DİSK EMEKLİ-SEN SAMSUN ŞUBESİ: "SU HAKTIR, AŞIRI FİYAT ARTIŞLARIYLA SUYA ERİŞİMİ ZORLAŞTIRMAK SU HAKKINI GASP ETMEKTİR" 

DİSK Emekli-Sen Samsun Şubesi, AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde suya yapılan zamların geri alınması için açıklama yaptı. Konuşmayı yapan EmekliSen Samsun Şubesi Sekreteri Ayten Kutlu, "Su yaşamdır. Su yoksa yaşam yoktur. Su yoksa sağlık yoktur. Suyu ticarileştirmek halkın sağlığını tehlike...

+2
Video için play'e tıklayın

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

DİSK Emekli-Sen Samsun Şubesi, AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde suya yapılan zamların geri alınması için açıklama yaptı. Konuşmayı yapan Emekli- Sen Samsun Şubesi Sekreteri Ayten Kutlu, "Su yaşamdır. Su yoksa yaşam yoktur. Su yoksa sağlık yoktur. Suyu ticarileştirmek halkın sağlığını tehlikeye atmaktır. Su haktır, aşırı fiyat artışlarıyla suya erişimi zorlaştırmak su hakkını gasp etmektir" dedi.

DİSK Emekli-Sen Samsun Şubesi ve Samsun’daki sivil toplum örgütlerinin üyeleri, AKP’li Samsun Büyükşehir belediyesi önünde suya yapılan zamların geri alınması için basın açıklaması yaptılar. Ortak açıklamayı okuyan Emekli Sen Samsun şubesi Sekreteri Ayten Kutlu, şunları söyledi:

"SU, KAR AMAÇLI KULLANDIRILIYOR"

"Bildiğiniz üzere bizler, en temel yaşam gereksinimiz olan suyun halkımıza ticarileştirilmiş ve aşırı kâr amaçlı kullandırılıyor olmasına karşı DİSK Emekli- Sen ve Demokrasi Güçleriyle Dayanışma içerisinde tepkimizi göstermek için bir mücadele yürütmüştük. Kentin belli yerlerinde kurduğumuz stantlarda imza kampanyaları açmış, çarşı-Pazar, sokak sokak bildiriler dağıtarak, belediyelerin halkına ve tüm canlılara temiz bir çevrede, sağlıklı içme ve kullanma suyunu erişebilir, ekonomik koşullarda sağlamanın en birincil görevi olduğunun, bu görevin özel şirketlerin keyfi uygulamalarına teslim edilemeyeceğinin suda erişimde yaşanan bu soygun oluşumunun kabul edilemez olduğunun altını çizmiş, imza kampanyamızda topladığımız 20 binin üzerinde imzalı dilekçelerimizi yetkili makamlara iletmiştik. Bu kampanyamız en çok halkın yoksun kesiminden, işsizlerden, küçük esnaftan, yoksulluk sınırının altında güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kalan emekçilerden, asgari ücretin bile altında kalan maaşlarıyla, en çok rahat ve sorunsuz bir emeklilik geçirmeye hak etmiş ancak yoksulluğun en derinini yaşamak zorunda bırakılan emeklilerden ilgi görmüştü.

"KRİZLER, KADINLARIN YÜKÜNÜ DAHA DA AĞIRLAŞTIRIR"

Toplumun geniş emekçi kesimi yoksullaştıkça kadınlar yoksullaşır. Artan hayat pahalılığı, üst üste gelen zamlar en çok kadınları zorlar. Toplumsal cinsiyet rollerini dağıtan egemen cins ev içi görünmeyen, karşılığı ödenmeyen işleri kadının sırtına yüklemiştir. Kadının ev içindeki üretimi, yani işi aynı zamanda su-enerji-yakıt gerektirir. Krizler, hayat pahalılığı, işsizlik, savaş ve göçler kadın yoksulluğunu, kadının yükünü daha da ağırlaştırır. Suyun musluğuna, elektriğin düğmesine doğalgazın vanasına korkarak elini uzatan kadın için tencereyi ocağa koymak günden güne zorlaşır. Oysa yerel yönetimlerin görevi ve amacı o yerelin öz kaynaklarını doğru ve adaletli kullanarak halka uygun bedellerle kaliteli hizmet sunmaktır. Öz kaynaklarını-varlıklarını satarak ve hizmet bedellerini TEFE-TÜFE’ye bağlayıp ardı arkası kesilmeyen zamlar yapmak belediyecilik değildir.

"İTİRAZ HAKKIMIZI KULLANMAKTAN BAŞKA BİR YOL KALMIYOR"

Hepimizin çok iyi bildiği gibi, uygulanan yanlış ekonomik politikalarla yabancı sermaye ve yerli iş birlikçileriyle kol kola girmiş iktidarlar tarafından yönetilen ülkemizde, emekliler için, dar gelirli emekçiler için, çiftçiler, köylüler, hayvancılıkla geçinenler için yaşam her gün çekilmez hale gelmiştir. Bu yükün altında her gün artan faturaların derdindeyken yeni bir kış mevsimine daha girdik. Biz emekliler için yaşam kış mevsiminde daha zorlaşmakta. Ekonomik olarak dayanma gücümüzün tükendiği yerde itiraz hakkımızı kullanmaktan başka yol kalmıyor. Doğaldır ki yoksulluk, adaletsizlik, zulüm arttıkça beraberinde itiraz ve isyanda yükselir. Biz Samsun’da yaşayan emekliler kentimizdeki su bedelinin ülke ortalamasının çok üzerinde olduğunu, Ayrıca başka örneği olmayan su bedeli belirlemede her ay TEFE-TÜFE oranında otomatik zam yapıldığını biliyoruz. Bu uygulamaya olan tepkimizi çok defa ortaya koymuş, ortaya koyduğumuz imzalarla basına ve yetkililer iletmiş, bu uygulamadan vazgeçilmesini, tüketicilere faiziyle geri ödenmesini talep etmiştik.

"EN DEMOKRATİK HAKKIMIZ OLAN GÖRÜŞME TALEPLERİMİZ KARŞILIĞINI BULMADI"

Seçim dönemleri kapımızı çalan, çeşitli hizmet vaatleri ile oyumuzu isteyen adaylar, seçim sonrası kazanıp koltuklarına yerleştiklerinde bu vaatleri halkın içinde olma hallerini unutup sorunlarımıza taleplerimize kulaklarını tıkamış, hiçbir sorunu çözüm gayretine girmemişlerdir. DİSK Emekli- Sen olarak suda yaşanan bu uygulamayı idari mahkemeye taşımak zorunda kaldık. Mahkeme su zamlarını iptal kararı çıkarmış olmasına karşın, karar yetkili mercilerce uygulanmamıştır. En demokratik hakkımız olan görüşme taleplerimiz ise karşılığını bulmamıştır. Mahkeme kararını uygulamayan yetkililer biliyoruz ki bu cesareti iktidar partisinden seçilmiş olmaktan alıyorlar. Kendi iktidarlarının hüküm sürdüğü belediyelerde, amacı halka nitelikli hizmet sunmaktan çıkmış, daha fazla kar etmeye dönüşmüşken muhalif partilerden seçilmiş görev başındaki belediyelerdeki bunlar ülkenin en yoğun nüfusa sahip metropolleri su bedellerinin yüzde 50 yani yarı yarıya düşürülmesinin mücadelesini vermeye başlamışlardır. Tabi ki bu bizim de gerçekleşmesinden memnun olacağımız bir durumdur. Su yaşamdır. Su yoksa yaşam yoktur. Su yoksa sağlık yoktur. Suyu ticarileştirmek halkın sağlığını tehlikeye atmaktır. Su haktır, aşırı fiyat artışlarıyla suya erişimi zorlaştırmak su hakkını gasp etmektir."

 

 

 

27 Eki 2022 - 17:36 Samsun- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.