İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, “YETERLİ İSTİHDAM” VE “ADİL ATAMA” TALEBİYLE KAMPANYA BAŞLATTI: “LÜTUF DEĞİL, HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, “emeklerinin karşılığı”, “yeterli istihdam” ve “adil atama” talepleriyle kampanya başlattı. İMO İstanbul Şube Başkanı Füsun Sümer, “Biz inşaat mühendisleri olarak ülkeyi yönetenlerden veya yönetmeye talip olanlardan lütuf değil, haklarımızı talep ediy...

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, “YETERLİ İSTİHDAM” VE “ADİL ATAMA” TALEBİYLE KAMPANYA BAŞLATTI: “LÜTUF DEĞİL, HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, “YETERLİ İSTİHDAM” VE “ADİL ATAMA” TALEBİYLE KAMPANYA BAŞLATTI: “LÜTUF DEĞİL, HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”
Video için play'e tıklayın

Haber: ÇAĞATAN AKYOL - Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi, “emeklerinin karşılığı”, “yeterli istihdam” ve “adil atama” talepleriyle kampanya başlattı. İMO İstanbul Şube Başkanı Füsun Sümer, “Biz inşaat mühendisleri olarak ülkeyi yönetenlerden veya yönetmeye talip olanlardan lütuf değil, haklarımızı talep ediyoruz” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, inşaat mühendislerinin istihdamı, çalışma koşulları ve özlük hakları ile ilgili kampanya başlattı. Kampanyaya ilişkin bugün, İstanbul’da da basın toplantısı düzenlendi. İMO İstanbul Şube Başkanı Füsun Sümer, insan onuruna yaraşır şartlarda çalışmak ve mesleğin hak ettiği itibarla yaşamak istediklerini söyledi. Sümer, şöyle konuştu:

“ALAKALI OLMAYAN SEKTÖRLERDE ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYORUZ: Ayrıca biz, her sarsıntıda yürekleri ağza getirmeyen sağlam yapılar üretmek, her yağmurda sele teslim olmayan güvenli şehirler inşa etmek, ülkemizi can pazarına dönüşmeyen emniyetli yollar ile kuşatmak ve mesleğimizin ilgili olduğu her alanda güvenli yaşam alanları yaratmak için sabırsızlanan meslektaşlarız. Ancak okullarımızdan ülkemizin geleceğini inşa edecek bir mesleğin sahibi olma bilinciyle ve onca hayalle mezun olmamıza rağmen mevcut ekonomik kriz ve dizginlenemeyen kâr hırsı nedeniyle işsizlikle sınanıyor, düşük ücretlere, uzun mesailere, insani olmayan ağır çalışma koşullarına, baskıya, tehdide, güvencesizliğe mahkûm ediliyor ve bu nedenle zaman zaman salt geçinebilmek için mesleğimizle alakalı olmayan sektörlerde çalışmak zorunda kalarak hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Sorunları, nedenleri ve çözümleri biliyor, tüm meslektaşlarımız adına öneri ve taleplerimizi politika üretme süreçlerinde, karar alma mekanizmalarında yer alanlara ve önümüzdeki dönemde almak isteyenlere bildiriyoruz.

MESLEKTAŞLARIMIZ, TMMOB TARAFINDAN BELİRLENEN ASGARİ MÜHENDİS MAAŞI İLE ÇALIŞMALIDIR: Genç inşaat mühendislerinin karşı karşıya kaldığı en yakıcı problem olan işsizliğin son bulması için kamuda ve özel sektörde istihdam alanları yaratılmalıdır. Mevzuat düzeltilmeli, şantiye şefliğinin her şantiyede tam zamanlı bir iş olarak yürütülmesi sağlanmalıdır. Bir şantiye şefinin, belli sınırın üzerine çıkan çalışma alanlarında birden fazla şantiyenin kâğıt üzerinde şefi olarak görev almasına izin verilmemelidir. Yapılacak düzenlemenin uygulanıp uygulanmadığı şantiyelerde sürekli ve detaylı denetimlerle takip edilmeli, yönetimi mevzuata uygun biçimde gerçekleştirilmeyen şantiyelerde yapım çalışmalarına devam edilmesine izin verilmemeli, cezai yaptırımlar uygulanmalıdır. Özel sektörde çalışan mühendislerinin işyerlerinde fiilen yaptıkları iş ile SGK kayıtlarında yer alan meslek kodları Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili kamu kuruluşları tarafından karşılaştırılmalı, meslektaşlarımızın yaptıkları işe uygun meslek kodlarında ve en az TMMOB tarafından belirlenen asgari mühendis maaşı ile çalışmaları sağlanmalıdır.

KAMU YATIRIMLARINDA GENÇ MÜHENDİS İSTİHDAMI ZORUNLU HÂLE GETİRİLMELİDİR: Yapı denetim hizmetleri kamu görevi sayılmalı, bu hizmetleri yerine getiren meslektaşlarımız, gerçekleştirdikleri kamu görevinin gerektirdiği güvence ile koruma altına alınmalıdır. Tüm iş yerlerindeki çalışma koşulları ve süreleri mevcut durumda da denetim görev ve yetkisine sahip olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından aktif ve sürekli olarak denetlenmeli, İş Kanunu ve ilgili mevzuatın fazla çalışma için belirlediği süre sınırına uyulması ve fazla mesai haklarından meslektaşlarımızın da yararlanması sağlanmalıdır. Bununla birlikte işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri azami hassasiyetle yerine getirilmeli, çalışma alanları, meslektaşlarımız da dahil olmak üzere tüm çalışanlar için güvenli ve sağlıklı hâle getirilmelidir. Kamu yatırımlarında genç mühendis istihdamı zorunlu hâle getirilmeli, işin nitelik ve hacmine uygun sayıda genç inşaat mühendisi istihdamı, ihale şartları içerisinde yer almalıdır. Söz konusu işler kapsamında genç meslektaşlarımızın mevzuata ve ihale şartlarına uygun şekilde fiili olarak çalışıp çalışmadığı ilgili idareler tarafından sürekli denetlenmeli, istihdam şartının ihlali yaptırımlara bağlanmalıdır.

TAŞERON OLARAK ÇALIŞANLAR KADROYA GEÇİRİLMELİDİR: Kamuda taşeronlaşmaya derhal son verilmeli, taşeron olarak çalışan meslektaşlarımız kadroya geçirilmelidir. Kamu kurum ve kuruluşları güçlendirilmeli, ihtiyaç duydukları mühendislik hizmetlerini taşeron ve müşavir firmalardan değil, hâlihazırda çoğunluğu boş olan mühendis kadrolarına yapılacak adil ve şeffaf inşaat mühendisi atamaları ile oluşturulacak öz kaynaklarından temin etmelidir. Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’te, mühendislik hizmetlerinin niteliğinin yükseltilmesi amacıyla teknik personel istihdamı artırılmalıdır. Kamu kurumlarına yapılacak atamalarda, adı ‘torpil’ ile özdeşleşen ‘mülakat’ uygulamasından vazgeçilmeli, atamalar yalnızca KPSS puanı ile adil şekilde gerçekleştirilmelidir. Liyakat kriterleri objektif, personel alım süreçleri şeffaf ve denetime açık olmalıdır.

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLERİN ÜZERİNDEKİ SİYASİ BASKI VE SÜRGÜN TEHDİDİ SON BULMALIDIR: Genç mühendislerin kamuda istihdamı, atama ve güvenceli kadro konularında ihtiyaca uygun alım talebi yaratılmalı ve buna uygun bütçe ayrılmalıdır. Kamuda çalışan mühendislerin üzerindeki siyasi baskı ve sürgün tehdidi son bulmalı, güvencesiz kamu istihdamı modelleri ortadan kaldırılmalıdır. Kamu çalışanı meslektaşlarımızın zaman içinde aşınan ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmeli, kamuda yetersiz personel istihdamı nedeniyle artan iş yükü, yapılacak personel alımlarıyla uygun sınırlar içine çekilmelidir. Kamu görevlisi meslektaşlarımızın çalışma dönemlerinde ücretlerini oluşturan kalemlerden biri olan ek ödeme oranları yüzde 180 ile yüzde 200 seviyesine yükseltilmeli ve emekliliklerine yansıtılmalıdır. Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükü hafifletilmeli, ülkenin bütçe gelirleri ağırlıklı olarak kârların ve servetlerin vergilendirilmesine dayanmalıdır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ücretlerinde meydana gelen gelir vergisi dilimine bağlı mağduriyet giderilmelidir.

LÜTUF DEĞİL, HAKLARIMIZI TALEP EDİYORUZ: Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek gösterge oranları yeniden düzenlenmelidir. Çarpan grubu değişen diğer meslek grupları gibi meslektaşlarımızın da emeklilikte hak ettikleri ücretleri alabilmeleri için çarpan grubunu bir üste çıkaracak yeni ek gösterge rakamları, 1. derecenin 4. kademesindeki mühendisler için 6 bin 400 olarak belirlenmelidir. Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında Özel Hizmet Tazminatları belirlenen tavan oranı yüzde 160’tan yüzde 215- 260’a yükseltilmeli ve bu oran emekli aylık ücretlerine yansıtılmalıdır. Biz inşaat mühendisleri olarak ülkeyi yönetenlerden veya yönetmeye talip olanlardan lütuf değil, haklarımızı talep ediyoruz. Mesleğimizin sorumlu ve yetkili olduğu alanlarda, hukuka ve çağdaş standartlara uygun planlama, projelendirme, yapım ve denetim faaliyetleri yürütülmesi halinde bütün meslektaşlarımızın insani şartlarda yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlayacak düzeyde iş imkân ve koşullarına sahip olabileceğine inanıyor, tüm meslektaşlarımızı ve kamuoyunu sesimize ses olmaya, haklı taleplerimizi birlikte dile getirmeye çağırıyoruz.”

 

21 Ara 2022 - 14:56 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.