TARSUS BELEDİYE BAŞKANI BOZDOĞAN: BU KENTİN RANTINI HALK YARATIR. İSMETPAŞA'NIN RANTINI DA HALK YARATTI. O RANTLAR 3-5 TANE ÇAPULCUYA ASLA GİTMEYECEK

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan son günlerde basında yer alan belediye iştirak şirketi TESKİ ile ilgili iftira ve beyanlar üzerine bir basın toplantısı düzenledi. TESKİ’nin halkın şirketi olduğunu belirten Bozdoğan, söz konusu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, “Kim...

+1
Video için play'e tıklayın

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan son günlerde basında yer alan belediye iştirak şirketi TESKİ ile ilgili iftira ve beyanlar üzerine bir basın toplantısı düzenledi. TESKİ’nin halkın şirketi olduğunu belirten Bozdoğan, söz konusu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, “Kimin rantına dokunduysam herkesten acayip sesler çıkıyor. Ama ben bunlara hep dokunacağım. Çünkü bu kentin rantını halk yaratır. İsmetpaşa'nın rantını da halk yarattı. O rantlar 3-5 tane çapulcuya asla gitmeyecek” dedi.

Tarsus Belediyesi iştirak şirketi olan TESKİ hakkında çıkan iddialar üzerine Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, bir basın toplantısı düzenledi. Bozdoğan ,“TESKİ bizim özellikle kentsel dönüşümde, yoksul kesimin ev sahibi olabilmeleri ve gelirlerini arttırmak için kurulan bir şirkettir.  Ama yaklaşık bir yıllık süreçte halka ve kuruma zarar verdiğini gördüğümüzde yönetim kurulunu hemen değiştirdik ve bununla ilgili de zaten suç duyurusunda bulunmuştuk” diyerek sözlerine başladı.

“BİR BEN ÇİĞ YEMEDİM, KARNIM HİÇ AĞRIMAZ”

Memleketin en büyük sorununun rant olduğunu bildiren Bozdoğan, “Aslında bu memleketin en büyük sorunu da bu rant olayı. Kimin rantına dokunduysam herkesten acayip sesler çıkıyor. Ama ben bunlara hep dokunacağım. Çünkü bu kentin rantını halk yaratır. İsmetpaşa'nın rantını da halk yarattı. O rantlar 3-5 tane çapulcuya asla gitmeyecek. Ve orası emin olun Tarsus'un en güzide, en iyi kentsel dönüşümüne giden yeri olacak. Bunun arkasına Bağlar, Gaziler, Yenimahalle her taraf gelecek ama hepsi de yasal. Kim ne yaptıysa kasaya girer ve giren paranın halka hesabı verilir. Bir ben çiğ yemedim, karnım hiç ağrımaz. Ama burada kimler çiğ yediyse adalet mutlaka hesabını soracaktır. Ben bu memleketin çocuğuyum, burada doğdum, burada büyüdüm ve burada öleceğim” dedi.

“HALKIN ŞİRKETİNE VERİLECEK ZARAR KİM TARAFINDAN OLURSA OLSUN ADALETİN ELİNDEN HİÇBİR ZAMAN KAÇAMAZ”

Konuyla ilgili olarak süreçte herhangi bir zarar yaşanmaması adına çabaladıklarını belirten ve halkın şirketi olan TESKİ’nin üzerinden yapılan açıklamalar sonrası suç duyurusunda bulunduklarını belirten Bozdoğan, “Bu süreçte bir ön protokol elbette yapılabilir. Fakat bu ön protokoller yapılırken vatandaştan alınan paraların mutlaka kurumun yani TESKİ'nin kasasından geçmesi gerekir. Ama baktığımızda tabloda TESKİ'nin kasasında girmeyen paraların olduğunu gördük. Girmeyen bu paraları gördüğümüzde de yeni yönetim kurulumuz, muhasebecilerimiz, avukatlarımız bunların hesaplarını yapıp, bu hesapların kasaya dönmesini beklediler. Ve bununla ilgili de ne kadar kurum zarara uğratıldıysa bu kuruma uğratılan zararın mutlaka giderilmesi istendi. Ama o paranın kasaya gelmemesinden dolayı hem daha önce yaptığımız suç duyurusu var hem de bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidip yeni bir suç duyurusunda bulunup, TESKİ'nin tüm evraklarını teslim ettik. Burada amacım öncelikli olarak bir halkı korumak, iki TESKİ'yi korumak. Çünkü bu şirket belediyenin şirketi ve dolayısıyla halkın şirketi. Halkın şirketine verilecek zarar kim tarafından olursa olsun adaletin elinden hiçbir zaman kaçamaz” diye konuştu.

“MAHKEMENİN TESPİT ETTİĞİ FİYATIN ALTINDA SATIŞ YAPILDIĞI İÇİN ORADA BULUNAN AÇIĞI HEMEN BİLDİRDİK”

Basın mensupları tarafından yöneltilen kasa miktarı sorusuna cevap veren Bozdoğan, “Şu an kasada gözükmeyen 1 milyon 800 bin TL. Ancak garantisi olan bir para çünkü ilgili arkadaşların daireleri, evleri, arsaları var. Biz oradan keser şirketin hesabına koyarız. Ancak yapılan işlemin yanlışlığından dolayı bunu adli makamlara bildirmek zorundaydık. Bu süreç 6 ay önceydi. Şöyle bir örnek vermek isterim; bir arsamız vardı, belediyeden meclis kararı ile devredilmişti. Mahkeme kanalı ile bilirkişi fiyatı isteriz. Mahkemenin tespit ettiği fiyatın altında satış yapıldığı için orada bulunan açığı hemen bildirdik. Çünkü hiç kimse bilirkişinin tespit ettiği fiyatın altına satış yapamaz. Yani insanlar bir şeyleri söyledikleri zaman söylediklerini ispat etmek zorundadır. Bu süreçte bizim de tüm belgelerimiz elimizde. 10 ay sadece muhasebe işlerimiz sürdü.  Çünkü birilerinden bir şey aldığınız zaman kasaya girmek zorunda. Biz onu görmek zorundayız. Halka bunları anlatacağız, çünkü kasaya girmeyen para olduğu zaman kimdeyse yasal yolla onu isteme hakkımız var” dedi.

“TESKİ HALK İÇİN ÇALIŞIYOR”

İdman Yurdu ile ilgili sorulara yanıt veren Başkan Bozdoğan, “İdman Yurdu olayıyla TESKİ'yi hiç karıştırmamak lazım. Şimdi kendisine verilecek parayı alır götürür bağış yapar. Kurumdan aldığı bir para vardır, protokole göre anlaşılmış bir para, alırsın onu, İdman Yurdu'na götürürsün. Ama şahsi olarak bunları yaptığın zaman kurumu karıştıramazsın. Bu parayı TESKİ'nin ödeme gibi zorunluluğu yok, dediğim gibi TESKİ halk için çalışıyor. İdman Yurdu olayı farklı bir olay” diye konuştu.

“KİM HALKA ZARAR VERİYORSA BEN O HALKIN AVUKATIYIM”

Çok yakında kentsel dönüşümün olduğu alana temel atacaklarını belirten Bozdoğan , “Son kamulaştırmanın yapılmasını bekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı takdirde, ertesi gün temel atarız. Mühendis arkadaşlarımız şu an hazır. Buradan İsmetpaşa'ya özellikle sesleniyorum. Ben her Cumartesi saat üçte buradayım ve basındaki arkadaşlar da gelebilir. Halkımıza ne yaptığımızı tek tek anlatıyoruz. Bu hafta yaptıklarımız bunlar, bakın insanlar hasta oluyor, insanlar bedenini kaybediyor, sadece sağlığını kaybetmiyor. Ama bizim için iki şey önemlidir, biri onurdur, biri erdemdir. Yıllar geçtikten sonra bile bunlar konuşulur. Ve bu konuda tekrar tekrar söylüyorum. Kim halka zarar veriyorsa ben o halkın avukatıyım” dedi.

“SİLAHLI ÖRGÜTLE İŞİM OLMAZ”

Başkan Bozdoğan, “Bakın ben bu memlekette 33 yıl doktorluk yaptım. Benim öyle silahla, örgütle işim gücüm olmaz. Benim korumam emniyet mensubu arkadaşımız. Suç örgütü mü var? Devletin polisi. Ziya Kenger isimleri üzerine de konuşmak istemiyorum. Çünkü bu işler adli makamlara verildi. Ziya Bey'in oradaki görevi kentsel dönüşüm, kendi arsası da var orada, şu an üzerinde hala arsa var. Ve orayla anlaşma yapılsa belki 10 tane daire alacak kadar bir geliri var. 1 milyon 800, gerekirse eğer onda çıkarsa o arkadaştan kesiveririz. Ama neticede TESKİ'ye zarar vermesine müsaade etmem. Ve bu arkadaşla yapılan protokol anlaşmasında yüzde ikilik bölüm kadar, yani tüm işleri bitirdiği zaman alacağı bir para var. O parayı da zaten ödemiş bulunuyoruz herhalde, eksik kalmadı. İdman Yurdu'na verdiği paraları ondan verebilir. Ama TESKİ'den para gitmez” dedi.

“BİZ BU TAKIMA KİMSE ZARAR VERMESİN İSTİYORUZ”

Tarsus İdman Yurdu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Bozdoğan, “Tarsus İdman Yurdu,  Tarsus'a mal olmuş bir takım, bir marka değer.  Bu marka değerinin de en iyi yere gelmesi için bir belediye başkanı olarak elimden gelen her şeyi yaparım. Burada hangi arkadaşımız şampiyon olmasını istemez? Bu takım daha önce 3 buçuk milyon borç ile bırakıldı. Geçtiğimiz sezon Tarsus İdman Yurdu, yeni yönetimle 20 milyona yakın borçla teslim alındı. 17 milyon transfere, 3 milyon ise istifa edene. 3 tane teknik direktör gitmiş, 3 maç oynayan teknik direktöre dünyanın tazminatını ödeyen bir İdman Yurdu vardı, günahtır. Niye hemen 3 maç sonrasında istifa denilir? Neden istikrar olmaz? Ve bunları yapanlar maalesef belli köşeleri tutmuş insanlar. Ben bu takıma asla ve asla siyasi bir hamle getirmedim. Kimse o takımın yönetim kurulunda görev bile almak istemiyordu. Hatta ilk geldiğimizde otobüsü değiştirdik, belediye başkanlarının resimleri olmasın dedik. İdman Yurdu futbol takımının fotoğrafı olsun dedik. Bunları hepiniz biliyorsunuz, ama herkes şöyle görüyor. İdman Yurdu bir partinin arka bahçesi, hayır hepsi eskidendi. Biz bu takıma kimse zarar vermesin istiyoruz, çok netiz” diye konuştu.

25 Eki 2022 - 17:41 Mersin- Yurt Haberlerigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Grafiti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Grafiti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Grafiti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Grafiti değil haberi geçen ajanstır.