İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ, 0,26 PUANLIK DÜŞÜŞLE PANDEMİ SONRASI EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasım ayında 0,26 puanlık kayıpla 69,52 seviyesine indi. Böylece endeks, kasım ayında mevsimsellik ve pazarlardaki koşulların bozulması nedeniyle pandemi sonrası en düşük se...

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasım ayında 0,26 puanlık kayıpla 69,52 seviyesine indi. Böylece endeks, kasım ayında mevsimsellik ve pazarlardaki koşulların bozulması nedeniyle pandemi sonrası en düşük seviyesine geriledi.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, kasım ayına ilişkin İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'ni bugün yayınladı. Buna göre; endekste eylül ayında erken başlayan gerileme, mevsimsellik etkisiyle kasım ayında da sürdü. Kasım ayında 0,26 puanlık kayıpla 69,52 seviyesine inen endeks, böylece pandemi sonrası en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

Türkiye İMSAD'dan yapılan açıklamada, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'ndeki gerilemeye işaret edilerek destek beklentisi vurgulandı. Açıklama şöyle:

“GÜVEN VE BEKLENTİLERDEKİ ZAYIFLAMA DEVAM ETTİ: İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, kasım ayında sınırlı ölçüde geriledi. Kasım ayında faaliyetlerde sınırlı düşüş yaşanırken güven ve beklentilerdeki zayıflama devam etti. Bu dönemde iç ve özellikle dış talepteki daralma, güven ve beklentileri sınırladı.

BİLEŞİK ENDEKS PANDEMİ SONRASI EN DÜŞÜK SEVİYELERİNE GERİLEDİ: Bileşik Endeks, kasım ayında 0,26 puan gerileyerek 69,52 puanla pandemi sonrası en düşük seviyelerine geriledi. Mevsimsellik ve pazarlardaki koşulların bozulması düşüşte etkili oldu. Küresel yavaşlama ve içerideki riskler yeni bir zayıflama dönemi başlattı. Yılın son aylarında iç ve dış talepteki daralmalar önümüzdeki aylarda faaliyetlerde de düşüşler olacağını gösteriyor. Ekonomik ve finansal koşulların da Bileşik Endeksi sınırlaması bekleniyor.

FAALİYET ENDEKSİ KASIM AYINDA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 0,1 PUAN DÜŞTÜ: Son üç aydır faaliyetler giderek durağanlaşırken yüksek mevsimin sonunda iç pazarda yavaşlama etkisi faaliyetleri sınırladı. Bu dönemde dış pazarlardaki yavaşlama etkisi de daha fazla hissedildi. Finansman sıkıntıları ile yüksek maliyetler de faaliyetler üzerinde etkili oldu. Faaliyet Endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre 0,1 puan düştü. Alt faaliyet gruplarında farklı eğilimler ortaya çıkarken iç pazarda sınırlı bir artışla birlikte hareketlilik yavaşlayarak sürüyor.                          

DIŞ TALEPTEKİ YAVAŞLAMA DAHA BELİRGİN HALE GELDİ: Yurt içi satışlar kasım ayında sınırlı ölçüde artış gösterdi. İhracat ise kasım ayında uzun süre sonra düşüş kaydederken birim fiyatlarda da yine uzun bir süre sonra gerileme oldu. Üretimde ekim ayının ardından kasım ayında artış sınırlı kaldı. Faaliyetler giderek durağanlaşırken iç pazardaki geri dönüş dikkat çekti. Dış talepteki yavaşlama ise daha belirgin hale geldi. Finansman sıkıntıları ile yüksek maliyetler de faaliyetleri yavaşlattı.

DIŞ PAZAR FAALİYETLERİNDE YAŞANAN DÜŞÜŞ, GÜVEN KAYBININ NEDENİ OLDU: Güven endeksi, kasım ayında da gerilemeye devam etti. Özellikle dış pazar faaliyetlerinde yaşanan düşüş, güven kaybının nedeni oldu. İçerideki satışlarda yaşanan artış güveni desteklese de yüksek inşaat maliyetleri ve finansmana erişimde yaşanan zorluklar zayıflamaya sebep oluyor. Seçim yaklaşırken sektöre yönelik destek beklentileri güvendeki düşüşü sınırlıyor.

GÜVEN SEVİYESİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 0,12 PUAN AZALDI: Güven seviyesi, kasım ayında bir önceki aya göre 0,12 puan azalırken kırılgan yapısı ile yeni yılın ikinci yarısında kademeli zayıflama eğilimi gösteriyor. Bu dönemde Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesi çok sınırlı ölçüde gerileme kaydetti. İnşaat sektöründe güven, sınırlı düşüş gösterdi. Yurt içi pazarlarda güven seviyesi sınırlı ölçüde azalırken ihracat pazarlarına olan güven kasım ayında da geriledi. Güven yılın son aylarında kırılgan ve zayıf kalmaya devam ederken pazarlardaki yavaşlamanın yanı sıra finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar, jeopolitik riskler ile yüksek maliyetler gibi birçok etken güveni sınırlıyor.

BEKLENTİ ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 0,5 PUAN GERİLEDİ: Kasım ayında beklenti endeksi, bir önceki aya 0,5 puan geriledi. Böylece beklenti endeksi, son yedi ay boyunca düşüş kaydetti. İç ve dış pazara ilişkin göstergelerdeki kayıplar da sürdü. Siparişlerdeki düşüşlere bağlı olarak üretim ve istihdam beklentileri de bu dönemde zayıfladı. Ayrıca iç ve dış pazar koşullarındaki zayıflama etkili olurken siparişlerdeki düşüş olumsuz etki etti.

GELECEK ÜÇ AYA İLİŞKİN ALINAN YURT İÇİ SİPARİŞLERDE AZALMA DEVAM ETTİ: Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerdeki düşüş sınırlı kaldı. Yüksek maliyetler ve enflasyon ile finansmana erişimdeki zorluklar, ekonomik beklentileri zayıflattı. Gelecek üç aya ilişkin alınan yurt içi siparişler azalmaya devam ederken ihracat siparişleri kasım ayında gerilemeye devam etti. İhracat pazarlarındaki daralma bu dönemde daha belirgin hissedildi. Gelecek üç ayın üretim beklentisi de düşüş gösterdi. Üretim beklentileri, iç ve dış talepteki düşüşe bağlı olarak geriledi. İç ve dış talepteki zayıflama, beklentilerin kasım ayında da gerilemesine neden oldu. İhracat pazarlarına ve iç pazara ilişkin beklentiler faaliyetlerde de daralma olacağını gösteriyor."

20 Ara 2022 - 17:32 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.