda da büyük bir hak, hukuk, adalet ve haysiyet mücadelesi veriyor. Bu mücadelede Ekrem Başkan’ımızı asla yalnız bırakmayacağız. Hep birlikte, bu adaletsiz düzeni mutlaka değiştireceğiz, çocuklarımızın geleceği için” dedi.

ERKEK: İSTANBUL, DAHA ÇOK GÜZEL HİZMETLERLE BULUŞACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de konuşmasına, geçmişte İBB’nin tek bir kreşinin dahi olmadığını hatırlatarak başladı. Erkek, şunları söyledi:

"İBB, tek bir yurt yapmadı, tek bir öğrenciye burs vermedi. Aslında bu, büyük bir metropol için çok değerli bir hizmet, önemli bir katkı. Ama şimdi Ekrem Bey, sevgili başkanımız, 16 milyon İstanbullunun hakkını 16 milyon İstanbullu ’ya verdiği için, belli rantları kestiği için, yandaşa kaynak aktarmadığı için haliyle önüne engeller koymaya çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar. O, 16 milyon İstanbullunun hizmetinde olacak ve inanıyoruz ki gene böyle güzel hizmetlerde buluşacağız. Her zaman yanındayız ve inanıyoruz ki İstanbul, daha çok güzel hizmetlerle buluşacak.”

Konuşmaların ardından Seyit Torun, Muharrem Erkek, Ekrem İmamoğlu, Battal İlgezdi, Şerdil Dara Odabaşı, CHP İstanbul Milletvekilleri Sibel Özdemir ve Mahmut Tanal ile bağışçılardan oluşan heyet, kurdele keserek 11 kreşi hizmete açtı.

28 Ara 2022 - 16:30 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.